Blog

Płyta z duraluminium
W artykule znajdziesz:

Wyniki prób wykazały, że chociaż wytrzymałość na zginanie płyt duraluminium była siedem razy większa niż stali, płyta warstwowa z arkuszy stali i tworzyw sztucznych była dwa i pół razy sztywniejsza niż płyta z duraluminium. Próbowano również wykonać laminaty z tworzyw sztucznych zbrojonych cienkimi płytkami aluminiowymi lub stalowymi, albo laminaty wielowarstwowe z dwoma metalowymi arkuszami, między którymi umieszczano jako wkładkę płytę z tworzywa sztucznego. Wyniki dalszych doświadczeń zadecydują o tym, która z tych metod jest korzystniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu utworzenia ciągłego rdzenia umieszczono wkładkę metalową wewnątrz, jednak należy pamiętać o części elementu, w której występuje naprężenie rozciągające, podczas gdy części ściskane, jak stopa, powinny być wykonane głównie z tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne mają za zadanie przenoszenie obciążenia zginającego na stopę poddaną ściskaniu przy jednoczesnej oszczędności na ciężarze konstrukcji i osłonięciu wkładki metalowej. W ten sposób uzyskuje się oszczędność na stali łącznie z możliwością użycia elementów konstrukcyjnych nie wymagających dalszego wykończania, jak powlekanie powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednym z zagadnień wymagających dalszych badań jest produkcja i wykorzystanie płyt z tworzyw sztucznych. W przypadku produkcji nowych elementów budowlanych, w związku z rozwojem i wykorzystywaniem płyt z tworzyw sztucznych, należy rozpatrzyć następujące czynniki:
1) możliwość uzyskania na rynku budowlanym podobnego wyrobu,
2) możliwość produkcji przy zachowaniu kosztu produkcji w granicach zbliżonych do kosztu materiałów tradycyjnych,
3) ograniczenia w użyciu materiałów, spowodowane ich własnościami, konstrukcją, metodami montażu i kosztami konserwacji (uprawnienia budowlane),
4) względy estetyczne. Kolejność ważności wymienionych czynników może się zmieniać i często wygląd estetyczny oraz łatwość konserwacji, ma większe znaczenie przy wyborze elementu niż cena. Czasem o wyborze decydują aspekty funkcjonalne (program egzamin ustny).
Stopień izolacji cieplnej
W praktyce budowlanej płyty z tworzyw sztucznych można podzielić na następujące grupy:
a) płyty budowlane z fibry,
b) płyty ze sklejki i drewna,
c) płyty warstwowe,
d) płyty z tworzyw sztucznych i materiałów nasyconych żywicą,
e) płyty gipsowe,
f) płyty azbestowe,
g) płyty z wełny drzewnej,
h) płyty z prasowanej słomy (opinie o programie).
Przy wyborze materiałów będących do dyspozycji należy wziąć pod uwagę korzyści i zasięg zastosowania tworzyw sztucznych zarówno jako materiału okładzinowego jak też jako płyt warstwowych. Większość wymienionych poprzednio materiałów tradycyjnych wymaga stosowania powłok ochronnych, co pociąga za sobą konieczność konserwacji, a więc dalszych kosztów, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, które mają ostatecznie wykończoną płaszczyznę łatwą do czyszczenia. Płyty z tworzyw sztucznych produkowano dotychczas przeważnie o płaszczyznach lśniących, należy jednak skierować uwagę na inne wykończenie lica płyt (segregator aktów prawnych).
Tworzywa sztuczne używane do wykładzin ściennych są znacznie droższe od innych materiałów. W związku z tym pierwszym krokiem do rozpowszechnienia tworzyw w budownictwie było zastosowanie tworzyw sztucznych jako cienkich płyt lub folii, umieszczanych na tanim podłożu. Obecnie stwierdzono, że wykończenie ścian stanowi jeszcze kosztowną pozycję w budownictwie, a w celu uzyskania w tym kierunku oszczędności przeprowadzono szereg doświadczeń (promocja 3 w 1). Jeżeli np. przy wykonywaniu ścian warstwowych zamierzałoby się zwiększyć stopień izolacji cieplnej, wówczas przestrzeń między wewnętrzną a zewnętrzną powierzchnią muru można wypełnić płytami składającymi się z cienkiej folii z tworzyw sztucznych, ułożonej na podłożu o wystarczającej wytrzymałości mechanicznej i odpowiednich własnościach .izolacyjnych. Dotychczas przeprowadzono zbyt mało prac badawczych w kierunku praktycznego wykorzystania tworzyw sztucznych na zewnątrz budynków, do robót malarskich lub do okładzin.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32