Blog
Płytkie wykopy
W artykule znajdziesz:
Płytkie wykopy (o głęb. do około 3,0 m) wykonywane są koparką KM-602 od razu na całą głębokość; przy wykopach głębszych kopanie odbywa się w dwóch i więcej warstwach o wysokościach (h) odpowiadających parametrom zastosowanych koparek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykopy przelotowe stosowane są najczęściej w budownictwie kolejowym, drogowym, gdzie występują one na zmianę z nasypami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W tych warunkach podłużny sposób wykonywania wykopów sprzyja swobodnemu, podłużnemu transportowi urobku z wykopu na nasypy oraz otwiera duży front robót. W początkowym stadium wykopu przelotowego układa się na terenie tor od- wozowy kolei normalnej, wąskiej albo drogę kołową. Jeśli ułożenie tych dróg bezpośrednio na terenie nie jest możliwe, wówczas układa się je w specjalnie wykonanym wstępnym rozkopie o szerokości odpowiadającej rodzajowi zastosowanych środków odwozowych (3 m dla toru kolei normalnej, 2,5 m dla dróg kołowych) oraz wtedy, gdy jak w przypadku sumaryczna grubość kopanych warstw nie odpowiada całej głębokości wykopu i gdy lepiej jest wykonać przekop wstępny na wierzchu wykopu I, niż usuwać cienką warstwę pozostałą na dnie wykopu (uprawnienia budowlane).
Wywożenie urobku przy zastosowaniu sposobu przelotowego z przekopu III odbywa się po trasie wywozowej pozostałej w postaci półki gruntu p z przekopu przylegającego do skarpy; w przypadku wybrania całej ilości gruntu (a więc i uwidocznionej na rysunku półki p) środki transportowe wywożące grunt z tego przekopu musiałyby podjeżdżać tylnym biegiem, a nie przelotowo jak we wszystkich innych przekopach widocznych na rysunku (program egzamin ustny).
Wykop i nasyp
Sposób poprzeczny wykonywania wykopów stosowany jest tam, gdzie teren w kierunku poprzecznym do prowadzonych robót jest znacznie pochylony i gdy wykop i nasyp leżą bezpośrednio przy sobie oraz wtedy gdy z urobku pochodzącego z wykopu tworzy się po obydwu stronach odkłady (opinie o programie).
Sposób czołowy wykonywania wykopów. Czołowy sposób wykonywania wykopów spotyka się najczęściej przy wykopach pod budynki, a więc przy wykopach tzw. zamkniętych; w przypadku gdy ruch środków transportowych odbywa się po dnie wykopu (co w tych warunkach jest niemal regułą) dojazd tych środków do koparki jest bardzo utrudniony i najczęściej podstawiane są one na biegu tylnym.
Stosując sposób czołowy, wykop do poziomu ław lub stóp fundamentowych wykonuje się mechanicznie, natomiast wykopy pod same ławy lub stopy fundamentowe - ręcznie, przy czym grunt wydobyty ręcznie układa się między ławami lub stopami. Sposób ten jest nieekonomiczny, gdyż wymaga wykonania dość znacznych ilości robót ręcznie oraz dodatkowego usunięcia zbywających ilości gruntu ze stosunkowo znacznej głębokości na teren. Dlatego lepiej jest w tych przypadkach wykonać wykop mechanicznie na głębokości poniżej wierzchu ław fundamentowych, tak aby pozostała po wykopie ręcznym tylko taka ilość gruntu, jaka potrzebna jest do wyrównania wykopu wykonanego mechanicznie do poziomu spodu posadzki (segregator aktów prawnych).
Z praktyki wynika, iż takie obniżenie głębokości wykopu wykonywanego mechanicznie w porównaniu ze sposobem pierwszym sięga mniej więcej połowy wysokości ław (co należy każdorazowo obliczyć).
Wówczas urobku ziemnego pochodzącego z wykopu wykonanego ręcznie (znacznie mniejszej objętości niż przy sposobie pierwszym) nie będzie trzeba usuwać spoza wykopu, a można zostawiać go między ławami jako podsypkę pod posadzkę. Największą jednak korzyścią tego rozwiązania jest zwiększenie ilości wykopu wykonywanego mechanicznie (tańszego) w stosunku do wykopu ręcznego (droższego) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32