Blog

07.01.2021

Podbudowanie stopy fundamentowej

W artykule znajdziesz:

Podbudowanie stopy fundamentowej

Podbudowanie stopy fundamentowej

Podbudowanie stopy fundamentowej przez jej poszerzenie i pogłębienie. W tym przypadku odcinkowe podbijanie stóp, nawet o większych wymiarach, poprzednio podaną metodą szybów na ogół nie znajduje zastosowania. W większości przypadków konieczne będzie tutaj całkowite odciążenie stopy fundamentowej na czas podbudowy fundamentu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wtedy pod zwisającą wraz ze słupem stopę fundamentową można się podkopać i odpowiednio ją podbetonować. Wskutek odkształceń i osiadania konstrukcji odciążającej mogą powstać szkodliwe odkształcenia w żelbetowej konstrukcji stropu nad słupem i ewentualnie w wyższych kondygnacjach.

Aby móc temu przeciwdziałać, elementy podpierające strop montuje się na dźwignikach śrubowych, których odpowiednie podkręcenie pozwala na rektyfikację występujących odkształceń. Uwagi uzupełniające (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poprzednio podane ogólne metody wzmocnień fundamentów znajdują zastosowanie głównie w budynkach. Ale metody te, odpowiednio adaptowane, a nieraz stosowane w pewnych wzajemnych kombinacjach, mogą być również przydatne przy robotach zabezpieczających fundamenty innych budowli.

Z uwagi na różnorodność spotykanych warunków istnieje potrzeba indywidualnego rozpatrzenia każdego poszczególnego przypadku i ustalenia najbardziej racjonalnego w danych warunkach sposobu wzmocnienia, zabezpieczenia czy też odbudowania starego fundamentu. Istotną pomoc w wyborze właściwego sposobu dla tych robót i ich bezpiecznej realizacji stanowi doświadczenie praktyczne, poparte przykładami wykonanych zabezpieczeń fundamentów (uprawnienia budowlane). Przy wyborze metody i opracowaniu projektu wzmocnienia fundamentów należy pamiętać o konieczności zagwarantowania nienaruszalności, bezpieczeństwa i stateczności górnych partii budowli w okresie przebudowy fundamentów.

Do tego celu mogą służyć okresowe lub trwałe wzmocnienia, np. ścian poprzez różnego rodzaju ich podparcia, tymczasowe zastrzały usztywniające konstrukcję, odciążające podparcia stropów itp. [U]. Poza tym w czasie przebudowy fundamentów trzeba prowadzić stałą obserwację konstrukcji budowli, a w szczególności: zmian w istniejących pęknięciach, odkształceń pionowych i poziomych poszczególnych elementów i całego obiektu, jego osiadania i ewentualnego pojawienia się nowych rys (program egzamin ustny).

Odkształcenia budowli

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń lub odkształceń budowli należy natychmiast zastosować odpowiednie środki zaradcze, zabezpieczające konstrukcję budowli. A W związku z nadbudową dwóch dodatkowych pięter na 6-kondygnacyjnym budynku szkieletowym, ze stropami żebrowo-płytowymi, przy siatce słupów 7,20×6,50 m, wysokości kondygnacji 4,5 m i obciążeniu zmiennym 500 kG/m2 - zaszła potrzeba wzmocnienia istniejących słupów płaszczem żelbetowym oraz sprawdzenia stóp fundamentów (opinie o programie). Przy pierwotnie przyjętym nacisku na grunt 2 kG/cm2 istniejące stopy fundamentowe miały podstawę kwadratową o boku 3,40 m. Na podstawie wyników kontrolnych wierceń zwiększono naprężenia dopuszczalne dla gruntu do 2,5 kG/cm2, co, wobec siły przekazywanej na grunt po nadbudowie P = 322 T, wymagało powiększenia boków stopy do 3,60 m. W tych warunkach stopę, po dokonaniu obliczeń sprawdzających, można było poszerzyć w niżej opisany sposób.

Po odkopaniu stopy fundamentowej do poziomu jej posadowienia, podłoże gruntowe na obwodzie stopy trzeba starannie zagęścić przez mocne wbicie w grunt ręcznym ubijakiem warstwy tłucznia lub grubszego żwiru, w celu ochrony poszerzonego fundamentu przed osiadaniem (segregator aktów prawnych).
Na wysokości podwyższonej stopy (do nachylenia jej boków pod kątem 45°) należy odkuć beton otulający zbrojenie słupa. Również należy nadkuć powierzchnie boczne stopy, aby poprawić przyczepność części dobetonowanej do istniejącego fundamentu.

Po dospawaniu uzupełniającego zbrojenia słupów w ich dolnej części do istniejących prętów pionowych zakotwionych w stopie, montuje się zbrojenie dobetonowywanej części stopy. Poszczególne poziome pręty obwodowe należy zespawać tak, aby tworzyły one zamknięte ramki (promocja 3 w 1).
Następnie powierzchnie stykowe starego betonu z nowym trzeba dokładnie oczyścić strumieniem wody pod ciśnieniem i dobetonować stopę do jej nowych wymiarów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami