Blog

13.02.2020

Podmurowywanie fundamentów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Podmurowywanie fundamentów uprawnienia budowlane

Podmurowywanie fundamentów uprawnienia budowlane

W wypadku podmurowywania fundamentów musimy najpierw rozważyć, czy będziemy mogli wykonać tę pracę bez zabezpieczenia murów, czy też z zastosowaniem odpowiedniego zabezpieczenia. Przy dobrym stanie murów bez spękań i przy niewielkim obciążeniu przypadającym na 1 m ściany, możemy wykonać podbicie bez zabezpieczenia ścian (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pogłębienie można wykonywać wówczas odcinkami w granicach 1,5 m. Należy pamiętać, że jednocześnie nie może być podkopane więcej niż 20% powierzchni fundamentu. W przypadku budynków wyższych poczynając od dwupiętrowych zaleca się wykonywanie zabezpieczeń, chociażby mury były w dobrym stanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy wszystkich robotach związanych z pogłębieniem lub wzmacnianiem istniejących fundamentów należy przestrzegać zasad. Roboty należy tak przeprowadzić, aby poza odcinkiem przeznaczonym do podbicia nie naruszyć naturalnej struktury gruntu. Dlatego nie można dopuszczać do odkopywania ław fundamentowych od razu na całej długości, gdyż mogłoby to spowodować wypieranie gruntu. Również wykopy muszą być dobrze i mocno obudowane, aby nie nastąpiło usuwanie się ziemi spod sąsiednich odcinków (uprawnienia budowlane).

Prace wykonywać tylko na krótkich odcinkach. Mur nad usuniętym odcinkiem fundamentu pracuje jak sklepienie, przekazując wzmożone naprężenia na boczne partie muru nie usuniętego.

Starannie i mocno połączyć nowy fundament z istniejącym. Robimy to w ten sposób, że przy podmurowywaniu lub podbetonowywaniu nowego fundamentu zakończa się go w odległości 5-7 cm od starego fundamentu. W utworzoną w ten sposób szczelinę wbija się kliny stalowe lub dębowe, powodując przez to wstępne obciążenie nowej ławy. Pozostałą wolną przestrzeń wypełnia się bardzo mocno ubitym wilgotnym betonem. Jeśli omawiane prace są wykonywane bez zabezpieczenia murów, należy prowadzić stałe obserwacje osiadania budynku, a w przypadku jakichkolwiek odkształceń, należy natychmiast zabezpieczyć ściany.
Metody podbijania fundamentów stale unowocześniają się w związku z coraz to większymi wymaganiami budownictwa (program egzamin ustny).

W niektórych obiektach przeznaczonych do podbicia obciążenia na 1 m ściany dochodzą do 80-M00 t, obciążenia zaś przekazujące się przez wolno stojące filary do 800-M000 t i więcej.

Kolejność wykonania robót

Kolejność wykonania robót związanych z podbiciem fundamentów jest przyjmowana różnie. Według doświadczeń radzieckich należy zachować kolejność robót, natomiast w naszej literaturze i innych krajach zaleca się stosować kolejność.
Widać, że po wykonaniu odcinków oznaczonych liczbą 1 i 2 rozluźnienie gruntu pod fundamentem występuje na obszarze stanowiącym 80% powierzchni podstawy całego fundamentu, natomiast przy zachowaniu kolejności obszar ten wynosi tylko 60% wspomnianej powierzchni (opinie o programie).

Mniejszy zasięg rozluźnienia zmniejsza osiadanie. Im większa jest głębokość nowego fundamentu, tym większy jest zasięg rozluźnienia gruntu i tym bardziej celowe okazuje się przyjęcie sposobu. Zastosowanie nowego sposobu pozwoliło doprowadzić wielkość osiadania w okresie wykonywania robót do 30 mm, podczas gdy według uprzednio stosowanego sposobu osiadania wahały się w granicach 50-60 mm (segregator aktów prawnych).

Wykopu nowego odcinka nie należy doprowadzać do końca, aby nie naruszyć gruntu pod wymurowanym sąsiednim odcinkiem. W gruntach piaszczystych, gdy roboty prowadzi się powyżej poziomu wód gruntowych, zaleca się zmniejszać zagłębienie wykopu o 10 cm. Nawet przy bardzo dokładnym wykonawstwie następuje naruszenie struktury gruntu poza ścianami wykopów. Wykonanego wykopu dla odcinka fundamentu nie można pozostawić np. na noc. Należy prace prowadzić tak długo, dopóki nie podmuruje się rozpoczętego odcinka.

Przed przystąpieniem do podbijania fundamentów trzeba zapoznać się z podłączeniami wodociągowo-kanalizacyjnymi. Konieczne zmiany należy wcześniej przemyśleć, przed wykonaniem podmurowania.

Konstrukcja urządzeń zabezpieczających ściany budynku zależna jest od ciężaru podtrzymywanej części budynku i od możliwości przekazania tego ciężaru na grunt poza istniejące fundamenty. Wymiary poszczególnych przekrojów elementów konstrukcji podtrzymującej przyjmuje się na podstawie obliczeń statycznych.

W celu prowizorycznego podparcia konstrukcji stosuje się znane powszechnie drewniane stemplowanie pionowe i ukośne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami