Blog

Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 2
12.11.2021

Podziemia w budynkach mieszkalnych

W artykule znajdziesz:

Podziemia w budynkach mieszkalnych

Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 3
Podziemia w budynkach mieszkalnych

Podziemia w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej zwykle są przeznaczone na piwnice, składy paliwa lub płodów rolnych, kotłownie, maszynownie (te ostatnie szczególnie w budynkach większych) (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku budynków przemysłowych części zagłębione poniżej poziomu terenu mogą mieć różne przeznaczenie w zależności od rodzaju zakładu przemysłowego i procesów technologicznych, odbywających się w budynku. Szczególne znaczenie mają podziemia przeznaczone na schrony na wypadek działań wojennych.
Projektowanie pomieszczeń mieszkalnych w podziemiach ze względów higienicznych zasadniczo nie powinno mieć miejsca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wyjątkowych przypadkach, gdy piwnice przeznacza się na mieszkania, pomieszczenia te należy odpowiednio zaizolować.
Wobec specjalnego znaczenia pomieszczeń podziemnych w nowoczesnym budownictwie ogólnym i przemysłowym należy szczególną uwagę zwrócić na właściwe i należyte zabezpieczenie budynków przed wilgocią i wodą gruntową.
Ogólne zasady wykonywania izolacji lekkich, średnich i ciężkich z różnych materiałów mają w całej rozciągłości zastosowanie również przy izolowaniu przed wilgocią i wodą gruntową budynków z podziemiami. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe połączenie izolacji poziomych ścian z izolacją posadzek (patrz 24.3) oraz z izolacją pionową ścian (uprawnienia budowlane).

Prócz izolacji poziomej, układanej tuż nad fundamentem na poziomie izolacji posadzki podziemi, stosuje się drugą izolację poziomą co najmniej 15 cm (lepiej 30 cm) nad poziomem terenu otaczającego budynek lub też pod dolną płaszczyzną ograniczającą konstrukcję stropu nad podziemiem, jeśli strop ten znajduje się nad poziomem terenu.
Niekiedy ze względów konstrukcyjnych izolację poziomą pod stropem zakłada się nieco poniżej poziomu oparcia stropu na ścianie. Jeśli ta izolacja znajduje się poniżej poziomu terenu, to należy założyć trzecią warstwę izolacji poziomej umieszczonej ponad terenem (program egzamin ustny).
Jeśli posadzka podziemi jest nieizolowana, to pierwszą izolację poziomą wskazane jest założyć 10-15 cm nad poziomem posadzki.

Wykonywanie izolacji podłogi drewnianej

W razie założenia pierwszej izolacji poziomej ścian na innym poziomie niż izolacja posadzki należy obie te izolacje połączyć pionową izolacją ściany.
Drugą izolację poziomą nad terenem daje się zwykle w tym celu, aby zabezpieczyć przed wilgocią wyżej położoną część budynku, a przede wszystkim ściany, w przypadku uszkodzenia lub złego działania pozostałych izolacji (opinie o programie).
Izolację pionową najlepiej wykonywać nie wcześniej, aż wyschną ściany, by nie utrudniać wyparowania wilgoci zawartej w ścianach zaraz po ich wykonaniu.

Przy zewnętrznych ścianach budynków na poziomie splantowanego gruntu należy przewidzieć wodoszczelną nawierzchnię. Szerokość pasa nawierzchni powinna być nie mniejsza od 0,8 m. Spadek tej nawierzchni od budynku powinien być nie mniejszy od 1%.
Przed ułożeniem podłogi drewnianej w budynkach nie podpiwniczonych należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi roślinnej o grubości ok. 30 cm, która odznacza się zdolnością utrzymywania wilgoci i zawiera pożywki sprzyjające rozwojowi grzybów oraz kwasy humusowe (segregator aktów prawnych).

Na miejsce usuniętej ziemi roślinnej układa się warstwę ubitego suchego gruzu o grubości 12-15 cm. Na gruzie muruje się słupki pod legary podłogowe. Przed ułożeniem legarów układa się na słupkach kawałki papy jako izolację przeciwwilgociową. Izolację poziomą ściany umieszcza się poniżej poziomu podłogi.

Przy lepszym wykonaniu, a zwłaszcza gdy zwierciadło wody gruntowej znajduje się niezbyt głęboko i istnieje znaczne zawilgocenie wodą kapilarną, zamiast grubszej warstwy ubitego gruzu układa się na cienkiej warstwie piasku lub gruzu o grubości 5-12 cm płytę o grubości 10H-15 cm wykonaną z betonu niskiej marki 50-70, zaizolowaną wyprawą cementową wodoszczelną z dodatkami uszczelniającymi. Na płycie układa się cegły, a na nich legary, pod którymi umieszcza się kawałki papy jako izolację przeciwwilgociową (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 8 Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 9 Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 10
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 11
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 12 Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 13 Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 14
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gotowe i świeże prefabrykaty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami