Blog

05.05.2022

Pomiar składowych poziomych drgań

W artykule znajdziesz:

Pomiar składowych poziomych drgań

Pomiar składowych poziomych drgań budynku na wysokości terenu w dwu wzajemnie prostopadłych kierunkach jest niezbędny do oceny szkodliwości drgań zgodnie z PN-85/B-02170. W poziomie posadzki II p. są spodziewane największe amplitudy składowych poziomych drgań. Tak jest (na ogół) w budynkach drgających z niską częstotliwością: ich amplitudy rosną wraz z wysokością budynku. Drgania rejestrowane w tym poziomie posłużą do oceny ich uciążliwości dla ludzi przebywających w budynku oraz do porównania z drganiami w poziomie terenu (program uprawnienia budowlane na komputer). Oprócz dwu składowych poziomych drgań, odpowiednio w kierunku x\y, mierzono na II p. składowe pionowe drgań posadzki II p. Pomiaru składowych pionowych drgań dokonuje się w pomieszczeniu (pokoju) o największych wymiarach. Składowe poziome drgań mierzone są w płaszczyznach ścian nośnych zarówno

u dołu jak i u góry budynku. Składowe pionowe drgań stropu I p. (posadzki II p.) są mierzone w środku rozpiętości. Pomiaru drgań dokonano przy różnych reżimach pracy traka: w trakcie tarcia elementu sosnowego cienkiego i grubego oraz w trakcie tarcia grubego elementu dębowego. Chodziło tu o określenie wpływu obciążenia traka na poziom drgań budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oprócz pomiaru drgań wzbudzanych pracą urządzeń tartaku (traka i wentylatora) rejestrowano drgania wzbudzane przejazdem pojazdów samochodowych (małych ciężarowych) i pociągów. Budynek znajduje się w małym miasteczku przy bocznej uliczce bez ruchu autobusów i dużych samochodów ciężarowych. Dla oceny przekazywania się drgań z podłoża gruntowego na budynek dokonano też pomiaru drgań gruntu obok budynku (uprawnienia budowlane).

Zestawienie wyników pomiarów

Wyniki pomiarów drgań budynku i gruntu obok budynku oraz gruntu obok hali z trakiem. W tablicy zamieszczono tylko wyniki wybranych pomiarów - najbardziej charakterystycznych. W przebiegach drgań wyróżniono maksymalną amplitudę dmax i odpowiadającą jej częstotliwość drgań f. W niektórych przebiegach drgań wyróżniono dwa dominujące pasma amplitud przemieszczeń i odpowiadających im częstotliwości (program egzamin ustny).

Drgania budynku wzbudzane pracą traka są sinusoidalne z częstotliwością wynikającą z liczby obrotów traka. Częstotliwość ta nie jest stała i zmienia się w granicach 4,67 - 4,75 Hz, co odpowiada 280 - 285 obr./min. Z dokumentacji wynika, że po wprowadzeniu zmian liczba obrotów (suwów) powinna wynosić 266/min. Uruchamianie i wyłączanie traka powoduje narastanie i zanikanie drgań budynku bez wywoływania zjawiska rezonansu. Praca wentylatora nie wzbudza drgań budynku (opinie o programie). Z pomiarów drgań i ich analizy wynika, że zmiana grubości i twardości tartego drewna np. sosnowego na dębowe nie ma wpływu na poziom drgań budynku. Drgania budynku w trakcie pracy traka są większe w kierunku y tj. w kierunku osi poprzecznej budynku niż w kierunku x równoległym do osi podłużnej budynku. Kierunekx jest bliski kierunkowi drgań radialnych propagowanych od traka (segregator aktów prawnych).

Na podstawie przebiegów drgań swobodnych budynku, rejestrowanych w czasie “ciszy", tj. w przypadku braku pracy urządzeń tartaku oraz po wyłączeniu traka z ruchu, określono poziome podstawowe drgania własne budynku jako całości (są to drgania swobodne utożsamiane tu z własnymi), tak w kierunku x jak iy. W czasie “ciszy" przyczyną drgań budynku są mikrosejsmy i wiatr. Po wyłączeniu traka z pracy i zaniknięciu drgań gruntu obok budynku, budynek może drgać jeszcze przez pewien czas (przez kilka sekund) z częstotliwością drgań swobodnych. Podstawowa częstotliwość drgań własnych w kierunku x wynosi ok. 5,6 Hz, a w kierunku y - ok. 5,0 Hz (promocja 3 w 1). Częstotliwość drgań wymuszonych pracą traka wynosi ok. 4.7 Hz, tak więc podstawowa częstotliwość drgań własnych budynku w kierunku y jest bliższa częstotliwości drgań wymuszonych - stąd wyższy poziom drgań budynku w kierunku y mimo, że kierunek propagacji drgań jest zbliżony do kierunku x.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami