Blog

18.03.2021

Pomiary rys

W artykule znajdziesz:

Pomiary rys

Pomiary rys

Po pewnym czasie (minimum 15 minut) sporządzamy odczyt końcowy. Różnica odczytu początkowego i końcowego wykaże nam wielkość ugięcia /g od ciężaru własnego elementu G (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pomiaru naprężeń (odkształceń - wydłużeń i skróceń) dokonujemy tensometrami mechanicznymi lub elektro-oporowymi.
Pomiary rys dokonuje się mikroskopem z lupą o czterokrotnym powiększeniu z podziałką, lub szczelinomierzem.

Szczelinomierz składa się z cienkich blaszek umocowanych na wspólnej osi. Przez kolejne wsuwanie blaszek do rysy mierzymy jej szerokość. Przed obciążeniem powlekamy element rozczynem wapiennym i w czasie obciążenia obserwujemy pojawienie się rysy. Najlepiej, aby przed spodziewanym nadejściem teoretycznie obliczonego obciążenia rysującego, wzdłuż badanego elementu z obu jego stron personel badawczy w zwiększonej liczbie dokonywał obserwacji. Gdy rysy w elemencie już nie ulegają zmianie, „wzmacniamy” je czarnym kolorem i dokonujemy zdjęć fotograficznych lub sporządzamy rysunek.
Usuwanie balastu przeprowadzamy po dokonaniu odczytów oraz po upływie okresu przewidzianego w programie badań, np. po 6 godzinach. Obciążenie usuwa się stopniowo w sposób równomierny.
Obserwację zniszczenia elementu dokonujemy po usunięciu obciążenia łamiącego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nośność elementu wyznacza nam wielkość obciążenia, przy którym następuje zniszczenie elementu. Jako niszczące przyjmuje się to obciążenie, przy którym element zaczyna się odkształcać nieograniczenie bez dalszego powiększania balastu i zatrzymuje się dopiero wtedy, kiedy oprze się na stemplowaniu zabezpieczającym.

Zniszczenie to może przebiegać różnie, np.:
a. przez zerwanie zbrojenia w strefie rozciąganej elementu,
b. przez ugięcie elementu osiągającego wielkość ok. 1/50 L,
c. przez pojawienie się w elemencie rys o szerokości powyżej 1,5 mm,
d. przez zniszczenie betonu w strefie ściskanej,
e. przez skośne ścięcie przekroju elementu w pobliżu podpory.

Wskazane jest podczas obciążania elementu do zniszczenia prowadzenie obserwacji ugięcia. W tym celu do badanego elementu należy przymocować z boku linijkę z podziałką i za pomocą niwelatora obserwować z boku wzrost ugięcia (uprawnienia budowlane). Obserwacja ta umożliwi dokładne wyznaczenie wartości obciążenia niszczącego, tj. takiego obciążenia, przy którym bez przyrostu obciążenia występuje stały wzrost ugięcia.

Dziennik badawczy

Dziennik badawczy zawiera zwykle druczki, w których nanosi się odczyty czujników, potrzebne do wyliczenia wartości ugięć w poszczególnych punktach pomiarowych oraz druczki do rejestracji odczytów na tensometrach mechanicznych lub elektrooporowych (program egzamin ustny).
Opracowanie wyników badań polega na porównaniu ich ze wskaźnikami porównawczymi. Wyniki otrzymuje się w postaci odczytów na przyrządach pomiarowych; nie są one jednak najczęściej porównywalne ze wskaźnikami i trzeba wykonać pewne przeliczenia pomocnicze, aby doprowadzić wyniki do postaci porównywalnej. W literaturze technicznej spotyka się również opisy stendów, w których obciążenie odtwarza sprężone powietrze (opinie o programie).

Schemat stendu dla badania elementów płytowych podpartych wzdłuż dwu krawędzi (o wymiarach max 7,00×4,00 m). Zbiornik powietrza o pojemności 300-400 1 obliczony na ciśnienie 5-H5 at n połączony jest ze sprężarką. Ze zbiornika powietrze dostaje się do kamery na sprężone powietrze wykonanej z cienkiej gumy. Kamera gumowa pokryta jest brezentowym pokrowcem (segregator aktów prawnych).
Kolejność badań:
1) pomiar ugięcia od ciężaru stałego uzupełniającego g0,
2) pomiar ugięcia od obciążenia kontrolnego 1,4 p,
3) badanie współpracy poprzecznej (klawiszowanie),
4) badanie nośności celem określenia współczynnika pewności s.

Drogą losową 9 elementów stropowych zmontowano trzy odcinki stropów, każdy wykonany z trzech elementów, na uprzednio przygotowanych stendach badawczych. Stendy badawcze o konstrukcji najprostszej składały się z murków oporowych, między którymi ustawiono rusztowanie pod czujniki i murki zabezpieczające przed gwałtownym zniszczeniem od obciążena łamiącego. W pobliżu stendów zgromadzono odpowiednią ilość balastu w postaci trylinek o ciężarze G = 33 kG/szt (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami