Blog

Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 2
21.11.2022

Poprawienie izolacyjności cieplnej

W artykule znajdziesz:

Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 3
Poprawienie izolacyjności cieplnej

Powstające w tym przypadku duże naprężenia termiczne mogą powodować tworzenie się rys, a nawet pęknięć w zewnętrznej warstwie betonu. Brak ciągłości izolacji termicznej, użycie materiałów termoizolacyjnych o nieodpowiedniej jakości, często również o mniejszych grubościach niż projektowane, powoduje, że wartości współczynników k ścian trój warstwowych znacznie przekraczają założenia projektowe. Przykładowo, wartość współczynnika k ścian w systemie Wk-70 z reguły jest większa od 1,3 W/(m2 -K) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poprawienie izolacyjności cieplnej ścian warstwowych można osiągnąć przede wszystkim przez wyeliminowanie mostków termicznych i innych wymienionych już usterek. Biorąc pod uwagę błędy wykonywstwa, zarówno przy produkcji prefabrykatów, jak i przy ocieplaniu złączy trzeba stosować grubszą warstwę termoizolacyjną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy przeciętnej jakości wykonawstwa, w celu uzyskania średniej wartości współczynnika k = 0,50 W/(m2*K), grubość warstwy termoizolacyjnej z wełny mineralnej powinna wynosić w prefabrykacie co najmniej 10 cm. Korzystne jest ułożenie termoizolacji z dwóch warstw wełny mineralnej w ten sposób, aby styki płyt jednej warstwy przykryte były płytami drugiej warstwy. Kondensacja pary wodnej na powierzchni tych ścian i wewnątrz może wystąpić w przypadku powstania mostków termicznych, a więc przy niespełnieniu podstawowych wymogów (uprawnienia budowlane).

Zwiększenie grubości warstwy termoizolacyjnej, w celu spełnienia wymogów normowych w przypadku budownictwa systemowego, wiąże się z koniecznością prawie podwójnego zużycia materiałów termoizolacyjnych, podwyższenia form, w których wykonywane są te elementy, oraz potrzebą dokonania pewnych zmian w projektach typowych budynków. Jest to zabieg kłopotliwy i kosztowny, lecz znacznie tańszy od wykonywania docieplania budynków już istniejących (program egzamin ustny).

Złącza ściennych elementów prefabrykowanych

Złącza powinny być szczelne zarówno na przeciekanie wody, jak i na przepuszczanie powietrza. Przecieki wody powodują zawilgocenie materiałów w ścianach, wskutek czego pogarszają się ich właściwości termoizolacyjne i wzrastają straty ciepła. W skrajnych przypadkach przecieki wody mogą dostawać się do wnętrza pomieszczeń. Infiltrujące do wnętrza zimne powietrze może ochładzać pomieszczenie, wzrasta wówczas zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

W celu niedopuszczenia do powstania mostków termicznych w złączu musi być zachowana ciągłość izolacji termicznej z izolacją w elemencie ściannym (opinie o programie). Nieprawidłowości realizacyjne złącza pionowego ścian zewnętrznych osłonowych w systemie Wk-70. Brak uszczelki, nieciągłość izolacji termicznej w elemencie i złączu powodują nie tylko przecieki wody, ale i powstanie mostków termicznych. Często występuje również niestaranne przyklejenie folii samoklejącej, nieciągłość izolacji na wysokości złącza. W czasie nieostrożnego betonowania złączy może nastąpić odklejenie się folii jak również izolacji termicznej, co powoduje, że styk prefabrykatów nie jest zabezpieczony przeciwwilgociowo ani termicznie.

Z innych usterek, często stwierdzonych, można przykładowo wymienić: niewłaściwą tolerancje wymiarową prefabrykatów lub montażową, co prowadzi do bardzo zróżnicowanych szerokości spoin, nieszczelne osadzenie uszczelek z tworzyw sztucznych w kanałach typu „omega”, niewłaściwe zagęszczenie betonu na obrzeżach elementów, brak ciągłości izolacji w złączach poziomych, utrącone obrzeża, brak rynienek z blachy itp. Przy projektowaniu i wykonywaniu złącz (uszczelnień) należy brać pod uwagę różnice temperatur dochodzące do 70-90°C, których wpływom podlega część zewnętrzna, a więc i możliwości odkształceń termicznych prefabrykatów (segregator aktów prawnych).

Zbyt wąskie spoiny, powstające np. przy niewłaściwym montażu, mogą doprowadzać do uszkodzeń obrzeży elementów lub też utrudniają wykonanie właściwego uszczelnienia. Większość z omówionych usterek może nie wystąpić przy zwiększeniu jakości wykonawstwa, co można uzyskać przez podniesienie kwalifikacji pracowników i nadzoru technicznego. Podane przykłady usterek w systemie Wk-70 są w większości również charakterystyczne dla innych technologii budownictwa uprzemysłowionego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 8 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 9 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 10
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 11
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 12 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 13 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 14
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami