Blog

06.11.2021

Poprawnie wykonana izolacja zewnętrzna

W artykule znajdziesz:

Poprawnie wykonana izolacja zewnętrzna

Poprawnie wykonana izolacja zewnętrzna

Poprawnie wykonana izolacja zewnętrzna po zasypaniu budowli zasadniczo zabezpieczona jest przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Użytkowanie wnętrz budowli nie wywiera wpływu na izolację zewnętrzną. Wewnątrz budowla może być przebudowywana i dzielona na dowolne pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Jeśli w pomieszczeniach mają występować wysokie temperatury, to łatwo można wykonać izolację termiczną na wewnętrznych powierzchniach pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli woda gruntowa zawiera związki chemiczne szkodliwe dla materiału (betonu, muru), z którego wykonana jest konstrukcja budowli, to izolacja wodoszczelna może być jednocześnie izolacją przed wpływami chemicznymi.

Przy wznoszeniu budowli pompowanie wody gruntowej trwa krótko, roboty izolacyjne są bowiem wykonywane równocześnie z fundamentowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wadą izolacji zewnętrznej jest trudny lub nawet niemożliwy do niej dostęp, gdy zachodzi konieczność wykonania napraw powstałych uszkodzeń.
Skurcz betonu konstrukcji, na której ułożona jest izolacja ciężka z wkładkami, powoduje uszkodzenie izolacji. Na skutek zmniejszenia wymiarów budowli betonowych lub żelbetowych w rzucie poziomym zaobserwowano na licznych obiektach sfałdowanie się izolacji pionowej, zwłaszcza w narożach budynków (uprawnienia budowlane).

Wyeliminowanie skurczu betonu w przeznaczonych do izolowania konstrukcjach żelbetowych jest praktycznie trudne, należy jednak dążyć wszelkimi znanymi środkami do jego zmniejszenia. Jeśli to jest możliwe, celowe jest wykonywanie robót izolacyjnych w okresie, kiedy proces skurczu już nastąpił, a więc co najmniej w kilka miesięcy po wykonaniu konstrukcji. Poza tym wskazane jest szczególnie staranne zaizolowanie naroży pionowych, stosując do ich izolacji lepsze materiały (lepik o większej trwałej plastyczności) oraz dodatkowe wkładki z juty lub nawet z folii z mas plastycznych (program egzamin ustny).

Plastyczność i lepkość

Jeżeli między izolowaną ścianą budowli a ścianką ochronną izolacji tworzy się szczelina wskutek skurczu betonu budowli, przy czym ścianka ochronna ze względu na zbyt dużą sztywność czy też brak czynnego parcia gruntu nie odkształca się i nie dociska izolacji, to na podstawie przeprowadzonych obserwacji można stwierdzić następujące zjawisko. Jeśli zastosowany do izolacji lepik wykazuje dostateczną przyczepność do betonu, wtedy izolacja nie odrywa się od jednej lub obu ścian początkowo zaciskających izolację i nie powstaje między izolacją a ścianą szczelina, lecz izolacja wielowarstwowa zostaje rozciągnięta w ten sposób, że między poszczególnymi warstwami wkładek powstają w różnych miejscach szczeliny o kształtach przypominających zniekształconą woszczynę (opinie o programie).

Zalecane często w takich przypadkach stosowanie zastrzyków cementowych w celu wypełnienia szczeliny pomiędzy izolacją a ścianą i przywrócenia zaciśnięcia izolacji należy uważać za bezcelowe i niewskazane, ponieważ zaprawa dostaje się do szczelin pomiędzy papami i izolacja ulega zniszczeniu. Jedynym środkiem umożliwiającym naprawę izolacji, która na skutek wytworzonej szczeliny straciła docisk i została rozwarstwiona, jest usunięcie starej i wybudowanie nowej ścianki ochronnej. Jeśli lepik wykazuje dostateczną plastyczność i lepkość, to przez dociśnięcie rozczepione wkładki izolacji ponownie się zlepią (segregator aktów prawnych).
Gdy nie uda się tego osiągnąć, ponieważ lepik jest kruchy lub wkładki z papy uległy uszkodzeniu (rozerwaniu lub rozwarstwieniu), to zniszczoną izolację należy wymienić na nową.

Jeżeli izolacja w zaokrąglonym miejscu przejścia z poziomej w pionową wykazuje wystarczającą sztywność i nie została rozczepiona, lecz odspoiła się od ściany, a przy tym nie nasiąknęła wodą i nie uległa procesowi gnicia szczelinę między izolacją i ścianą można wypełnić lepikiem. W tym przypadku wymiana lub naprawa izolacji będzie potrzebna jedynie na ścianie pionowej. Bliższe szczegóły dotyczące sposobu naprawy izolacji w podobnych przypadkach (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami