Blog
Pory w kruszywie
W artykule znajdziesz:
Pory w kruszywie
Dla dalszego zwiększenia szczelności betonów stosuje się różne dodatki do zaczynu, które wypełniają pory w kruszywie. Dodatki te można podzielić na następujące dwie grupy:
- Spośród miałkich proszków mineralnych mogą być stosowane: ziemia okrzemkowa, krzemionka, zwłaszcza w postaci żelu, wapno hydratyzowane, wapno dolomitowe, bentonit i pewne gatunki glin pęczniejących pod wpływem wody. Środki te albo odgrywają rolę wypełniaczy zamykających i uszczelniających pory, albo też pęczniejąc z wodą, jak np. bentonit lub glina, dzięki zwiększeniu swej objętości uszczelniają beton (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Spośród kwasów tłuszczowych i ich soli najczęściej stosowane są kwasy olejowy i stearynowy lub ich sole oraz mydła sodowe, wapienne i glinowe.
Wolne kwasy łączą się podczas twardnienia betonu z tlenkiem wapniowym i tworzą mydła nierozpuszczalne w wodzie. Mydła te posiadają własności hydrofobowe, dzięki czemu utrudniają przenikanie wody do betonu. Związki kwasów tłuszczowych stosowane są w różnych kombinacjach, jak np. z chlorkiem wapniowym i z wapnem hydratyzowanym oraz z tlenochlorkami wapniowymi. Stosowane są również mieszaniny gęstych olejów z kwasami tłuszczowymi nieraz pod postacią emulsji. Niektóre cementownie produkują cement z dodatkiem uszczelniającym, opartym na wyżej omówionych substancjach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dodatki uszczelniające do betonów są wprowadzane na rynki pod różnymi nazwami patentowymi. Najbardziej znane z nich są castor (preparat smołowy), preolit (preparat bitumiczny powłokowy), sica (preparat krzemowy), podobnie jak i murosan, silicon, triocosal o nie podanych bliżej składnikach. Niektóre z tych preparatów obok uszczelniania betonów przyśpieszają również wiązanie cementu, co umożliwia stosowanie ich do zamykania miejsc o stałym wycieku wody (uprawnienia budowlane).
Skuteczność niektórych środków uszczelniających beton.
Preparaty te należy stosować dość ostrożnie, gdyż wywierają one wpływ na czas wiązania cementu i wytrzymałości betonu. Całkowitej szczelności betonu nie daje się jednak tą drogą uzyskać.
Badania skuteczności składników uszczelniających betony przeprowadza się na walcach betonowych o średnicy 25 cm i wysokości 12 cm (program egzamin ustny).
Rysy włoskowate
Środki, które stosuje się jako dodatki do betonów, należy dodawać do zarobu w czasie przygotowania (opinie o programie).
Środki działające powierzchniowo (fluaty) nanosi się na powierzchnię przygotowanej próbki. W obu wypadkach należy postępować ściśle według instrukcji stosowania.
Do badań bierze się próbki 28-dniowe. Przygotowaną próbkę należy zważyć i badać w przyrządzie do określania przepuszczalności wody, roz- , poczynając od ciśnienia przewidzianego dla danego betonu, a następnie podwyższa się to ciśnienie dwukrotnie. Czas wywierania ciśnienia powinien wynosić dla każdej próby 24 godziny.
Próbę należy uważać za udaną, jeżeli beton w czasie próby po stronie przeciwnej od nacisku wody nawet nie zwilgotniał. Po przeprowadzeniu badań określa się wagowo nasiąkliwość, a następnie łamie próbkę i mierzy w przekroju głębokość, do jakiej woda przeniknęła.
Przy badaniu dodatków do betonów należy określić wpływ ich na czas wiązania cementu i na wytrzymałość betonu (segregator aktów prawnych).
Łatwo dostępnym dodatkiem do zapraw cementowych jest zwyczajna glina, która w mieszance piasek-cement-glina-woda odgrywa rolę nie tylko obojętnego względnie pęczniejącego wypełniacza zamykającego pory zaprawy, lecz również bierze udział w procesie twardnienia cementu.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, zaprawy cementowo-gliniane mają większą wytrzymałość na rozerwanie niż zaprawy czysto cementowe, na skutek czego w zaprawach takich trudniej powstają pęknięcia i rysy włoskowate (promocja 3 w 1).
Do zapraw wodoszczelnych należy stosować czyste niepiaszczyste gliny, które po wysuszeniu miesza się z cementem i piaskiem. Jako najlepsze mieszanki podawane są mieszanki cementu ze sproszkowaną gliną i piaskiem w stosunku 1:2:3 aż do 1:2:4
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32