Blog

21.09.2021

Posadowienie cokołu

W artykule znajdziesz:

Posadowienie cokołu

Posadowienie cokołu

Posadowienie cokołu może być dokonane, podobnie jak np. falochronu, na blokach, na skrzyni pływającej, na kaszycy, na palach, a na płytszych wodach (do 1,5 m) na fundamentach wykonanych monolitycznie.
Na ogół, na głębokościach większych niż G m opłaca się zamiast stawy zastosować raczej pławę (program uprawnienia budowlane na komputer).

W razie konieczności jednak założenia stawy na dużej głębokości lepiej będzie miejsce to spłycić do 6 m (ewentualnie sypiąc podwodną wysepkę z narzutu kamiennego) niż budować fundament sięgający dna. Szerokość bowiem takiego samotnie stojącego na dużej głębokości cokołu wypadłaby w stosunku do wymiarów samej stawy nieproporcjonalnie duża, stosowanie zaś szerokości mniejszych nie gwarantuje stateczności cokołu.
Fundamenty cokołów na palach przypominają fundamenty dalb o betonowych głowicach, z tym że zamiast pachoła na ich wierzchu stawia się podstawę znaku. W ciężkich warunkach lodowych fundamenty takie zdają egzamin gorzej niż fundamenty innego rodzaju.

Spośród fundamentów stawianych popularne są kaszyce, wykonywane na lądzie, spławiane na miejsce, zatapiane przez wypełnienie kamieniami i stawiane na uprzednio przygotowanej podsypce (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla ochrony przed lodem krawędzie kaszycy należy umocnić szynami stalowymi, boki jej zaś obić płaskownikami. Cokół znaku na kaszycy o kształcie stożka ściętego. Ściany kaszycy można również obić od wewnątrz deskami i skrzynię taką, po obciążeniu dna kamieniem i postawieniu jej na podsypce, wypełnić betonem.

Dobre wyniki uzyskuje się również stosując jako fundament cokołu żelbetowe skrzynie pływające, które po przyholowaniu na miejsce przeznaczenia zatapia się, stawna na podsypce kamiennej i wypełnia piaskiem lub betonem. Cokół taki przypomina wówczas wysepkę cumowniczą, z tym jednak, że ze względu na duże siły napierającego lodu i fal powinien mieć kształt bardziej przysadzisty.
Podsypka kamienna jest konieczna, gdyż bez niej, wskutek wstecznego działania wytrysku fali uderzającej o cokół, fundament mógłby być łatwo podmyty, co prowadziłoby do przechylenia się, a nawet przewrócenia cokołu (uprawnienia budowlane).

Stateczność cokołu

Jeżeli głębokość dna jest mniejsza niż krytyczna dla największych spodziewanych w otoczeniu znaku fal, wskazane jest obsypanie fundamentu cokołu narzutem ochronnym, umieszczonym ewentualnie na materacach faszynowych (program egzamin ustny).
Na głębokościach do ok. 1,5 m można fundament cokołu wykonać jako monolit, stawiając na uprzednio przygotowanej podsypce szczelną skrzynię drewnianą z dnem, którą po wypompowaniu z niej wody wypełnia się na sucho betonem. Taki monolityczny fundament, ze względu na użycie do jego budowy drewna i betonu, należy otoczyć narzutem kamiennym (opinie o programie).

Stateczność cokołu należy obliczyć na działanie uderzenia fali i parcie lodu, a przy wyższych znakach także i na parcie wiatru na konstrukcję podstawy znaku. Obliczenie można przeprowadzić metodami.
Zależnie od rodzaju gruntu wieże latarni morskich wykonuje się albo jako masywne, gdy grunt jest wytrzymały, albo jako ażurowe na gruncie słabszym.
Wieże masywne otrzymują zwykle przekrój poziomy okrągły. Dawniej stosowane bywały również przekroje wieloboczne, ale zaniechano ich, ponieważ przekonano się, że naroża takich wież ulegają o wiele prędzej erozji niż pozostałe części powierzchni (segregator aktów prawnych). Bywały nawet wypadki przerabiania wież wielobocznych na okrągłe, przez opasywanie ich żelbetowymi gorsetami.

W przekroju pionowym wieże masywne uzyskują zwykle kształt zwężających się lekko ku górze trapezów o bokach prostych lub nieco wklęśniętych. Często spotykane są wieże walcowe o tworzących pionowych.

Na wieżę wchodzi się schodami krętymi umieszczonymi wewnątrz (promocja 3 w 1). Ciąg schodów przerywany jest przeważnie spocznikami. Niekiedy schody obiegają wysoki filar środkowy, który może być wydrążony i mieścić w sobie lekki wyciąg materiałowy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami