Blog
Powłoka brezentowa
W artykule znajdziesz:
Powłoka brezentowa
Powłoka brezentowa, poza ochroną świeżo zabetonowanej części trzona przed przymrozkami w jesieni i na wiosnę, chroni w lecie trzon przed szybką utratą wilgoci wskutek działania słońca i wiatru oraz stanowi dla pracujących na zewnętrznym pomoście wiszącym ochronę przed upadkiem i równocześnie przed tzw. lękiem przestrzeni, gdyż z pomostu zewnętrznego nie widać wtedy ziemi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykonanie jednego cyklu komina o wysokości 2,50 m trwa od 20 do 48 godz. w zależności od wielkości średnicy komina, urządzenia stosowanego do budowy oraz materiałów (cement szybkosprawny) i warunków budowy. Cykl 20-godzinny można osiągnąć tylko w optymalnych warunkach, gdyż świeży beton musi pozostawać w formach od ułożenia do rozdeskowania przez minimum 8 godzin. Dlatego można liczyć w przybliżeniu na trzy rodzaje cyklów: 48-, 36 i 24-godzinny.
Wszelkie utrudnienia robót, jak otwory wlotowe, wsporniki itp. wymagają przedłużenia cyklu roboczego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Praca przy budowie kominów wymaga wysokich kwalifikacji i sprawności oraz odpowiedniego przygotowania. W związku z tym oraz z uwagi na niebezpieczne warunki pracy konieczne jest przestrzeganie specjalnych przepisów podanych w projektach wykonawstwa kominów lub literaturze fachowej oraz instrukcjach ogólnobudowlanych.
Odnośnie do zabezpieczeń specjalnych konieczne jest wykonywanie daszków ochronnych wewnątrz trzona oraz dachu ochronnego dookoła komina. Strefa zagrożona, w której można spodziewać się upadku narzędzi, kawałków betonu lub drobnych kamieni z kruszywa, powinna być ogrodzona.
W strefie zagrożonej, jeśli tylko warunki budowy na to pozwolą, należy unikać jakichkolwiek pomieszczeń lub stanowisk roboczych oraz zabronić przebywania w niej ludzi. Dojście do komina powinno być pokryte daszkiem (uprawnienia budowlane).
Ważne jest również wykonanie w wieży wewnętrznej siatek ochronnych oddzielających szyb, w których poruszają się wyciągi, od szybu komunikacyjnego przeznaczonego dla ludzi oraz siatki ochronnej pod pomostami wiszącymi zewnętrznymi.
Doświadczenia z kilkudziesięciu budów krajowych wskazują, że nieliczne zresztą wypadki wynikły z nieprzestrzegania przepisów: braku hełmu ochronnego (uderzenie spadającym narzędziem przy demontażu wieży), przebywania w szybie wyciągu (uderzenie windą), jazdy w wyciągu odkrytym przeznaczonym dla materiałów (kontuzja ręki), braku koordynacji prac i nieprzestrzeganiu zasad sygnalizacji (uruchomienie wyciągu w czasie pracy nad regulacją bloków - odcięcie dłoni) itp. Wypadki spadnięcia z komina na zewnątrz w czasie budowy należą do wyjątków i nie zdarzały się na naszych budowach (program egzamin ustny).
Kominy cylindryczne
Kominy cylindryczne, których wysokość nie przekracza zwykle 80 m, wykonuje się za pomocą urządzenia ślizgowego, nie różniącego się zasadniczo od urządzeń stosowanych przy innych budowlach.
Kominy cylindryczne muszą z reguły mieć wykonaną wykładzinę wewnętrzną, co po ukończeniu budowy jest dość uciążliwe. Dzięki stosowaniu urządzenia ślizgowego do budowy kominów wykładzina ta jest wykonywana równocześnie z trzonem żelbetowym (opinie o programie). W tym celu stosuje się urządzenie z tzw. formami podwójnymi, wprowadzone do budowy kominów przez Krakowskie Przedsiębiorstwo Budowy Pieców Przemysłowych w r. 1957.
Należy nadmienić, że w Polsce wykonywano kominy cylindryczne w urządzeniu ślizgowym od dawna. Przykładem są kominy w Chodakowie zrealizowane w 1938 r. wg projektu prof. W. Paszkowskiego.
W urządzeniu ślizgowym znajdują się dwie formy. Jedna z nich służy do budowy właściwego trzona komina żelbetowego, a druga do budowy wykładziny z żelbetu żaroodpornego. W efekcie otrzymuje się dwie współśrodkowe rury żelbetowe w odstępie 10-M5 cm (segregator aktów prawnych).
Na prętach montażowych 0 26, nagwintowanych i zabetonowanych na stałe, opierają się i poruszają w górę ramy z formami cylindrycznymi wysokości 1,25 m. Ram tych, w zależności od średnicy komina, jest 6-8. Na nich oraz na wysięgnikach przy dolnej krawędzi formy opiera się również galeria pomostu roboczego, na którą dostarcza się materiały od zewnętrznej strony komina za pomocą linowej wciągarki elektrycznej.
Mechaniczne wyłączniki uniemożliwiają przeciągnięcie ciężaru podnoszonego poza punkt końcowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32