Blog

20.05.2021

Pożary na poddaszach

W artykule znajdziesz:

Pożary na poddaszach

Pożary na poddaszach

Pomieszczenia w miarę możności należy zaopatrywać w okna z obu stron lub urządzać naturalne oświetlenie górne, aby powstające w czasie pożaru nadciśnienie mogło być w bezpieczny sposób rozładowane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pożary na poddaszach są zwykle przyczyną silnego zadymienia całego budynku, wskutek czego zostaje utrudniony dostęp dla straży oraz sama możliwość odnalezienia i zlikwidowania źródła pożaru.
Poddasza użytkowe mogą być wykorzystywane w zakładach przemysłowych tak na pomieszczenia fabryczne, jak i na składy materiałów.

W tych warunkach przejścia należy urządzać w linii prostej przy minimalnej szerokości 2 m. Oświetlenie poddasza powinno być wystarczające i stałe, aby uniknąć konieczności stosowania oświetlenia doraźnego.
Poddasza należy oddzielać od klarek schodowych w budynkach przemysłowych co najmniej ognioodpornie. Stosowanie zamknięcia w postaci drzwi nieszczelnych jest niebezpieczne, gdyż łatwo powoduje zadymienie schodów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy urządzaniu mieszkań na poddaszu muszą być wzięte pod uwagę następujące momenty.

Nie należy urządzać pomieszczeń mieszkalnych w 2 kondygnacjach dachowych ze względu na trudny dostęp do kondygnacji wyższej. Jedno pomieszczenie mieszkalne poddasza musi być bezwzględnie umieszczone od strony ulicy, zaś okno powinno być urządzone tak, aby można było przez nie porozumiewać się z przechodzącymi ulicą (uprawnienia budowlane).

Dostęp do niego musi być umożliwiony przy zastosowaniu drabiny pożarniczej, wskutek czego nie może być okno zbyt daleko cofnięte w tył. Wejście do mieszkania na poddaszu powinno być umieszczone możliwie blisko klatki schodowej, zaś przejście przez poddasze musi być ognioodpornie lub przynajmniej ogniochronnie (w budynkach mieszkalnych) oddzielone od niego. W ten sam sposób powinno być oddzielone całe pomieszczenie mieszkalne od poddasza, jak również wejście na poddasze od klatki schodowej. Bezpośrednie wyjście z mieszkania na poddasze jest niedopuszczalne (program egzamin ustny).

Połączenia budynków

Poszczególne budynki mogą być połączone z sobą za pomocą otwartych mostków lub też krytych galerii. Elementy te mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno dla celów ewakuacyjnych, jak i dla straży pożarnych. Stanowią one jednak z drugiej strony, zależnie od przeznaczenia i urządzenia, większe lub mniejsze niebezpieczeństwo pożarowe (opinie o programie).
Otwarte pomosty wykonane w poziomie, szczególnie z materiałów niepalnych, są bezpieczne i nie wymagają żadnych urządzeń przeciwpożarowych. Większe niebezpieczeństwo stanowią jednak galerie kryte, zwłaszcza pochylone, w których w czasie pożaru wytwarza się łatwo ciąg powietrza z dołu ku górze.

Urządzenie połączeń budynków dopuszczalne jest wówczas, gdy służą one jedynie celom komunikacyjnym i transportowym, lecz nie mieszczą warsztatów fabrycznych i składów.
W budynkach mieszkalnych istniejące galerie kryte powinny być oddzielone od budynków fabrycznych chociażby za pomocą samozamykających się drzwi ogniochronnych, przy czym ściany galerii mogą być oszklone.
W budownictwie przemysłowym jest konieczne, aby kryte galerie były oddzielone od budynków fabrycznych ognioodpornie (segregator aktów prawnych).

Gdy galerie przeznaczone są wyłącznie dla komunikacji, oddzielenie może być wykonane za pomocą drzwi ognioodpornych. W wypadku natomiast, gdy galerie służą do transportu, oddzielenie może być wykonane jako kombinacja zasłony wodnej z drzwiami ognioodpornymi, zmniejszającymi światło otworu do obrysia środka transportowego.
Przy budowie galerii z materiałów palnych zaleca się urządzać przy budynkach ogniotrwałe przyczółki długości 6 m i co 40 m - ogniotrwałe ogniwa o długości !0 m. Jeśli galerie łączą budynki otryskaczowane, to zamiast budowy ogniotrwałych przyczółków i ogniw może być zastosowane tryskaczowanie galerii (promocja 3 w 1).

Ochrona budynków przed pożarami prowadzona na odcinku budowlanym w zakresie ogólnego uodpornienia konstrukcji na działanie ognia, wyłączenia możliwości powstawania pożarów na skutek wad budowlanych i niewłaściwego zastosowania instalacji, wreszcie na drodze udostępnienia budynków dla akcji ratowniczej, wymaga uzupełnienia w zakresie technicznego przygotowania niezbędnych środków do zwalczania powstałego pożaru.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami