Blog
Poziom ciśnienia akustycznego
W artykule znajdziesz:
Reakcja źródło informacji-odbiorca nie występuje nigdy w warunkach wyizolowanych od otoczenia, a zawsze w konkretnym określonym środowisku, które z kolei wywiera wpływ na zawartość informacyjną sygnału akustycznego docierającego do odbiorcy (program uprawnienia budowlane na komputer). Niewątpliwym wzbogaceniem treści tego sygnału są informacje dotyczące położenia danego źródła w stosunku do odbiorcy, a więc relacja czasowo-przestrzenna źródło-odbiorca w obszarze o określonych właściwościach akustycznych. Z tego punktu widzenia można rozróżnić dwie następujące podstawowe grupy zagadnień, a mianowicie ocenę przez odbiorcę odległości między nim a źródłem oraz ocenę kierunku położenia tego źródła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla wstępnego przeanalizowania zagadnienia oceny przez odbiorcę odległości między nim a źródłem załóżmy, że źródło to wytwarza sygnał w postaci pojedynczego tonu impulsowego powtarzającego się w czasie. Poziom ciśnienia akustycznego tego sygnału najczęściej mierzony w odległości rz = 1 m od źródła wynosi L0 = 60 dB, a charakterystyka kierunkowości jest kulista (uprawnienia budowlane).
Jeżeli przez r oznaczymy bezpośrednią odległość między źródłem a odbiorcą w metrach, a przez t czas potrzebny na przebycie tej odległości przez falę dźwiękową w sekundach, to w normalnych warunkach atmosferycznych, a więc przy prędkości fali dźwiękowej w powietrzu c = = 340 m • s-’, długość tego czasu t jest wprost proporcjonalna do drogi r (program egzamin ustny).
Wartości poziomu ciśnienia akustycznego
Jeżeli zmniejszenie się wartości poziomu ciśnienia akustycznego L w zależności od odległości r oznaczymy przez AL, to dla przestrzeni niczym nie ograniczonej możemy posługiwać się wzorem (1.20), z którego wynika, że przy każdym podwojeniu się odległości od źródła poziom ten zmniejsza się o 6 dB, a przy każdym dziesięciokrotnym zwiększeniu tej odległości o 20 dB (opinie o programie).
Z rysunku wynika, że im odległość r jest większa, tym (mierząc czas od momentu włączenia sygnału) później zaczynamy go słyszeć, oraz że sygnał ten słyszymy jako cichszy. Ponieważ nie słyszymy (ani nie widzimy) momentu włączenia sygnału, a pierwsza informacja o tym dociera do nas z falą dźwiękową bezpośrednio po upływie czasu t, wartość poziomu dźwięku jest w omawianym przypadku zasadniczą informacją, na podstawie której można ocenić odległość położenia źródła tego sygnału (segregator aktów prawnych).
Ocena źródła dźwięku w przestrzeni niczym nie ograniczonej, a więc gdy do miejsca odbioru docierają tylko fale bezpośrednie, jest tym trudniejsza, im źródło to emituje mniej informacji wynikających ze struktury tego źródła. Z tych też względów najtrudniejsza jest ocena odległości położenia źródła pojedynczego tonu, ponieważ jego zawartość informacyjna jest mała i w związku z tym sam ton mało nasuwa skojarzeń z dźwiękami występującymi w życiu codziennym. Analogicznie w dziedzinie wrażeń wzrokowych najtrudniej bez żadnego odniesienia ocenić odległość położenia np. pojedynczego punktu świetlnego, łatwiej natomiast przedmiotów o określonych znanych kształtach czy kolorze. Gdyby więc zamiast pojedynczego tonu źródłem dźwięku był np. warkot samochodu, głos ludzki itp., wtedy ocena odległości położenia tych dźwięków mogłaby być znacznie dokładniejsza (promocja 3 w 1).
Przypadek, gdy zarówno źródło Z dźwięku, jak i miejsce odbioru O znajdują się na wysokości h 1,5 m ponad ziemią, co odpowiada sytuacji człowieka stojącego na ziemi na otwartym terenie. Podobnie jak na rysunku poprzednim, z lewej strony przedstawiono schematy położeń źródła dźwięku i odbiorcy w odległościach 2, IG i 32 m, w części prawej odpowiadające tym schematom echogramy oraz na wykresie zależność poziomu ciśnienia akustycznego dźwięku bezpośredniego 1, pośredniego (odbitego od ziemi) 2 oraz wypadkowego 3 w miejscu odbioru w funkcji odległości r.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32