Blog

14.11.2022

Poziom ciśnienia akustycznego

W artykule znajdziesz:

Poziom ciśnienia akustycznego

Reakcja źródło informacji-odbiorca nie występuje nigdy w warunkach wyizolowanych od otoczenia, a zawsze w konkretnym określonym środowisku, które z kolei wywiera wpływ na zawartość informacyjną sygnału akustycznego docierającego do odbiorcy (program uprawnienia budowlane na komputer). Niewątpliwym wzbogaceniem treści tego sygnału są informacje dotyczące położenia danego źródła w stosunku do odbiorcy, a więc relacja czasowo-przestrzenna źródło-odbiorca w obszarze o określonych właściwościach akustycznych. Z tego punktu widzenia można rozróżnić dwie następujące podstawowe grupy zagadnień, a mianowicie ocenę przez odbiorcę odległości między nim a źródłem oraz ocenę kierunku położenia tego źródła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla wstępnego przeanalizowania zagadnienia oceny przez odbiorcę odległości między nim a źródłem załóżmy, że źródło to wytwarza sygnał w postaci pojedynczego tonu impulsowego powtarzającego się w czasie. Poziom ciśnienia akustycznego tego sygnału najczęściej mierzony w odległości rz = 1 m od źródła wynosi L0 = 60 dB, a charakterystyka kierunkowości jest kulista (uprawnienia budowlane).

Jeżeli przez r oznaczymy bezpośrednią odległość między źródłem a odbiorcą w metrach, a przez t czas potrzebny na przebycie tej odległości przez falę dźwiękową w sekundach, to w normalnych warunkach atmosferycznych, a więc przy prędkości fali dźwiękowej w powietrzu c = = 340 m • s-’, długość tego czasu t jest wprost proporcjonalna do drogi r (program egzamin ustny).

Wartości poziomu ciśnienia akustycznego

Jeżeli zmniejszenie się wartości poziomu ciśnienia akustycznego L w zależności od odległości r oznaczymy przez AL, to dla przestrzeni niczym nie ograniczonej możemy posługiwać się wzorem (1.20), z którego wynika, że przy każdym podwojeniu się odległości od źródła poziom ten zmniejsza się o 6 dB, a przy każdym dziesięciokrotnym zwiększeniu tej odległości o 20 dB (opinie o programie).

Z rysunku wynika, że im odległość r jest większa, tym (mierząc czas od momentu włączenia sygnału) później zaczynamy go słyszeć, oraz że sygnał ten słyszymy jako cichszy. Ponieważ nie słyszymy (ani nie widzimy) momentu włączenia sygnału, a pierwsza informacja o tym dociera do nas z falą dźwiękową bezpośrednio po upływie czasu t, wartość poziomu dźwięku jest w omawianym przypadku zasadniczą informacją, na podstawie której można ocenić odległość położenia źródła tego sygnału (segregator aktów prawnych).

Ocena źródła dźwięku w przestrzeni niczym nie ograniczonej, a więc gdy do miejsca odbioru docierają tylko fale bezpośrednie, jest tym trudniejsza, im źródło to emituje mniej informacji wynikających ze struktury tego źródła. Z tych też względów najtrudniejsza jest ocena odległości położenia źródła pojedynczego tonu, ponieważ jego zawartość informacyjna jest mała i w związku z tym sam ton mało nasuwa skojarzeń z dźwiękami występującymi w życiu codziennym. Analogicznie w dziedzinie wrażeń wzrokowych najtrudniej bez żadnego odniesienia ocenić odległość położenia np. pojedynczego punktu świetlnego, łatwiej natomiast przedmiotów o określonych znanych kształtach czy kolorze. Gdyby więc zamiast pojedynczego tonu źródłem dźwięku był np. warkot samochodu, głos ludzki itp., wtedy ocena odległości położenia tych dźwięków mogłaby być znacznie dokładniejsza (promocja 3 w 1).

Przypadek, gdy zarówno źródło Z dźwięku, jak i miejsce odbioru O znajdują się na wysokości h 1,5 m ponad ziemią, co odpowiada sytuacji człowieka stojącego na ziemi na otwartym terenie. Podobnie jak na rysunku poprzednim, z lewej strony przedstawiono schematy położeń źródła dźwięku i odbiorcy w odległościach 2, IG i 32 m, w części prawej odpowiadające tym schematom echogramy oraz na wykresie zależność poziomu ciśnienia akustycznego dźwięku bezpośredniego 1, pośredniego (odbitego od ziemi) 2 oraz wypadkowego 3 w miejscu odbioru w funkcji odległości r.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami