Blog
Praca zespołowa
W artykule znajdziesz:
Praca zespołowa
Pracą zespołową nazywa się działalność wykonywaną przez kilka współpracujących osób. Poszczególne czynności składowe operacji wykonywane są przez różne osoby w tym sąmym miejscu i czasie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Produkcja budowlana, jak wiadomo, pozwala podzielić się na szereg czynności, które mogą być wykonywane przez robotników o różnych kwalifikacjach.
Praca zespołowa polega na tworzeniu zespołów składających się z robotników o różnych kwalifikacjach oraz niewykwalifikowanych, którzy ściśle ze sobą współpracują podczas wykonywania robót. Współpraca w zespole polega na tym, że każdy z członków zespołu wykonuje inne czynności składające się na operację. System ten pozwala na osiąganie większych wydajności pracy poprzez specjalizację poszczególnych członków zespołu, a także dzięki zastosowaniu odpowiedniego podziału pracy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podczas wykonywania robót systemem zespołowym osiąga się pełne wykorzystanie zawodowych umiejętności poszczególnych członków zespołu, którzy wykonują tylko te czynności, które wymagają ich kwalifikacji. Wszelkie prace pomocnicze, zazwyczaj bardzo pracochłonne, wykonują robotnicy niewykwalifikowani, zwani pomocnikami.
Dodatkową zaletą pracy zespołowej jest stałe podnoszenie kwalifikacji pomocników poprzez współpracę z robotnikami o wyższych umiejętnościach zawodowych.
Należy pamiętać, że dobra organizacja pracy w zespole polega na racjonalnym i przemyślanym rozdziale zadań między członków zespołu oraz na koncentracji czynności jednorodnych. Skład zespołu zależy od charakteru wykonywanej pracy.
W praktyce budowlanej mamy do czynienia z zespołami dwu-, trzy- i wieloosobowymi. Zasadniczo zespół powinien składać się z tylu osób, na ile czynności dzieli się operacja (uprawnienia budowlane).
Rodzaje i organizacja zespołów roboczych i brygad
Zespół roboczy jest najmniejszą jednostką organizacyjną wykonawczą na budowie.
Współczesna technika, technologia i naukowa organizacja pracy wymagają tworzenia odpowiednio małych jednostek organizacyjnych. Są nimi brygady robocze. W skład brygad wchodzą poszczególne zespoły. Liczba zespołów w brygadzie-zależy od charakteru i wielkości wykonywanych robót.
Do wykonania dużych ilości robót tworzy się kilkunastoosobowe brygady o niezmienionym składzie (program egzamin ustny). Pozwala to na możliwie najlepsze zharmonizowanie pracy robotników i najlepszą organizację pracy w brygadzie.
Brygady robocze pracują pod kierownictwem brygadzisty. Aby mógł on dobrze wypełniać swe obowiązki, skład brygad nie powinien przekraczać 20 osób. W razie większej liczebności brygad brygadzista może mieć trudności z prawidłowym podziałem zadań na poszczególne zespoły, z właściwym zorganizowaniem stanowisk roboczych oraz koordynacją pracy poszczególnych zespołów wchodzących w skład brygady.
Kierownikiem brygady powinien być robotnik, który ma najwyższe kwalifikacje zawodowe w brygadzie, a jednocześnie cieszy się zaufaniem i autorytetem u wszystkich jej członków. Podczas rozdziału prac pomiędzy zespoły i poszczególnych robotników brygadzista powinien czynności łatwe przydzielać mniej przyuczonym, a prace trudne robotnikom najwyżej kwalifikowanym (opinie o programie). Brygadzista powinien znać nowe metody pracy, pomysły racjonalizatorskie oraz osiągnięcia techniczne w swojej dziedzinie
pracy. Brygadzista powinien organizować socjalistyczne współzawodnictwo w swojej brygadzie i rozwijać w członkach brygady poczucie odpowiedzialności za powierzone im zadania.
Brygady mogą składać się z zespołów jednorodnych i niejednorodnych.
Brygady, w skład których wchodzą zespoły jednorodne, złożone z robotników jednego zawodu, wykonują roboty jednego zakresu (segregator aktów prawnych). Brygady takie noszą nazwę brygad specjalizowanych. Liczba robotników jednego zawodu i liczba zespołów wchodzących w skład brygady specjalizowanej zależy od liczby operacji składających się na proces budowlany prosty.
Na przykład zadaniem zbrojarskiej brygady specjalizowanej może być prostowanie i czyszczenie zbrojenia, cięcie i gięcie prętów, wreszcie montaż szkieletów zbrojenia. Każdą z tych czynności będzie wykonywał inny zespół ludzi. Dlatego musi w brygadzie występować zharmonizowanie pracy poszczególnych zespołów, tak aby operacja wykonana przez jeden zespół nie hamowała pracy następnego zespołu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32