Blog
Praktyka zawodowa a uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa a uprawnienia budowlane
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie upoważnione są wyłącznie osoby, które mają odpowiednie techniczne wykształcenie, a także praktykę zawodową (program na komputer). Każdy z tych aspektów musi być dostosowany do stopnia skomplikowania oraz rodzaju i innych czynności, które są związane z pełnioną funkcją i potwierdzone decyzją, nazywaną uprawnieniami budowlanymi. Uprawnienia budowlane są wydawane przez organ samorządu zawodowego, a warunkiem ich uzyskania, jest zaliczenie egzaminu z umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej i znajomości procesu budowlanego (program na telefon).
Praca podczas praktyk
Uprawnienia budowlane można uzyskać oddzielnie do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi, a także łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie (program na egzamin ustny). Do wyboru są różne specjalności:
• konstrukcyjno-budowlana,
• inżynieryjna drogowa,
• inżynieryjna mostowa,
• inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym (promocja 3 w 1),
• inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych,
• inżynieryjna wyburzeniowa,
• inżynieryjna hydrotechniczna,
• instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
• instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych,
• instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (segregator).
Warunkiem, który jest niezbędny, aby móc przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane, jest praktyka zawodowa. Praca podczas praktyk polega na bezpośrednim uczestniczeniu w wykonywaniu projektów lub na pełnieniu funkcji technicznych na budowie pod nadzorem osoby, która posiada uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalności (opinie). Jeśli praktyka ma się odbywać poza granicami kraju, to nadzór musi być pełniony przez osobę, która posiada odpowiednie w danym kraju uprawnienia budowlane – kwestie te są określone w art. 14 ust. 4 ustawy Prawo budowlane.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32