Blog

Warunki pracy zdjęcie nr 2
10.02.2022

Prasowanie artykułów warstwowych

W artykule znajdziesz:

Warunki pracy zdjęcie nr 3
Prasowanie artykułów warstwowych

Prasowanie artykułów warstwowych i kształtek w podwyższonej temperaturze. Żywicę poliestrową z dodatkiem odpowiedniej ilości inicjatora wylewa się lub rozprowadza pędzlem na folię tomofanową (wiskozową), a potem nakłada się pierwszą warstwę materiału wzmacniającego. Następnie nakłada się dalszą warstwę żywicy i znowu warstwę tkaniny wzmacniającej. Proces ten powtarza się aż do osiągnięcia laminatu pożądanej grubości (program uprawnienia budowlane na komputer). W końcu nakłada się ponownie folię tomofanową, którą spawa się z pierwszą podkładową warstwą folii, a następnie całość poddaje się prasowaniu.

Laminaty grubości ok. 3 mm z dodatkiem 1-2% nadtlenku benzoilu w paście wymagają prasowania ok. 2-P3 minut w temperaturze 125-P140 °C pod ciśnieniem 0,8-15 kG/cm2. Przy grubościach ponad 3 mm należy przedłużyć czas utwardzania. Przy bardzo wielkich grubościach należy temperaturę obniżyć, gdyż ciepło reakcji może uszkodzić strukturę tworzywa (naprężenia wewnętrzne) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Możliwe jest również prasowanie niektórych kształtek z zastosowaniem formy jednoczęściowej, podczas gdy rolę drugiej części (patrycy) spełnia tłok elastyczny.

 Jest to dotychczas najczęściej używana metoda wyrobu artykułów wzmocnionych. Do tego celu używa się precyzyjnych metalowych matryc i form dwuczęściowych (uprawnienia budowlane). Do produkcji większych serii stosuje się formy ze stali narzędziowej, żeliwa i aluminium. Najlepsze rezultaty zapewniają formy o powierzchni chromowanej. Formy mogą być ogrzewane parą, gorącą wodą albo olejem.

Formowane kształtki

Wstępnie formowane kształtki lub pocięte włókno wkłada się do ogrzewanej formy prasowniczej zawierającej określoną ilość żywicy poliestrowej (program egzamin ustny). Katalizowaną żywicę, zwykle pigmentowaną i zawierającą napełniacz, wlewa się wprost na materiał włóknisty (wzmacniający), po czym następuje zamknięcie formy. Czas prasowania (utwardzania) dostosowuje się do wielkości wypraski, temperatury, ilości inicjatora, rodzaju żywicy itp.; wynosi on orientacyjnie 2-3 minut przy wypraskach o grubości ściany 1,5-3 mm, temperaturze 110-130 °C i ciśnieniu w zakresie 2-35 kG/cm2 oraz zastosowaniu ok. 2% nadtlenku benzoilu w paście jako katalizatora (opinie o programie).

Prasowanie przetłoczne i wtryskiwanie. Przy produkcji wielkoseryjnej stosuje się również przetłoczną metodę prasowania, lub jeszcze bardziej ulepszoną metodę wtrysku. Ponieważ utwardzanie żywicy poliestrowej trwa znacznie dłużej niż utwardzanie termoplastów, dla usprawnienia produkcji stosuje się przeważnie urządzenia z karuzelowym lub rewolwerowym układem kilku form przy jednym agregacie wtryskowym. Dzięki temu zyskuje się na czasie potrzebnym do utwardzania żywicy poliestrowej w formie, gdyż po wtrysknięciu żywicy i zaryglowaniu formy przesuwa się ją od dyszy do dalszego utwardzania, a tymczasem napełnia się dalsze formy (segregator aktów prawnych).

W celu przyspieszenia utwardzania stosuje się wstępne podgrzewanie form, które w razie potrzeby są następnie chłodzone, jeśli ciepło reakcji egzotermicznej mogłoby spowodować przegrzanie kształtki. Metoda wstępnego formowania zbrojenia szklanego wstępnie nasyconego żywicą (ang. pre-preg). Przy produkcji przemysłowej kształtek poliestrowych wzmocnionych ciętym włóknem szklanym stosuje się często tzw. metodę preformowania (formowania wstępnego). Włókno szklane 1 w pasmach, odwijane ze szpul, zostaje pocięte nożami 2 na kawałki jednakowej długości i wessane do komory 4, po czym opada na obracający się talerz 3 na dnie komory, w którym umieszczono blaszaną formę 5 z otworami (promocja 3 w 1). Powietrze zasysane przez te otwory za pomocą ekshaustora 6 powoduje opadanie prawie wszystkich włókien na formę, na której w krótkim czasie układa się równomierna warstwa włókien. Po zatrzymaniu urządzenia do cięcia i ekshaustora natryskuje się na warstwę włókien emulsję poliestrową za pomocą specjalnego pistoletu 7, a uformowaną kształtkę zdejmuje i przenosi do suszarki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki pracy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki pracy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki pracy zdjęcie nr 8 Warunki pracy zdjęcie nr 9 Warunki pracy zdjęcie nr 10
Warunki pracy zdjęcie nr 11
Warunki pracy zdjęcie nr 12 Warunki pracy zdjęcie nr 13 Warunki pracy zdjęcie nr 14
Warunki pracy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki pracy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki pracy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami