Blog

14.11.2021

Próbny montaż konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Próbny montaż konstrukcji

Próbny montaż konstrukcji

Segmenty montuje się kolejno przy prowadzeniu stałego pomiaru geodezyjnego osi zasuwy i płaszczyzny stykającej się z elementami uszczelnienia gumowego na krawędzi części budowlanej jazu. Konieczność prowadzenia próbnego montażu konstrukcji zasuw jazu wynika ze znacznie zawężonych odchyłek wykonania tych konstrukcji w stosunku do odchyłek przyjętych dla konstrukcji typu budowlanego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zagadnienie przeprowadzenia lub zaniechania montażu konstrukcji w wytwórni może wynikać z warunków montażowych na budowie i warunków realizacji obiektu. Mogą być sytuacje, w których próbny montaż w wytwórni jest konieczny ze względu na krótki okres budowy lub ograniczone techniczne możliwości przeprowadzenia prac na budowie. Przy stosowaniu metody montażu polegającej na podnoszeniu całego obiektu lub przesuwaniu zmontowanej konstrukcji w całości mogą istnieć warunki do przeprowadzenia montażu konstrukcji obok właściwego miejsca ustawienia. W przypadku złożonej i nietypowej konstrukcji powinny być dokonane analizy możliwości wykonania konstrukcji bez próbnego montażu oraz przeprowadzone uzgodnienia z przedsiębiorstwem montażowym w zakresie wymagań dotyczących jakości styków montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Proces zabezpieczania konstrukcji przed korozją składa się z operacji przygotowania powierzchni oraz z naniesienia powłoki ochronnej malarskiej lub metalicznej.
Piaskowanie i śrutowanie konstrukcji należą do najbardziej ekonomicznych metod oczyszczania. Polegają one na skierowaniu na czyszczoną powierzchnię strumienia drobnych cząstek ścierniwa (piasek kwarcowy 0,7-1,2 mm, śrut z ciętego drutu stalowego, śrut żeliwny) z dużą prędkością nadaną strumieniem sprężonego powietrza.

Proces ten może być prowadzony ręcznie, na otwartej przestrzeni (ciśnienie robocze ok. 0,6 MPa), bądź mechanicznie w specjalnych obudowanych urządzeniach czyszczących, przy bardzo wysokim ciśnieniu roboczym i z dużym stopniem automatyzacji samego czyszczenia, odzysku i odpylenia ścierniwa. Specjalne urządzenia tego typu czyszczą z zendry i rdzy wysokie dżwigary mostowe ze średnią prędkością 1,4 m/min (uprawnienia budowlane).

Urządzenia czyszczące uniwersalne

Urządzenia czyszczące uniwersalne, dostosowane do czyszczenia blach do szerokości 1250 mm oraz kształtowników i blachownie o wymiarach nie większych niż dwu- teownik szerokostopowy 600, pracują z szybkością roboczą 0,8-P2,4 m/min, co odpowiada oczyszczonej powierzchni ok. 300 me/h (program egzamin ustny).
Często jeszcze stosowane ręczne czyszczenie powierzchni za pomocą szczotek stalowych jest pracochłonne i nie daje wymaganej jakości powierzchni, zwłaszcza pokrytej zendrą. Lepsze wyniki przy usuwaniu rdzy otrzymuje się w przypadku użycia szczotek mechanicznych (wirujących), jakkolwiek i one nie usuwają skutecznie zendry (opinie o programie).

Ręczne szczotkowanie może być stosowane wówczas, gdy do gruntowania powierzchni przewidziana jest minia ołowiana, a czyszczony obiekt nie będzie narażony na silną agresję korozyjną. W miarę rozwoju urządzeń zautomatyzowanych ręczne szczotkowanie będzie ograniczało się do wykańczania miejsc trudno dostępnych dla innych metod czyszczenia (segregator aktów prawnych).
Do czyszczenia płomieniem używa się specjalnych palników acetylenowo-tlenowych lub palników na gaz ziemny i tlen, wyregulowanych na ,,ostry płomień” z nadmiarem tlenu. Przez opalanie palnikiem usuwa się naskórek walcowniczy (zendrę) niemal w całości; ewentualne pozostałości (ok. 5%) można usunąć tarczą szlifierską korundową na giętkim wałku. Grubsze warstwy rdzy wymagają oddzielenia w sposób mechaniczny, np. młotkiem zwykłym lub mechanicznym, po czym w 60-P70% przypadków wystarcza opalanie płomieniem.

Pozostałości łatwo usuwa się za pomocą szczotkowania ręcznego lub mechanicznego. Podobnie można usuwać stare powłoki antykorozyjne (promocja 3 w 1).
Czyszczenia płomieniem nie stosuje się do blach cieńszych niż 6 mm, aby nie dopuścić do przegrzania materiału. Niezbędną operacją po oczyszczeniu płomieniem jest szczotkowanie.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami