Blog

Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
21.11.2022

Proces dyfuzji pary wodnej

W artykule znajdziesz:

Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Proces dyfuzji pary wodnej

Jak już wspomniano, zależność wykorzystywana do praktycznych obliczeń opiera się na założeniu, że przepływ wilgoci odbywa się tylko w drodze dyfuzji pary wodnej, a więc ograniczona jest do przegród, w których materiały znajdują się w stanie powietrznosuchym lub o zawartości wilgoci niższej od maksymalnego zawilgocenia sorpcyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badania przydatności wzoru wykazują, że dokładność obliczeń znacznie się zwiększa w stosunku do rzeczywistych warunków, występujących podczas kondensacji pary wodnej w przegrodzie, jeżeli współczynniki paroprzewodności będą określone przy wilgotności bliskiej występującej w przegrodzie oraz prawidłowo zostaną przyjęte do obliczeń temperatura i wilgotność względna powietrza.

Współczynnik paroprzewodności ó wyznacza się tzw. sposobem suchym lub mokrym. Wyznaczanie współczynników d dokonuje się w ten sposób, że po jednej stronie próbki badanego materiału utrzymuje się wyższą wilgotność względną powietrza niż po drugiej stronie i mierzy się ilość pary wodnej przenikającej przez ten materiał w warunkach ustalonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W sposobie „suchym” utrzymuje się wilgotność względną powietrza po jednej stronie 0%, po drugiej zaś 50%; w sposobie „mokrym” odpowiednio: 50 i 100%. Określenie współczynnika <5 sposobem „mokrym” następuje przy średniej wilgotności powietrza, wynoszącej 75%, co jest bliskie rzeczywistym warunkom, w których znajdują się przegrody budowlane, stąd len sposób wyznaczania współczynnika uważa się za bardziej miarodajny (uprawnienia budowlane).

Proces dyfuzji pary wodnej przez przegrody w rzeczywistości przebiega w warunkach nie ustalonych, tj. przy stale zmieniających się temperaturze i wilgotności powietrza. Z uwagi jednak na dużą pracochłonność obliczeń, w praktyce rozpatruje się dyfuzję pary wodnej, podobnie jak w większości przypadków przenikania ciepła, w warunkach ustalonych, co znacznie upraszcza obliczenia.

Dyfuzja pary wodnej jest procesem przebiegającym stosunkowo powoli, stąd warunki ustalone, jak np. temperaturę i wilgotność powietrza, przyjmuje się dla średnich wartości okresu, dla którego wykonuje się obliczenia (program egzamin ustny).

Temperatura i wilgotność

Temperaturę i wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach ustala się w zależności od charakteru ich użytkowania i na podstawie norm PN-82/B-02020 i PN-82/B-02402. Wilgotność względną powietrza zewnętrznego przyjmuje się dla okresu zimowego 85% (opinie o programie). Temperaturę powietrza zewnętrznego, potrzebną do obliczeń ilości kondensującej się w przegrodzie pary wodnej, przyjmuje się jako średnią temperaturę okresu kondensacji. Aby ją określić, trzeba najpierw obliczyć temperaturę początku kondensacji, przy której może rozpocząć się w przegrodzie proces kondensacji pary wodnej.

Początek kondensacji zależy nie tylko od temperatury i wilgotności powietrza po obu stronach przegrody, lecz również od konstrukcji przegrody, czyli układu warstw i rodzaju użytych materiałów. Gdy warstwy szczelne, a więc o dużym oporze dyfuzyjnym, usytuowane są od strony zewnętrznej przegrody, wówczas układ taki jest niekorzystny. Proces kondensacji występuje wtedy szybciej i trwa dłużej w porównaniu z przegrodami o odwrotnym układzie warstw (segregator aktów prawnych).

Obliczanie przyrostu wilgotności materiałów przegrody. Ocena poprawności rozwiązania konstrukcyjnego przegrody, przyjęta w PN-82/B-02020 sprowadza się do obliczeniowego sprawdzenia czy w przegrodzie wystąpi kondensacja pary wodnej, czy też nie. W przypadku wystąpienia kondensacji, oblicza się ilość kondensatu i przyrosty wilgotności materiałów, które znajdują się w strefie kondensacji, a następnie porównuje się obliczone przyrosty z wielkościami dopuszczalnymi dla danych materiałów.

W przypadku gdy obliczone przyrosty są mniejsze od przyrostów maksymalnych (dopuszczalnych), przegrodę dopuszcza się do stosowania; zakłada się wówczas, że wykroplone ilości pary wodnej w przegrodzie w okresie zimowym wydyfundują z niej w pozostałym okresie roku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonywanie tymczasowych podpór uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami