Blog

Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 2
17.04.2021

Produkcja globalna

W artykule znajdziesz:

Produkcja globalna

Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 3
Produkcja globalna

Podział produkcji globalnej możemy przedstawić przy pomocy następującego schematu.
Jak wiemy, do dóbr trwałych zaliczamy, oprócz obiektów budowlanych, również wszelkie maszyny, urządzenia środki transportowe itp. Te wszystkie dobra trwałe, które wytwarza społeczeństwo dzięki akumulacji, zwiemy inwestycjami (program uprawnienia budowlane na komputer). Wszelkie prace, w wyniku których powstają nowe składniki majątku narodowego lub dawne powiększają swoją zdolność produkcyjną lub użytkową, mają charakter robót inwestycyjnych. Wartość dóbr trwałych wzrasta dzięki zwiększeniu ich zdolności użytkowej lub produkcyjnej.

Robotami inwestycyjnymi są więc nie tylko wszystkie prace związane z budową domu, lecz również z przeprowadzeniem instalacji w budynku dawnym. W wyniku tych prac co prawda społeczeństwu nie przybywa nowy obiekt budowlany, lecz obiekt z dawna istniejący zyskuje na wartości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tak więc wszystkie prace budowlane związane z budową, odbudową, przebudową, rozbudową, adaptacją (dostosowaniem) i modernizacją (unowocześnieniem) obiektów są robotami inwestycyjnymi. Ale budując dom musimy również wykonać pewne prace przygotowawcze, jak np. uporządkowanie terenu, wykopy czy rozbiórkę ruin i starych budynków. Wszystkie te prace zaliczamy więc również do robót inwestycyjnych. Rozbiórka bowiem jest pracą przygotowawczą, bez niej nie mogłaby powstać nowa inwestycja.

Nie wszystkie jednak roboty budowlane zaliczamy do inwestycyjnych, nie są bowiem inwestycjami wszelkie roboty remontowe. Remonty nie zwiększają wartości obiektów budowlanych, lecz przywracają im dawną wartość, którą stopniowo utraciły wskutek naturalnego zużycia (uprawnienia budowlane). W związku z tym może zajść wątpliwość, dlaczego odbudowa domu zniszczonego przez wojnę lub pożar jest inwestycją, natomiast remont kapitalny budynku inwestycją nie jest? Otóż jeśli obiekt budowlany był zniszczony wskutek wydarzeń żywiołowych lub działań wojennych, wówczas został on skreślony ze spisu majątku narodowego - odbudowa jego jest więc tworzeniem nowego dobra. Jeżeli natomiast budynek wskutek zużycia ulega stopniowemu niszczeniu i stopniowo zmniejsza się jego wartość, przez cały ten czas figuruje on w spisie majątku narodowego z pełną wartością, posiadaną po wybudowaniu. Wszelkie więc roboty konserwacyjne i remontowe (łącznie z remontami kapitalnymi) nie powinny być opłacane z funduszów inwestycyjnych.

Osoby fizyczne

Przestrzeganie dyscypliny finansowej pod tym względem ma bardzo istotne znaczenie, kto bowiem z funduszów inwestycyjnych opłaca roboty remontowe popełnia poważne przestępstwo wobec społeczeństwa (program egzamin ustny). Jeśli bowiem społeczeństwo przeznacza pewne sumy na inwestycje, znaczy to, że chce, aby majątek narodowy wzrósł o wartość preliminowanych sum. Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje nakładów inwestycyjnych:
- na roboty budowlane;
- na zakup maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza;
- na roboty montażowe maszyn i urządzeń;
- inne nakłady, jak prace badawcze, pomiarowe itp., które są pracami wstępnymi do powstania inwestycji (opinie o programie).

Inwestycje dzielimy na dwie grupy, na inwestycje nieprodukcyjne, służące do bezpośredniego zaspokajania potrzeb społeczeństwa i produkcyjne, tj. te, które służą do celów produkcyjnych. Do inwestycji nieprodukcyjnych należą: mieszkania, szkoły, szpitale, teatry, stadiony i inne obiekty użyteczności publicznej. Do inwestycji produkcyjnych zaliczamy: fabryki, kopalnie, zapory wodne itp. Aczkolwiek potrzeb naszych nie zaspokajają one bezpośrednio, służą jednak do wytwarzania dóbr bezpośrednio je zaspokajających. Ostatecznie wszystko służy człowiekowi, lecz jedne inwestycje czynią to bezpośrednio, inne pośrednio (segregator aktów prawnych).

Osoby fizyczne lub prawne, dla których wykonujemy inwestycje, nazywamy inwestorami. W związku z tym, że inwestor zleca wykonanie robót i finansuje je, posiada on szereg uprawnień w stosunku do wykonawcy. W krajach socjalistycznych, w których przeważająca część jednostek gospodarczych jest uspołeczniona, każda z nich podlega określonej władzy wyższej. Każda z nich posiada również pewne uprawnienia inwestycyjne. Z tego powodu istnieją trzy szczeble inwestorów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 8 Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 9 Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 10
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 11
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 12 Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 13 Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 14
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nowy okres rozwoju zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami