Blog
Produkcja płyt wielkowymiarowych metodą potokową
W artykule znajdziesz:
Produkcja płyt wielkowymiarowych metodą potokową
Metoda potokowa produkcji prefabrykatów stwarza optymalne warunki dla zastosowania całkowitej mechanizacji procesu produkcyjnego jak również osiągnięcie dużej wydajności.
W ZSRR opracowano i uruchomiono potokową produkcję wielkowymiarowych płyt metodą walcowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Proces produkcyjny w tej metodzie obejmuje następujące fazy:
a) przygotowanie surowców,
b) przygotowanie i montaż zbrojenia z listew drewnianych,
c) przygotowanie masy gipsobetonowej,
d) formowanie i suszenie wyrobów,
e) magazynowanie prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do produkcji wielkowymiarowych prefabrykatów stosowane są: gips, piasek (lub trociny) i woda. Gips i wypełniacze magazynowe są w zbiornikach, z których następnie poprzez dozatory dostacza się je w sposób ciągły za pomocą przenośników taśmowych i ślimakowych do mieszarki. Jednocześnie, również w sposób ciągły, dozuje się do mieszarki roztwór wodny z dodatkami regulującymi proces wiązania gipsu (uprawnienia budowlane).. Równolegle z przygotowaniem masy gipsowej przygotowywane są szkielety drewniane służące jako zbrojenie płyt, następnie ramy drzwiowe i okienne oraz trzpienie montażowe. Przygotowane szkielety układa się na szerokiej taśmie przenośnika, który transportuje je pod ciągle pracującą mieszarkę. Z mieszarki świeża masa gipsowa spada na przenośnik z nałożonymi drewnianymi szkieletami, na którym jest rozścielana i dociskana walcami.
W ten sposób otrzymuje się płyty o stałej grubości (program egzamin ustny). Dodatkowe zagęszczenie płyt uzyskuje się przez wibratory zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie walców. Podział płyt odbywa się przez wcześniejsze ułożenie między szkieletami drewnianych przekładek. Szybkość posuwu przenośnika jest regulowana i wynosi 30, 60 lub 90 m/godz. W czasie przesuwania się przenośnika z płytami następuje wiązanie i twardnienie gipsu. Po przejściu odpowiedniego odcinka płytę ustawia się w pozycji pionowej i przewozi na stojak. Załadowany stojak z 5 płytami przesuwa się po torze do suszarni tunelowej, gdzie pozostaje na okres około 36 godzin w temperaturze około 120 °C. Płyty po wysuszeniu (do około 8% wilgotności) są magazynowane, a następnie w pozycji pionowej przewożone na plac budowy (opinie o programie).
Wytwórnie tego typu przy jednym ciągu formowania mają wydajność około 600 000 m2 płyt rocznie, przy czym wydajność dzienna na 1 robotnika wynosi około 22,5 m2.
Elementy i konstrukcje prefabrykowane
Elementy i konstrukcje prefabrykowane wykazują wielką różnorodność zarówno pod względem kształtów i przekrojów poprzecznych, jak i pod względem wielkości zależnie od swego przeznaczenia, przyjętego układu i systemu konstrukcyjnego, warunków miejscowych, materiałów, przyjętego systemu technologii produkcji itp. Na ogół biorąc prefabrykaty stosowane w poszczególnych rodzajach budownictwa są między sobą zróżnicowane i dlatego mamy do czynienia z prefabrykatami stosowanymi w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, wiejskim, wodnym, górniczym itp. Ostatnio rozwój prefabrykacji i metod uprzemysłowionych idzie w kierunku takiej standaryzacji i unifikacji elementów i konstrukcji prefabrykowanych, aby mogły one być stosowane w maksymalnym stopniu w każdym rodzaju budownictwa (segregator aktów prawnych). Niezależnie od istniejącego w tym zakresie zróżnicowania prefabrykatów można przeprowadzić ogólny podział prefabrykatów, klasyfikując je według pewnych cech wspólnych.
Pod względem roli, jaką prefabrykaty mają spełniać, oraz ich przeznaczenia dzielimy je na:
1) prefabrykaty konstrukcyjne nośne,
2) prefabrykaty wypełniające i osłonowe (ograniczające zamkniętą przestrzeń).
Pod względem kształtu prefabrykaty możemy podzielić na:
- prefabrykaty prętowe prostoliniowe,
- prefabrykaty prętowe krzywoliniowe,
- prefabrykaty kratowe i złożone (prostoliniowe i krzywoliniowe),
- prefabrykaty płytowe płaskie,
- prefabrykaty płytowe krzywoliniowe.
Pod względem kształtu przekroju poprzecznego rozróżniamy:
a) prefabrykaty pełne o przekroju prostokątnym,
b) prefabrykaty o przekroju profilowym,
c) prefabrykaty drążone kanałowe,
d) prefabrykaty o przekroju złożonym.
Pod względem stopnia prefabrykacji rozróżniamy:
a) elementy i konstrukcje całkowicie prefabrykowane,
b) elementy i konstrukcje częściowo prefabrykowane.
W prefabrykacji drobnowymiarowej jako elementy konstrukcyjne stosowane są najczęściej prefabrykaty prętowe prostoliniowe o przekroju prostokątnym lub profilowym oraz elementy płytowe płaskie lub krzywoliniowe. W prefabrykacji średniowymiarowej przeważają prefabrykaty prętowe o przekroju profilowym i prefabrykaty płytowe (promocja 3 w 1).
W prefabrykacji wielkowymiarowej używane są poza prefabrykatami prętowymi przede wszystkim prefabrykaty kratowe i złożone, prefabrykaty płytowe oraz prefabrykaty belkowe o przekroju kanałowym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32