Blog

Programowanie wyposażenia w maszyny
W artykule znajdziesz:

Z uwagi na powszechne stosowanie pojazdów samowyładowczych do transportu materiałów sypkich w sposób naturalny rozwiązano rozładowanie pojazdu. Również załadowanie jest zmechanizowane w wyniku zastosowań koparek, ładowarek, suwnic chwytakowych i łopat mechanicznych. Podstawowym problemem przy organizowaniu zestawów maszyn do mechanizacji pełnego cyklu transportowego pozostaje zatem ustalenie liczby pojazdów do współpracy z maszyną ładunkową (program uprawnienia budowlane na komputer).
Potrzebną liczbę pojazdów określa się zazwyczaj zgodnie z zasadą nieprzerwanego transportu poziomego, tzn., aby ich działanie było zharmonizowane z pracą urządzeń załadunkowych. Programowanie wyposażenia w maszyny i urządzenia jest to zespół działań analityczno-obliczeniowych polegających na doborze właściwych środków produkcji (maszyn i urządzeń) do realizacji określonych zadań produkcyjnych w ustalonym czasie (najczęściej 1 roku). Programowanie wyposażenia dotyczy zarówno rodzajów i typów maszyn, jak i ich liczby (wyposażenie jakościowe i ilościowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyposażenie w maszyny i urządzenia jest to potencjał maszynowy, niezbędny do realizacji zadań przedsiębiorstwa w poszczególnych latach w zakresie produkcji budowlano-montażowej przy ustalonej strukturze technologii wykonawstwa (uprawnienia budowlane). Zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia dotyczy niezbędnych dostaw maszyn i urządzeń, wynikających z konieczności zwiększenia parku maszyn i dokonania zmian w jego strukturze w związku ze wzrostem zadań budowlanych oraz zmianą technologii ich realizacji, a także z konieczności odnowy posiadanego parku maszyn (dostawy uzupełniające).
Zestaw maszyn mechanizacji kompleksowej
Zestaw maszyn mechanizacji kompleksowej jest to zharmonizowany zespół maszyn i urządzeń, niezbędny do wykonania zadania produkcyjnego, w postaci określonego procesu technologicznego robót budowlano- -montażowych, dobrany wg zasad mechanizacji kompleksowej (program egzamin ustny). Typowy zestaw wyposażenia maszynowego jednostki realizującej produkcję budowlano-montażową jest to uporządkowany komplet maszyn, niezbędny do realizacji ustalonej wielkości zadań w określonej technologii lub systemie. Typowy zestaw wyposażenia, odniesiony do jednostki zadań (np. tys. m2 p.u., tys. m3 prz.z., min zł produkcji), zawiera typy maszyn w poszczególnych grupach, z podaniem dla każdej maszyny przeciętnej liczby godzin zatrudnienia na jednostkę odniesienia, ustalonej wg wskaźników maszynochłonności (opinie o programie). Typowy zestaw może służyć do ustalania wyposażenia technologicznego przedsiębiorstwa w zakresie realizacji zadań w systemowym budownictwie ogólnym lub przemysłowym.
Wskaźnik maszynochłonności stanowi przeciętną, uzasadnioną technicznie liczbę godzin zatrudnienia określonego typu maszyny, przypadającą na jednostkę zadań w określonej technologii lub systemie (np. m-g/1000 m2 p.u., m-g/1000 m3 prz.z, m-g/1 min zł produkcji). Wskaźniki maszynochłonności ustala się wg norm technicznych pracy maszyn i robotników, z uwzględnieniem przeciętnych warunków techniczno-organizacyjnych wykonania robót budowlanych w pełnym cyklu realizacji obiektu oraz przeciętnego, technicznie uzasadnionego poziomu wykorzystania maszyn w produkcji budowlanej (segregator aktów prawnych).
Roczny czas zatrudnienia maszyny jest to przeciętna liczba godzin zatrudnienia maszyny w roku (tj. maszynogodzin), w czasie których maszyna w stanie gotowości technicznej jest postawiona do dyspozycji użytkownika (przy aktualnym poziomie techniczno-organizacyjnym użytkowania maszyn oraz realizacji robót budowlano-montażowych). Przeciętny roczny czas zatrudnienia maszyny służy do obliczeń niezbędnej liczby maszyn wg wskaźnika maszynochłonności (promocja 3 w 1).
Metoda maszynochłonności umożliwia wyznaczenie wyposażenia, tj. przeciętnego stanu i struktury parku maszyn, na podstawie planowanej lub przewidywanej wielkości zadań rzeczowych z podziałem na technologie i systemy budowania, z uwzględnieniem tendencji zmian w technice budowlanej, organizacji pracy oraz konstrukcji maszyn budowlanych.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32