Blog
Projektant – jak przygotować się do rozmowy?
W artykule znajdziesz:
Projektant – jak przygotować się do rozmowy?
Pierwszą osobą, do której najczęściej zwraca się inwestor planujący budowę domu, jest architekt (program na komputer). To właśnie na tym etapie podejmowane są wszelkie decyzje związane z budynkiem i tym, jakie ma on spełniać wymagania. Warto więc dobrze przygotować się do rozmowy z ekspertem, od którego tak wiele zależy. Przygotowanie jest istotne bez względu na to, czy inwestor planuje zakup projektu gotowego do adaptacji, czy stworzenie projektu indywidualnego (program na telefon). Podstawową kwestią jest określenie potrzeb domowników, co pozwoli określić zarówno rodzaju, jak i liczbę pomieszczeń łącznie z metrażem. Warto już na tym etapie oszacować swoje możliwości budżetowe, oceniając np. swoją zdolność kredytową (program na egzamin ustny).
Skonkretyzowanie wizji domu
Warto mieć świadomość, że projektant może zadawać inwestorowi wiele pytań związanych z wymarzonym domem, dlatego należy przygotować się do odpowiedzi (promocja 3 w 1). Może on również zapytać inwestora, czy ma on jakąkolwiek wiedzę na temat dokumentacji, która określa zabudowę na działce. Może również poprosić o skonkretyzowanie wizji domu oraz sprecyzowanie potrzeb. Warto pamiętać o tym, że układ pomieszczeń w domu zawsze musi być dostosowany do potrzeb oraz stylu życia osób, które będą go zamieszkiwać (segregator). Inne są potrzeby rodziny wielopokoleniowej, a inne pracy ludzi skupiających się głównie na pracy, dla których dom ma stanowić wyłącznie oazę relaksu i wypoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest próba przewidzenia oczekiwań poszczególnych członków rodziny za 5 lat, aby w odpowiednim czasie jak najlepiej zagospodarować powierzchnię (opinie).
Na etapie wyboru projektanta należy też zastanowić się nad technologiami, które inwestor chce zastosować w swoim domu. Koniecznie trzeba tez określić jakie kryteria są kluczowe przy doborze technologii – czy najważniejsza jest jakość i trwałość, czy może cena, czas montażu, a może marka. Na rozmowę z architektem warto wziąć ze sobą wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Przy się również informacja o możliwości podłączenia mediów oraz mapa sytuacyjno-wysokościowa lub mapa zasadnicza.
Najnowsze wpisy
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…
53 465
98%
32