Blog
Projektowanie i wykonywanie stropodachów
W artykule znajdziesz:
Projektowanie i wykonywanie stropodachów
Stropodachy z betonów lekkich tylko wtedy zachowują się w dobrym stanie, jeśli zastosowane w nich materiały nie ulegają zawilgoceniu i mają możliwość wysychania. Na podstawie wieloletnich doświadczeń, można stwierdzić, że w stropodachach niewentylowanych betony lekkie znajdują się bardzo często w stanie dużego zawilgocenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dotyczy to w pierwszym rzędzie stropodachów nad pomieszczeniami o dużej wilgotności powietrza. Dlatego w takich budynkach betony lekkie nie nadają się do wykonywania stropodachów niewentylowanych i nie powinny być stosowane. W celu zapewnienia prawidłowej pracy konieczne jest wykonywanie stropodachów ze szczelinami wentylowanymi. Szczeliny wentylowane należy wykonywać nad warstwą betonu lekkiego lub w górnej jego części, a ich orientacja powinna być zgodna z kierunkiem najczęściej występujących wiatrów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rolę szczelin wentylowanych mogą także spełniać kanaliki wyrobione w górnej warstwie betonu lekkiego.
J. Holmgren i T. Isakscn wyrażają opinię, że nad pomieszczeniami suchymi można wykonywać z betonów lekkich stropodachy niewentylowane lecz materiał powinien mieć możność wysychania od dołu. Zdaniem wspomnianych autorów, jako górna dopuszczalna granica stosowania stropodachów niewentylowanych może być przyjęta wilgotność powietrza w pomieszczeniach równa ciśnieniu pary wodnej 9-10 Tr. Materiały powinny być wbudowane w stanie powietrzno-suchym i nie mogą ulec zawilgoceniu w czasie wykonywania robót.
Betony lekkie mają zastosowanie w budownictwie m. in. jako przegrody izolujące pomieszczenia od zakłócających dźwięków powietrznych, a w przypadku stropów, również od dźwięków uderzeniowych. Niektóre rodzaje lekkich betonów mogą być ponadto stosowane jako materiały dźwiękochłonne do zmniejszania czasu pogłosu i do tłumienia hałasu w pomieszczeniach ze źródłami hałasu (np. wentylatornie), bądź wymagających specjalnych warunków akustycznych (np. sale kinowe, audytoria itp.).
W praktyce, w zależności od przeznaczenia przegrody (np. między mieszkaniami, między klasami), charakterystyka efektywnej izolacyjności akustycznej powinna mieć ściśle określone wartości dla poszczególnych częstotliwości pasma 100-3200 Hz, tj. powinna odpowiadać wymaganiom normowym (uprawnienia budowlane)..
Właściwości izolacyjne stropów
Właściwości izolacyjne stropów na dźwięki uderzeniowe określa się za pomocą charakterystyk poziomu uderzeniowego Lu dB w funkcji częstotliwości w paśmie 100-3200 Hz, mierzonego pod stropem, podczas pracy na nim stu- kacza znormalizowanego (program egzamin ustny). W zależności od przeznaczenia stropu międzykondygnacyjnego (np. między mieszkaniami), wartości poziomu uderzeniowego pomierzone pod stropem nie powinny przekraczać wartości uznanych za dopuszczalne i określonych charakterystyką normową, odpowiednio do przeznaczenia stropu, tj. powinny odpowiadać wymaganiom normowym.
Przegrody budowlane dzielimy na pojedyncze i podwójne (opinie o programie).
Izolacyjność akustyczna przegrody pojedynczej zależy przede wszystkim od jej ciężaru. Im przegroda jest cięższa, tym izolacyjność jej jest większa i w tym mniejszym stopniu występuje zmniejszenie jej izolacyjności wskutek zjawiska koincydencji’). W przypadku betonów lekkich dodatkowym czynnikiem wpływającym na izolacyjność przegrody jest porowatość struktury (segregator aktów prawnych).
Izolacyjność przegród podwójnych jest większa od izolacyjności przegrody pojedynczej o ciężarze równym ciężarowi obu przegród składowych.
Przyróść izolacyjności zależny jest od grubości szczeliny powietrznej między przegrodami składowymi oraz od materiału i konstrukcji przegrody, a w przypadku przegród z twardych materiałów, również od zapełnienia przestrzeni powietrznej materiałem dźwiękochłonnym.
Zjawisko koincydencji w tym mniejszym stopniu wpływa na zmniejszenie izolacyjności akustycznej przegrody podwójnej, im bardziej różnią się od siebie charakterystyczne częstotliwości koincydencji obu przegród składowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32