Blog
Projekty organizacji robót
W artykule znajdziesz:
Projekty organizacji robót, powinny zawierać w szczególności:
- projekty zagospodarowania placu budowy,
- szczegółowe zestawienie ilości robót,
- szczegółowe rozwiązania metod i systemów wykonywania robót z uwzględnieniem niezbędnych urządzeń pomocniczych,
- harmonogramy wykonania robót w ujęciu rzeczowym i finansowym (lub operacyjna sieć powiązań),
- plany zatrudnienia z uwzględnieniem specjalności zatrudnionych,
- plany pracy maszyn i urządzeń,
- zapotrzebowania i plany dostaw materiałów,
- w miarę potrzeby wycinkowe opracowania z zakresu zagospodarowania placu budowy i stanowisk roboczych,
- inne opracowania niezbędne zdaniem wykonawców dla zapewnienia prawidłowej organizacji robót (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyżej wyszczególniona dokumentacja organizacyjna dla poszczególnych obiektów i budów stanowi materiał wyjściowy do opracowania dokumentacji organizacji produkcji przedsiębiorstwa, która jest podstawą dyrektywną do realizacji obiektów i budów całego przedsiębiorstwa. Wynika stąd konieczność skoordynowania dokumentacji organizacji produkcji przedsiębiorstwa z projektami organizacji robót poszczególnych obiektów i budów w czasie ich sporządzania. Praca kierownika budowy opiera się na projekcie organizacji robót, którego podstawowe elementy zostały omówione niżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Prawidłowa organizacja kierownictwa budowy jest podstawowym warunkiem należytego postępu robót i wykonania planów produkcyjnych przy najmniejszym nakładzie kosztów. Właściwe skompletowanie personelu budowy, umiejętny dobór odpowiednich ludzi na poszczególne stanowiska, zaznajomienie wszystkich pracowników budowy z całokształtem zadań stojących przed nimi i zmobilizowanie ich do wykonania tych zadań oto najistotniejsze i najtrudniejsze zadania, które wymagają rozwiązania w okresie organizowania budowy (uprawnienia budowlane).
Jeśli chodzi o obsadę kierownictwa budowy, należy stwierdzić, że nie posiadamy obowiązujących normatywów, które by określiły stanowiska i liczbę etatów na budowie. Jest to zależne od bardzo wielu czynników (program egzamin ustny). Wchodzą tu w grę przede wszystkim takie momenty, jak niejednolita struktura organizacyjna przedsiębiorstw budowlano-montażowych i jednostek im podległych, wielkość i charakter budowy, przerób roczny, usytuowanie poszczególnych obiektów, odległość budowy od siedziby przedsiębiorstwa itp.
Liczebność obsady
Podany dla przykładu schemat organizacyjny kierownictwa budowy przedstawia zasadnicze komórki, które powinny być obsadzone na budowie średniego typu. Liczebność obsady poszczególnych komórek, ewentualne wprowadzenie dodatkowych stanowisk (referent zaopatrzenia, referent rachuby i płacy itp.) lub też połączenie kilku komórek w jedną wszystko to zależy od wielkości i warunków prowadzonej budowy (opinie o programie).
Przy opracowywaniu schematu organizacyjnego budów nietypowych należy podać w miarę potrzeby zakres czynności pracowników, którym poruczono specjalne zadania. Kierownik budowy powinien brać udział w opracowywaniu schematu organizacyjnego kierownictwa budowy. Jego dezyderaty i uwagi powinny być wzięte pod uwagę i skrupulatnie przeanalizowane przez projektantów dokumentacji organizacyjnej realizacji inwestycji (segregator aktów prawnych).
Zagospodarowanie placu budowy obejmuje całość środków wyposażenia produkcyjnego niezbędnych do wykonania robót budowlano-montażowych w danych konkretnych warunkach realizacji budowy. Wielkość i rozmiary urządzeń placu budowy uzależnione są od potrzeb produkcji, której te urządzenia mają służyć (promocja 3 w 1).
Projekt zagospodarowania placu budowy jest integralną częścią projektu organizacji robót i opracowywany jest z uwzględnieniem potrzebnego stanu zatrudnienia, przewidzianych do składowania ilości materiałów i prefabrykatów, rodzaju i liczby maszyn i sprzętu budowlanego, które będą na budowie zainstalowane oraz wielkości zapotrzebowania na wodę, energię elektryczną, sprężone powietrze, energię cieplną itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32