Blog

24.03.2020

Przedłużenie wibrowania

W artykule znajdziesz:

Przedłużenie wibrowania

Przedłużenie wibrowania

Przedłużenie wibrowania jest szkodliwe, ponieważ może spowodować odmieszanie mieszanki betonowej. Jest to proces polegający na wypychaniu zaprawy z mieszanki betonowej ku górze (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zbyt długie wibrowanie, w szczególności gdy amplituda drgań jest duża. przyczynia się do zasysania powietrza w stykach mieszanki betonowej deskowaniem lub z bokami form prefabrykatu.

W wyniku tego powstają na powierzchni betonu wgłębienia, tak jakby po wyłuskanych drobnych ziarnach kruszywa. Zagęszczanie mieszanki betonowej wibratorami wgłębnymi. Wibratory wgłębne składają się z silnika elektrycznego w obudowie i wału giętkiego zakończonego buławą.
Częstotliwość drgań najczęściej - 2500+18000 na minutę.

Zasięg oddziaływania wibratora - 30+60 cm. Czas wibrowania od 0,5 do 2 min w zależności od konsystencji mieszanki i rodzaju kruszywa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przeciętna wydajność wibratora buławowego wynosi ok. 15 m zawibrowanej mieszanki na godzinę.

Skuteczność oddziaływania wibratora poznaje się po tym. że niedługo po uruchomieniu i zanurzeniu buławy, mieszanka wokół niej nabiera cech płynności. Jeżeli zjawisko takie nie zachodzi, oznacza to. że zastosowano wibrator o zbyt malej amplitudzie (uprawnienia budowlane). Jeżeli po zanurzeniu buławy mieszanka pryska, tzn. że zastosowano wibrator o zbyt dużej amplitudzie. W pierwszym i drugim przypadku nie osiągnie się właściwego zawibrowania mieszanki.
Nadmiar wody poznaje się po tym, że wokół buławy zbiera się zaprawa, a potem woda. Takiej mieszanki nie należy wibrować, ponieważ może ona ulec odmieszaniu. zatem należy wprowadzić poprawkę w dozowaniu wody.

Technika wibrowania

Wibrator wgłębny należy uruchomić, po czym buławę zanurzyć w mieszance betonowej (program egzamin ustny). Po zanurzeniu buławy należy ją kilkakrotnie podciągnąć w górę i opuścić w dół na wysokość ok. IO-r20 cm.
Jeżeli mieszanka układa się i wibruje warstwami, pionowe ruchy buławą należy tak wykonywać, aby koniec buławy zagłębiał się w poprzednio ułożoną warstwę na głębokość ok. 10 cm.
Grubość układanych warstw mieszanki nie powinna przekraczać 0.75 promienia oddziaływania wibratora.

Odległość od kolejnych zanurzeń buławy nie powinna wynosić więcej niż 1.5 promienia zasięgu oddziaływania wibratora, a to dlatego, aby strefy wibrowania częściowo nawzajem się pokrywały.
Promień zasięgu wibratora należy określać z udziałem pracownika laboratorium betonów (opinie o programie).

Zakres stosowania. Wibratory wgłębne stosujemy przy betonowaniu ław i stóp fundamentowych oraz innych wielkich masywów, do zagęszczania betonu słupów, belek, grubych płyt oraz ścian.
Betonowanie ław i stóp fundamentowych. Betonowanie i zagęszczanie mieszanki betonowej wykonuje się warstwami. Z dużą starannością należy zagęszczać mieszankę betonową wzdłuż deskowania, zachowując odległość buławy równą ok. 0,50 promienia oddziaływania.

Bezpośrednie uderzenia buławy wibratora są znaczne, dlatego nie należy wibrując opierać buławy o deskowanie (segregator aktów prawnych).
Betonowanie belek. Gdy szerokość belki lub podciągu jest mniejsza niż podwójny promień oddziaływania wibratora, zanurzenie buławy należy prowadzić środkiem szerokości belki. Gdy belka jest szersza, należy zanurzać wibrator w mieszance betonowej mijankowo i w ten sposób, aby strefy oddziaływania częściowo się pokrywały.

Jeżeli w czasie wibrowania buława wibratora stawiana będzie na prętach zbrojeniowych. to będą one przejmowały drgania i przenosiły na odległość ok. 2 m wzdłuż pręta i w obie strony. Może to zniweczyć przyczepność stali do betonu we fragmentach konstrukcji poprzednio wykonanych.
Na podstawie doświadczenia można przyjąć, że beton nie reaguje na drgania stali, lecz dopiero po osiągnięciu wytrzymałości 30 kG/cm2.
Wibrowanie pośrednie przez zbrojenie dopuszcza się wtedy, gdy całość elementu może być zabetonowana w ciągu 3 godzin (promocja 3 w 1).

Betonowanie słupów i ścian. Jeżeli zasięg oddziaływania wibratora jest większy od większego wymiaru przekroju słupa, zanurzenie wibratora w mieszance betonowej słupa należy prowadzić wzdłuż jego osi. W przypadku przeciwnym zagęszczanie wibratorem należy wykonywać zanurzając i podciągając buławę w pobliżu każdego z czterech narożników słupa.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami