Blog

Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 2
31.05.2021

Przekroje drewna

W artykule znajdziesz:

Przekroje drewna

Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 3
Przekroje drewna

Przy badaniu mikroskopowym łatwo można stwierdzić obecność i zaobserwować wcistki wyraźnie widoczne na promieniowych i stycznych przekrojach drewna. Na przekrojach poprzecznych trudno uchwycić wcistki; poza tym łatwo ulegają one uszkodzeniu przy wykonywaniu skrawków mikroskopowych z poprzecznych przekrojów drewna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wcistki występują w drewnie bielu, twardzieli i fałszywej twardzieli wielu gatunków liściastych.

Bardzo licznie występują one w twardzieli gatunków pierścieniowonaczyniowych, jak dąb (nie wszystkie gatunki), grochodrzew, kasztan, wiązy. W drewnie gatunków rozpierzchłonaczyniowych występują mniej licznie, wiele gatunków, jak np. brzoza, klon, grusza, wiśnia, nie zawiera ich wcale. W drewnie drzew iglastych, prócz wyjątkowych wypadków drewna przyrannego , wcistki w ogóle nie występują.
Zagadnienie wcistek jest najlepiej zbadane w drewnie bukowym, gdzie odgrywają one dużą rolę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W drewnie buka wcistki powstają licznie w fałszywej twardzieli, gdzie prawie wszystkie naczynia są zamknięte.

Poza tym występują one - niekiedy bardzo licznie - w strefie odgraniczającej fałszywą, a zwłaszcza mrozową twardziel od bielu; w dalej położonych warstwach bielu wcistki występują mniej licznie. Wcistki powstają już to w czasie życia drzewa, a więc w drzewach na pniu, już to w drewnie drzewa ściętego, w miarę jego wysychania. To pośmiertne - w odniesieniu do drzewa jako organizmu - wytwarzanie wcistek wiąże się z przeobrażeniami, jakie zachodzą w drewnie bukowym, które przez długi czas po ścięciu utrzymuje się przy życiu. Buki ścięte w okresie zimowym i pozostawione z ugałęzieniem mogą na wiosnę wytworzyć ulistnienie, które utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny, a niejednokrotnie rozwija się jeszcze na następną wiosnę (uprawnienia budowlane).
Wcistki mają duże znaczenie praktyczne.

Obecność wcistek

Wcistki występujące w fałszywej twardzieli utrudniają dostęp powietrza i rozprzestrzenianie się strzępków grzybni, przyczyniając się tym do zwiększenia trwałości i odporności drewna. Z drugiej strony utrudniają one lub nawet uniemożliwiają wnikanie cieczy antyseptycznych przy nasycaniu drewna, co wpływa ujemnie na jakość nasycania i obniża trwałość nasyconego drewna. Z tego względu warunki techniczne ograniczają rozmiary fałszywej twardzieli dopuszczalnej w bukowych podkładach kolejowych. Wcistki nie tworzą się w temperaturze poniżej 0° oraz przy zmniejszonej wilgotności drewna (program egzamin ustny).

60-procentowy ubytek wody w stosunku do pierwotnej wilgotności drewna wyklucza możliwość powstawania wcistek. W tych warunkach w składowanym drewnie bukowym wcistki nie tworzą się w okresie zimowym, rozwijają się natomiast intensywnie w miesiącach letnich; zjawisko to stanowi jeden z czynników w procesach prowadzących do zaparzenia drewna bukowego. Aby nie dopuścić do pośmiertnego wytwarzania wcistek, należy drewno bukowe poddać parzeniu celem zabicia żywych komórek miękiszowych, które stanowią podłoże zachodzących w drewnie przeobrażeń (opinie o programie).
Obecność wcistek zmniejsza przesiąkliwość drewna. W bukowych podkładach kolejowych jest to wadą; w dębowych klepkach na beczki piwne jest to dużą zaletą.

Dzięki wcistkom drewno jest mało przesiąkliwe i nieprzepuszczalne dla gazów, wskutek tego beczki dębowe są szczelne i dobrze utrzymują wewnętrzne ciśnienie. Drewno dębu czerwonego (Quercus borealis Mich.) nie ma wcistek i dlatego nie stosuje się go do produkcji klepek beczkowych (segregator aktów prawnych).
Problem wcistek i związanych z tym zagadnień wymaga dalszych metodycznych badań.

Cewki są typowym, głównym elementem budowy drewna drzew iglastych; u gatunków liściastych występują w bardzo małej ilości. Drewno drzew iglastych zbudowane jest w około 90% z cewek. Cewki są to martwe, wydłużone i wrzecionowato zakończone komórki o zdrewniałych ścianach różnej grubości (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 8 Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 9 Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 10
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 11
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 12 Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 13 Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 14
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiały odbłyskowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami