Blog

21.02.2020

Przemurowywanie fundamentów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Przemurowywanie fundamentów uprawnienia budowlane

Przemurowywanie fundamentów uprawnienia budowlane

Przy przemurowywaniu fundamentów trzeba przeważnie wymienić starą poziomą izolację przeciwwilgociową na nową, złożoną z trzech warstw papy na lepiku, łącząc ją dokładnie z warstwą starej izolacji pozostającej na nie- przemurowywanych częściach ławy (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku poszerzania lawy -fundamentowej z cegły przy częściowym usunięciu starego muru ściany konieczne jest znaczne odciążenie ławy. Przy obustronnym podcinaniu ławy i ściany należy dążyć do maksymalnego zachowania prawidłowych strzępi w celu powiązania starej części muru z nową. Długość rozbieranych odcinków nie powinna przekraczać 0,8-M,0 m, a odległość między jednocześnie przemurowywanymi odcinkami ławy powinna być nie mniejsza od 1,5-krotnej wysokości ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do przemurowywania należy używać cegły ceramicznej pełnej, klasy 150 lub 100, i zaprawy cementowi-) marki 80. Przed rozpoczęciem przemurowywania powinno się gruntownie oczyścić strzępie muru starej ławy i zmyć je mlekiem cementowym. Przy wykonywaniu nowych fragmentów poszerzonej ławy fundamentowej należy wykonać poziomą izolację przeciwwilgociową, łącząc ją dokładnie z warstwą starej izolacji przeciwwilgociowej.

W przypadku znacznego osłabienia gruntu, spowodowanego działaniem wód gruntowych lub złego stanu starej ławy fundamentowej, może zajść konieczność pogłębienia posadowienia budynku przy jednoczesnym usunięciu stare) ławy. Roboty związane z pogłębianiem fundamentu należy prowadzić odcinkami długości nie przekraczającej 1,2 m, zabezpieczając wykop deskowa niem przed obsunięciem się gruntu. Przy jednoczesnym prowadzeniu prał w kilku miejscach na długości ławy odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 1,5 krotna wysokość ścian piwnicy. Na nowej ławie należy ułożyć poziomą izolację przeciwwilgociową. całkowitym wykończeniu wszystkich jednocześnie wykonywanych odcinków fundamentów można przystąpić do następnych (uprawnienia budowlane).

Przy dwustronnym poszerzaniu fundamentów roboty należy prowadzić najpierw tylko z jednej strony, aby uniknąć osłabienia fundamentów jednocześnie z obu stron. Do murowania ław fundamentowych należy używać wyłącznie zaprawy cementowej z cementem portlandzkim.

Pogłębianie stóp fundamentowych słupów

Wymiana lub pogłębianie stóp fundamentowych słupów są na ogół pracami skomplikowanymi i stosunkowo trudnymi, wymagają bowiem całkowitego odciążenia stopy, przy czym zastosowany sposób odciążenia powinien zapewniać nieodkształcalność układu konstrukcyjnego budynku. W zależności od wielkości obciążenia słupa jego odciążenie wykonuje się przez zawieszenie (ustawienie) go na dźwigarach stalowych lub zastrzałach (program egzamin ustny). Przy stosowaniu dźwigarów stalowych należy w słupie wykuć bruzdy na wsunięcie stalowych belek, a na podłodze piwnicy ułożyć podkład z bali drewnianych lub belek betonowych w celu rozłożenia obciążenia od słupa na odpowiednią powierzchnię (opinie o programie).

Belki stalowe układa się na klinach stalowych i po wsunięciu ich w wykute bruzdy łączy się śrubami z obu stron słupa, potem, podbijając kliny, maksymalnie dociska do słupa. Następnie odsłania się stopę, podbijając kliny pod belki, przy czym przez cały czas należy obserwować, czy nie pojawiają się rysy w elementach stropu. Przy odciążeniu słupa za pomocą zastrzałów należy w słupie wykuć gniazda na umocowanie zastrzałów, a w podłożu ułożyć belki dla odpowiedniego rozłożenia obciążenia od zastrzałów. Zastrzały opiera się w gniazdach i na klinach stalowych ułożonych na belkach (segregator aktów prawnych).

Zastrzały daje się z czterech lub dwu stron słupa, przy czym w tym drugim przypadku słup rozpiera się do ścian za pomocą rozpór. Po dociśnięciu zastrzałów do słupa, przez podbijanie stalowych klinów, odkopuje się stopę i wymienia ją lub podmurowuje.

W stosunkowo rzadkich przypadkach następuje taki stopień zniszczenia fundamentów betonowych bądź żelbetowych, że zachodzi konieczność ich całkowitej wymiany na pewnych odcinkach. Roboty w takich przypadkach prowadzi się odcinkami, nie przekraczającymi długości 1,0 m, po uprzednim odciążeniu ław przez podstemplowanie stropów (promocja 3 w 1).

Po usunięciu przez rozbicie betonu uszkodzonej ławy i oczyszczeniu zbrojenia jeśli ława była zbrojona wykonuje się jej deskowanie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami