Blog

Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 2
03.11.2022

Przesunięcie materiałów

W artykule znajdziesz:

Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 3
Przesunięcie materiałów

Przesunięcie materiałów następuje na dyspozycję służby zaopatrzenia przedsiębiorstwa na formularzu „zlecenie Zp - przesunięcie materiałów między magazynami”. Zaznaczyć przy tym należy, że formularz „Zp” jest jedynie zleceniem, lecz nie jest dowodem stwierdzającym przesunięcie materiałów między magazynami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wydanie materiałów z jednego magazynu do drugiego w ramach tej samej jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa następuje na podstawie dowodu „Mm - przesunięcie międzymagazynowe. Dowód „Mm” wystawia magazynier, w oparciu o dyspozycję służby zaopatrzenia przedsiębiorstwa („zlecenie Zp”), oddzielnie dla każdej partii wydawanego materiału, objętej jednym kursem środka transportowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dowód „Mm” wystawia magazynier wydającego magazynu w czterech egzemplarzach, podpisuje zaś - w rubryce „zatwierdził” - kierownik jednostki produkcyjnej, któremu magazyn podlega. Pierwszy egzemplarz magazynier wydający materiał przesyła do rachuby materiałowej, drugi egzemplarz magazynier przyjmujący zatrzymuje u siebie jako podstawę do zaprzychodowania materiałów, a trzeci - magazynier przyjmujący odsyła do rachuby łącznie z ewentualnym „protokółem różnic”. Czwarty egzemplarz pozostaje w magazynie wydającym materiał jako podstawa do dokonania zapisów w kartotece magazynowej i na zleceniu „Zp” na podstawie którego nastąpiło przesunięcie materiałów między magazynami (uprawnienia budowlane).

W przypadku gdy dyspozycja przesunięcia materiałów zostanie zrealizowana w całości i jednorazowo przez magazyn wydający, służba zaopatrzenia może udzielić dyspozycji przesunięcia na dowodzie „Mm” - przesunięcie międzymagazynowe. Księgowość materiałowa uzgadnia ilość i wartość przerzutów wewnętrznych między magazynami wg cen ewidencyjnych tak, aby przychody równały się rozchodom. Na wszelkie braki lub uszkodzenia przyjmowanych materiałów należy sporządzić odpowiednie protokoły.

Braki, zniszczenia lub uszkodzenia ładunku dostarczonego koleją zostają ujęte w protokole, który kolej zobowiązana jest potwierdzić. Za zniszczenia, uszkodzenia lub braki materiałowe, powstałe w czasie wyładunku z wagonu, transportu ze stacji kolejowej i rozładunku na placu budowy, odpowiada jednostka transportowa (program egzamin ustny).

Wybrakowane materiały

Reklamacje w sprawie stwierdzonych braków lub wad dostarczonych materiałów należy zgłosić w ciągu 14 dni od daty otrzymania towaru. Przy reklamacjach z tytułu wad ukrytych termin ten liczy się od daty ujawnienia wady. Wybrakowane materiały należy przechowywać oddzielnie i starannie konserwować jak inne, własne materiały. Materiały te powinny być zaopatrzone w wywieszki z napisem „materiały wybrakowane” (opinie o programie).

Materiały do produkcji wydaje magazynier na podstawie prawidłowo wystawionego, nieprzedawnionego dowodu pobrania materiałów „Rw”, zaopatrzonego urzędową pieczęcią i podpisanego przez kierownika budowy lub osobę przez niego upoważnioną. Na dowodzie tym należy dokładnie podać, na jaki obiekt i do wykonania jakich robót (nr zlecenia roboczego) materiał został pobrany. Dowód „Rw’’ powinien być wystawiony na ilości materiałów potrzebne do produkcji na jeden dzień roboczy lub na ilości materiałów, których potrzeba została uzasadniona na podstawie wystawionego zlecenia roboczego (segregator aktów prawnych).

Przy materiałach masowych magazynier powinien w obecności odbierającego odliczyć lub odmierzyć wskazaną w dowodzie ,Rw” ilość materiału i, w miarę możności, oddzielić ją od pozostałego zapasu (cegła w kozłach, piasek, żwir, płyty dachowe itp.). Z tą chwilą opieka nad materiałem przechodzi na odbierającego materiał. W przypadku gdy ze względu na szczupłość składowisk wydzielenie materiałów nastręczałoby trudności, dopuszczalne jest wystawienie przez kierownika budowy lub majstra dowodu „Rw” na materiały zużyte do robót po zakończeniu każdego dnia pracy. Dla niektórych materiałów masowych, jak np. wapno, piasek itp., zużycie może być ustalone wyjątkowo na ostatni dzień każdej dekady miesiąca na podstawie obmiaru pozostałości tych materiałów na koniec okresu sprawozdawczego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 8 Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 9 Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 10
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 11
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 12 Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 13 Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 14
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasady konstruowania budynków monolitycznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami