Blog

10.01.2022

Przyczepność betonu do drewna

W artykule znajdziesz:

Przyczepność betonu do drewna
Przyczepność betonu do drewna

Drewno odznacza się dostateczną wytrzymałością na przeniesienie obciążeń występujących w czasie betonowania (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast wytrzymałość na uszkodzenia w czasie rozdeskowania drewna jest mała. Najczęstszymi uszkodzeniami są pęknięcia desek powstające przy niweczeniu przyczepności betonu oraz przy upadku elementów w czasie demontażu deskowań. Przeciwdziała się tym uszkodzeniom przez użycie dostatecznie wytrzymałych elementów (np. desek o grubości > 25 mm), stosowanie środków zmniejszających przyczepność do betonu oraz zabezpieczenie krawędzi elementów (płyt) okuciami metalowymi (przy deskowaniach inwentaryzowanych). Jednakże duża wrażliwość drewna na uszkodzenie powoduje, iż przy wykonywaniu deskowań rozbieralno-przestawnych inwentaryzowanych stosuje się coraz częściej inne materiały, a przede wszystkim sklejkę i stal (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przyczepność betonu do drewna i związane z tym niszczenie materiału przy czyszczeniu oraz uszkodzenia przy rozdeskowaniu powodują, iż możliwość wielokrotnego użycia drewna jest nieduża. Dodatkowo jeszcze ujemny wpływ mają pęcznienia i skurcz drewna, deformujące elementy deskowań. Możliwość wielokrotnego użycia zależy więc w znacznym stopniu od stosowania ochronnych powłok, konserwacji oraz właściwej konstrukcji deskowań (uprawnienia budowlane).

Przy stosowaniu drewna w deskowaniach niepowtarzalnych po każdym jego użyciu elementy rozbierane są na poszczególne części składowe, jak deski, krawędziaki itp. Przy ponownym użyciu tego drewna następuje dalsze zużycie materiału, tak, iż wielokrotność użycia desek nie przekracza 3-5 razy, a stojaków i krawędziaków w rusztowaniach - 5-HO razy (program egzamin ustny).

Drewno w deskowaniach rozbieralno-przestawnych zwykłych zużywa się głównie przy rczdeskowaniu i czyszczeniu oraz przy naprawie zdeformowanych elementów na skutek pęcznienia i skurczu. Wielokrotność użycia tych deskowań wynosi dla desek 5-10, dla stojaków i krawędziaków w rusztowaniach 10-20 razy (program egzamin ustny).

Sklejka

Drewno w deskowaniach rozbieralno-przestawnych inwentaryzowanych ulega zużyciu tylko przy czyszczeniu elementów’. Dlatego też wielokrotność jego użycia, przy stosowaniu powłok ochronnych, wzrasta dla desek do 25 razy, a stojaków i krawędziaków do 35-MO razy. Tak znaczna wielokrotność użycia drewna jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji elementów oraz ich zabezpieczeniu przed uszkodzeniami przy rozdeskowaniu (opinie o programie).

Do deskowań nadaje się drewno zarówno sosnowe, świerkowe jak i jodłowe. Deskowanie jednorazowe wykonuje się z tarcicy klasy V, zaś rozbieralno-prze- stawne zwykłe - z tarcicy klasy IV. Do deskowań rozbieralno-przestawnych inwentaryzowanych stosuje się do krawędziaków tarcicę klasy III, do desek klasy IV.

Sklejki jako materiał do deskowań stosowane są od szeregu lat. Szersze jednak zastosowanie znalazły dopiero w ostatnim czasie. Przyczyną tego było zarówno podjęcie masowej produkcji sklejek wodoodpornych (klejonych klejem wodoodpornym), jak i możliwość zwiększenia wielokrotności stosowania sklejek, co z kolei obniżyło koszt deskowań wykonanych przy ich zastosowaniu. Decydujący jednak wpływ na zwiększone stosowanie sklejek w deskowaniach miało opracowanie konstrukcji sklejkowo-stalowej elementów (płyt inwentaryzowanych) (segregator aktów prawnych).

Sklejka stosowana w deskowaniach składa się z cienkich (1-2 mm) połączonych klejem warstw drewna o ogólnej grubości 8 do 12 mm. Zasadnicza różnica wpływu sklejki drewnianej na świeżą masę betonową polega na tym, iż oddziałuje nań tylko cienka zewnętrzna okładzina sklejki, gdyż dalsze części są oddzielone warstwą wodoodpornego kleju. W związku z tym sklejka tylko w nieznacznym stopniu chłonie wodę świeżej masy betonowej tak, iż można uważać ją za materiał szczelny nie odciągający zbędnej wody z masy betonowej (promocja 3 w 1). Gładkość powierzchni betonu przy zastosowania sklejki jest tak duża, iż beton nie wymaga późniejszego tynkowania. W dodatku przy zastosowaniu sklejki o utwardzonej powierzchni lub powleczonej warstwą syntetycznego tworzywa lub lakieru gładkość powierzchni betonu uniemożliwia w ogóle późniejsze tynkowanie. Dlatego też przy powierzchniach przeznaczonych do tynkowania nie powinno się stosować powlekania sklejki lakierami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami