Blog
Reakcja egzotermiczna
W artykule znajdziesz:
Następnie wpiszcie do niej oznaczenie i skład chemiczny rud. Jeśli zajdzie potrzeba, skorzystajcie : z encyklopedii lub podręcznika chemii. Porównajcie zapisy produktami korozji, zęby stwierdzić, czy pomiędzy rudami i produktami korozji zachodzi zgodność lub podobieństwo (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dążność metali do pierwotnych związków naturalnych wynika z powinowactwa metali z tlenem. Na powierzchniach metalowych tworzą się tlenki metali wywołane działaniem tlenu pochodzącego z powietrza i wody. W przypadku żelaza i nie chronionej niczym stali jest to główna D przyczyna ich korozji. Utlenianie przebiega jako reakcja egzotermiczna (reakcja z wydzielaniem ciepła) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Miarą stopnia powinowactwa metali z tlenem jest wydzielana przy utlenianiu ilość ciepła (ciepło utleniania). Uszeregowanie metali według . Nazwa żelazo jest stosowana do oznaczania pierwiastka chemicznego Fe. Metal stosowany do konstrukcji, urządzeń i maszyn nazywamy stalą. Stal jest stopem żelaza z węglem, którego zawartość wynosi do 2%. Ponadto stal zawiera inne pierwiastki w nieznacznych ilościach. Zależnie od składu chemicznego rozróżnia się stale węglowe i stopowe (uprawnienia budowlane). W stalach węglowych głównym składnikiem wpływającym na ich właściwości jest węgiel. Im więcej węgla, tym stal jest twardsza i bardziej wytrzymała na rozciąganie. Stale stopowe oprócz żelaza i węgla zawierają inne dodatki, np. chrom, nikiel itp. W zależności od zawartości dodatku rozróżnia się stale niskostopowe i wysokostopowe. Na przykład stal nierdzewna zawiera 0,15 do 0,35% węgla i 12 do 1 3% chromu, a stal kwasoodporna - około 18% chromu i około 8% niklu. Do konstrukcji budowlanych są stosowane zwykłe stale węglowe, do budowy aparatury i urządzeń przemysłowych bywają stosowane stale lepszej jakości, a więc również stale stopowe (program egzamin ustny).
Korozja
Powinowactwo metali z tlenem, znajdującym się w atmosferze i w wodzie, jest przyczyną utleniania metali rozpoczynającego się od powierzchni. Jednak utlenianie powoduje korozję niektórych tylko metali, między innymi żelaza i nie chronionej stali. Przyczyny, dla których aluminium, cynk i miedź oraz ich stopy pod wpływem atmosfery i wody nie ulegają korozji, poznacie przy opracowywaniu następnego tematu (opinie o programie).
Korozja powodowana przez działanie powietrza i wody rozpoczyna się od powstawania tlenków metali na ich powierzchni. Tworzą one niezmiernie cienkie warstewki, które dla różnych metali różnią się pomiędzy sobą pod względem:
- zewnętrznej struktury powierzchni;
- stosunku objętości tlenku do objętości metalu;
- odporności na dodatkowe działanie substancji agresywnych, np. substancji wchodzących w skład zanieczyszczeń powietrza i wody.
Jeżeli powyższe trzy czynniki działają w ten sposób, że przerywają dalszy bieg utleniania lub korodowania metalu, to wspomniana wyżej warstewka tlenków lub produktów korozji tworzy warstwę ochronną. W takim przypadku chemicznie aktywna powierzchnia metalu staje się wskutek utleniania pasywna. Strukturę utlenionej powierzchni stali, aluminium, cynku i miedzi oglądaliście przez lupę przy wykonywaniu zadań Z16 i Z18 (segregator aktów prawnych).
Objętość produktów korozji zazwyczaj różni się od objętości metali wchodzących w reakcje z agresywnymi substancjami i może być mniejsza lub większa od objętości metalu. Jeśli tlenki metalu mają mniejszą objętość od objętości utlenionego metalu, to nie mogą utworzyć na powierzchni metalu szczelnej warstewki ochronnej. Tlenki sodu, potasu, wapnia i magnezu mają objętość mniejszą od objętości utlenionego metalu (promocja 3 w 1). Natomiast aluminium, cynk, cyna, chrom, miedź, nikiel, ołów, żelazo tworzą tlenki o objętości większej od objętości utlenionego metalu. Średnie wartości stosunku objętości tlenków do objętości metalu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32