Blog
Reaktor napędowy
W artykule znajdziesz:
Reaktor napędowy - reaktor energetyczny będący elementem jądrowego napędu środków transportu, obecnie wyłącznie okrętów morskich; od zwykłego reaktora energetycznego różni się mniejszą mocą cieplną reaktor niejednorodny, reaktor heterogeniczny - reaktor jądrowy, w którym paliwo jądrowe rozłożone jest w spowalniaczu w postaci odrębnych bloków lub prętów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Reaktor niskostrumieniowy - reaktor jądrowy doświadczalny o małym strumieniu neutronów, nic przekraczającym neutronówreaktor plutonowy - reaktor jądrowy, w którym paliwem jądrowym jest pluton reaktor pośredni - reaktor jądrowy pracujący na neutronach pośrednich reaktor powielający - reaktor mnożący reaktor prędki - reaktor jądrowy pracujący na neutronach prędkich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Reaktor produkcyjny - reaktor jądrowy na uranie naturalnym przeznaczony do przetwarzania uranu (U) w pluton do celów wojskowych; w r.p. dopuszcza się tylko niewielkie wypalenie paliwa reaktor rurowy - reaktor jądrowy, w którym chłodziwo przepływa przechodzącymi przez rdzeń kanałami rurowymi reaktor termiczny - reaktor jądrowy pracujący na neutronach termicznych reaktor termojądrowy - urządzenie do kontrolowanego wyzwalania energii jądrowej w wyniku reakcji łączenia się jąder atomowych pierwiastków najlżejszych (znajdujące się w stadium badań) (uprawnienia budowlane).
Reaktor uranowy - reaktor jądrowy, w którym paliwem jądrowym jest uran reaktor wodny - reaktor jądrowy, w którym moderatorem i chłodziwem jest woda destylowana, natomiast paliwem - uran wzbogacony reaktor wrzący - reaktor jądrowy, w którym spowalniaczem neutronów i chłodziwem jest woda, a pochłanianie ciepła powstającego w rdzeniu osiąga się przez dopuszczenie do jej wrzenia reaktor wysokostrumieniowy - reaktor jądrowy o dużym strumieniu neutronów (program egzamin ustny).
Reaktor zbiornikowy
Reaktor zbiornikowy - reaktor jądrowy, którego rdzeń jest zamknięty w zbiorniku pozwalającym na utrzymanie w rdzeniu ciśnienia wyższego niż atmosferyczne lub na odizolowanie rdzenia od atmosfery reaktymetr - miernik reaktywności reaktora jądrowego reaktywność - charakterystyka własności związku określająca jego zdolność do brania udziału w reakcjach chemicznych
Reaktywność - wielkość określona wzorem skuteczny współczynnik mnożenia; r. określa odchylenie środowiska, w którym odbywa się jądrowa reakcja łańcuchowa od stanu krytycznego, przy czym wartości dodatnie r. odpowiadają stanowi nad krytycznemu, wartości zaś ujemne - stanowi pod kry tycznemu reaktywność - stosunek reakcji systemu do bodźca działającego na ten system reaktywność względna - zdolność do reakcji określonych atomów lub grup w związku chemicznym w odniesieniu do zdolności reagowania, określonej za pomocą stosunku stałych szybkości takich samych atomów lub grup w związku modelowym realgar - minerał, siarczek arsenu, AsS; stosowany, podobnie jak sztuczny siarczek arsenu, w farbiarstwie, w przemyśle szklanym, w pirotechnice i innych gałęziach przemysłu reambulacja -»aktualizacja mapy reanimacja - ożywianie (opinie o programie).
Reasekuracja - przekazanie przez zakład ubezpieczeń części ubezpieczonych ryzyk innemu zakładowi ubezpieczeń lub specjalnemu zakładowi reasekuracyjnemu, który w zamian za określoną część składki ubezpieczeniowej uczestniczy odpowiednio w wypłacie odszkodowań recepta - przepis podający składniki i sposób przyrządzania jakiegoś roztworu, mieszaniny, potrawy itp. w farmacji - pisemne zlecenie lekarskie, na podstawie którego apteka sporządza i wydaje lekarstwa (segregator aktów prawnych).
Receptor - organ wykrywający zmiany zachodzące w jego zasięgu i przekazujący informacje o nich do sterownika, który z kolei wywołuje odpowiednie działanie efektora receptura - przepis normujący ilościowy zestaw składników określonego materiału lub wyrobu recyrkulacja - ponowne wprowadzenie do obiegu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32