Blog

Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 2
10.05.2022

Ręczna produkcja kruszywa

W artykule znajdziesz:

Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 3
Ręczna produkcja kruszywa

Maszyna ta ma młot o ciężarze około 100 kG osadzony na pionowym wodzidle i wprowadzany w ruch pionowo do góry za pomocą mechanizmu ciernego oraz kół pasowych. Młot opada pod własnym ciężarem. Całość osadzona jest w mocnej ramie. Młot wprowadza się w ruch za pomocą dźwigni nożnej, którą przy odpowiedniej wprawie można również regulować wysokość podnoszenia młota, a więc i siłę uderzenia; wysokość ta dochodzi do 1500 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wydajność produkcji maszynowej dochodzi dla doświadczonego pracownika w ciągu 8 godzin do 2 nr’ kostki nieregularnej (kamieniołom Strzelin). Jakość materiału brukowego produkowanego maszynowo jest na ogół gorsza niż pochodzącego z produkcji ręcznej zarówno pod względem kształtu, jak i tolerancji wymiarów, zwłaszcza wysokości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Produkcja maszynowa jednak jest znacznie tańsza niż produkcja ręczna i .przy masowym zapotrzebowaniu na materiały brukarskie wygodniejsza. W większości granitowych kamieniołomów dolnośląskich zainstalowane są łupiarki do produkcji kostki nieregularnej, która stanowi najważniejszy materiał biukowy stosowany do budowy nawierzchni z kostki kamiennej. Kostka nieregularna z piaskowców i piaskowców kwarcytowych jest. produkowana przeważnie ręcznie (uprawnienia budowlane).

Ręczna produkcja kruszywa stosowana jest tylko do wyrobu kruszywa zwykłego i polega na rozbijaniu młotkiem wprost na drodze lub w kamieniołomie większych brył kamienia narzutowego lub kamienia łamanego. Po . przetłuczeniu pryzmy kamiennej otrzymane kruszywo przesiewa się przez odpowiednie sito (np. 25 mm) i oddziela tłuczeń od iniału i klińca. Tłuczeń produkowany ręcznie uważany jest za lepszy od tłucznia maszynowego ze względu na większą graniastość ziarn oraz większą jakościowo różnorodność uziarnienia. Sprzyja to lepszemu i szybszemu zak lin o wy ward u się ziarn przy wałowaniu nawierzchni (program egzamin ustny).

Maszynowa produkcja kruszywa łamanego

Maszynowa produkcja kruszywa zwykłego jest prowadzona masowo w kamieniołomach (w specjalnych wytwórniach). Wytwórnie kruszywa zaopatrzone są w maszyny do rozdrabniania materiału kamiennego, tzw. łamacze. Rozdrobniony materiał przechodzi z łamaczy na urządzenia siłowe, gdzie jest przesiewany na poszczególne frakcje, a następnie spada do silosów. Wytwórnie kruszywa są urządzane zwykle przy torach kolejowych, co umożliwia bezpośrednie ładowanie kruszywa do wagonów (opinie o programie).

Przy produkcji na mniejszą skalę, zwłaszcza gdy chodzi o wyrób kruszywa na miejscu budowy lub w pobliżu budowy, często stosowane są urządzenia przewoźne, składające się z łamacza do kruszenia materiału i sita bądź w kształcie długiego walca, pokrytego blachami o otworach okrągłych różnych wymiarów, bądź z ruchomego sita płaskiego.

Rozdrobniony materiał jest segregowany na tych sitach na poszczególne frakcje, spadające wprost na ziemię lub do taczek, i odwożony na miejsce składowania. Kruszywo granulowane produkowane jest tylko maszynowo. Produkcja ograniczona jest najczęściej do kamieniołomów, mających odpowiednie urządzenia, mieszczące się w wspólnym budynku z urządzeniami do produkcji kruszywa zwykłego lub zainstalowane oddzielnie (segregator aktów prawnych).

Istota produkcji kruszywa granulowanego polega na kilkakrotnym powtarzaniu cyklu procesu kruszenia i odsiewania kamienia, dzięki czemu otrzymuje się produkt o coraz lepszej wytrzymałości, graniastości ziarn i bez zanieczyszczeń. Do produkcji kruszywa granulowanego używa się kamienia nie wykazującego blaszkowatej łupliwości. Kruszywo granulowane powinno być co najmniej dwukrotnie łamane.

Do produkcji grysów granulowanych używany jest materiał uprzednio rozdrobniony (na łamaczach wstępnych), pochodzący jakościowo z dobrego materiału skalnego bez domieszek gliniastych i części nadwietrzałych, lub tłuczeń maszynowy grubszy i drobniejszy, powstający przy produkcji kruszywa zwykłego. Materiał przepuszczany jest następnie przez specjalne łamacze, tzw. granulatory, o odpowiedniej konstrukcji umożliwiającej uzyskanie możliwie graniastego kształtu ziarn, po czym kierowany jest na urządzenia sitowe, segregujące materiał według wielkości ziarn (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 8 Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 9 Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 10
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 11
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 12 Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 13 Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 14
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Chałupy kaszubskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami