Blog
Rejestr zabytków - przeszkoda czy szansa?
W artykule znajdziesz:
Rejestr zabytków - przeszkoda czy szansa?
Wśród wszystkich działań związanych z planowaniem inwestycji budowlanej, uzyskanie wszystkich wymaganych zgód jest często tym, co spędza sen z powiek. Upragnione pozwolenie na budowę bywa bardzo trudne do uzyskania. Spełnienie wszystkich warunków, gdy do zabudowy jest pusta działka w mało wymagającej okolicy, jest bardzo proste. Nie od dziś jednak wiadomo, że najbardziej interesujące inwestycje mieszczą się w bardziej wrażliwych miejscach (program uprawnienia budowlane na komputer). Co zrobić, gdy w sąsiedztwie znajdzie się obiekt wpisany do rejestru zabytków? Może być jeszcze trudniej - co, gdy trzeba dokonać adaptacji takiego zabytkowego budynku? Budowa w sąsiedztwie obiektu wpisanego do rejestru zabytków wymaga uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Bez tego wniosek o pozwolenie na budowę jest niekompletny, więc nie zostanie uznany. Co jednak jest sąsiedztwem zabytku? Tego ustawa nie precyzuje, ustala natomiast, że w rejestr zabytków wpisywane są zarówno budynki, jak tereny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warto wcześniej zorientować się jaki dokładnie to teren, żeby oszczędzić sobie ewentualnych problemów, gdy okaże się, że, na przykład droga, którą trzeba poszerzyć, znajduje się w ewidencji zabytków. Do tego, istnieją dwie różne ewidencje - wojewódzki rejestr obiektów zabytkowych i gminna ewidencja zabytków. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, a nawet przed ich zaplanowaniem, należy sprawdzić dokładnie wpisy w obu tych rejestrach. Wydaje się więc, że rozbudowa czy remont obiektu znajdującego się w którymś z rejestrów to droga przez mękę. Rzeczywiście, urzędnicze komplikacje mogą być problemem, szczególnie jeśli konserwator zabytków nie wyda zgody w takiej formie, jaka jest oczekiwana przez inwestora. Jest to jednak bardzo opłacalne, ponieważ status takich budynków bezpośrednio przekłada się na pieniądze. Jeśli działania związane z adaptacją będą skuteczne, to taki unowocześniony zabytek będzie wart wiele więcej, niż podobnie funkcjonalny, ale nowy budynek (uprawnienia budowlane). Do tego jest świetną wizytówką zarówno dla inwestora, jak i dla firmy budowlanej. Należy tylko pamiętać o wielkiej ostrożności. Przy ulicy Kujawskiej 1 w Warszawie miała mieścić się nowa siedziba Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Miała, ponieważ wiekowy budynek zawalił się podczas remontu w 2017 roku.
Najnowsze wpisy
W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
53 465
98%
32