Blog

Redukcja wilgoci zdjęcie nr 10
28.11.2018

Rekuperator

W artykule znajdziesz:

Wentylacja

W szeroko rozumianym budownictwie powszechnie wykorzystywana jest wentylacja, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza i latem i zimą. Powietrze zużyte jest usuwane na zewnątrz, a w to miejsce napływa powietrze świeże.

Oferta: Egzamin na uprawnienia budowlane to bardzo trudny i najważniejszy egzamin w życiu przyszłego inżyniera budowy. Do tego testu przygotujesz się z programem w wersji stacjonarnej oraz w wersji mobilnej. Programy te kompleksowo przygotują Cie do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego. Wszystkie potrzebne i aktualne akty prawne (przepisy budowlane) zawarte są w segregatorze z aktami prawnymi. Przeczytaj opinie po egzaminie naszych użytkowników.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

System wentylacji nawiewno-wywiewnej to chyba w obecnych czasach najlepszy sposób na wymianę powietrza. Taki system pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza. Ma to duże znaczenie nie tylko ze względu na jakość powietrza lecz również dla ograniczania strat ciepła przez wentylację. W tym systemie udział powietrza zewnętrznego ma ogromny wpływ na odpowiednie powietrze wewnątrz budynku. Powietrze jest czerpane z zewnątrz i systemem kanałów wentylacyjnych dostarczane do odpowiedniego pomieszczenia. Inne kanały, wywiewne, usuwają zanieczyszczone powietrze z kuchni, toalet, łazienki, gdzie jest wykorzystany znakomity układ regulacji.

Rekuperator

Redukcja wilgoci zdjęcie nr 11Taka wentylacja to inaczej rekuperator, który nie traci, a odzyskuje ciepło. Co ciekawe w budownictwie wykorzystywane są rekuperatory konstruowane w taki sposób, że zużyte, usuwane powietrze nie miesza się ze świeżym, zasysanym do budynku.

W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej tzw. rekuperatory krzyżowe. W budynku z wentylacją nawiewno-wywiewną powietrze jest rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi. Kanały nawiewne i wywiewne łączą się z centralą wentylacyjną. Na zakończeniach kanałów są montowane odpowiednie kratki. Pozwalają regulować przepływ powietrza i oczywiście służą do ustalenia właściwych przepływów w poszczególnych pomieszczeniach.

Pamiętać należy, że powietrze wydychane przez ludzi i niezauważalny proces pocenia się powodują wzrost wilgotności powietrza. Para wodna osadza się wszędzie np. na oknach, szybach i szafkach. Pomieszczenia źle wietrzone są niezdrowe i szkodliwe. Oczywiście źle wpływa to na samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego właśnie z tego powodu tak ważny jest dobry, odpowiedni system wentylacyjny we wszystkich pomieszczeniach.

Najnowsze wpisy

21.06.2024
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 12
Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów budownictwa

Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów, zwane także obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej), jest wymagane w wielu krajach w…

21.06.2024
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 13
Utrata uprawnień budowlanych

Utrata uprawnień budowlanych w Polsce jest regulowana przez przepisy prawa, a proces ten może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Przyczyny…

Redukcja wilgoci zdjęcie nr 16 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 17 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 18
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 19
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 20 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 21 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 22
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 32 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 33 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 34
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 35
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 36 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 37 Redukcja wilgoci zdjęcie nr 38
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Redukcja wilgoci zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami