Blog

Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 2
29.07.2021

Rozsadzenie betonu

W artykule znajdziesz:

Rozsadzenie betonu

Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 3
Rozsadzenie betonu

Dość często spotyka się ziarna pochodzące ze skał twardych, które prawie wcale nie wchłaniają w siebie wody. Natomiast ziarna ze skał miękkich pochłaniają jej bardzo duże ilości. W związku z tym beton wykonany z kruszywa pochodzącego ze skały twardej pozostanie w takiej formie, w jakiej go wykonaliśmy. Natomiast beton wykonany z kruszywa pochodzącego ze skały miękkiej nasycony wodą będzie pękał lub nawet całkowicie zniszczeje, gdyż woda znajdująca się w kruszywie zamarznie, a lód rozsadzi beton (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drugą cechą kruszywa jest jego kształt. Najlepsze kruszywo ma ziarna okrągłe lub zbliżone kształtem do sześcianu; gorsze kruszywo ma ziarna płaskie lub iglaste (długie lub wydłużone). Ziarna okrągłe układają się w betonie szczelnie i nie zostawiają miejsc pustych, ziarna płaskie natomiast lub iglaste wspierają się wzajemnie o siebie tworząc puste przestrzenie trudne do zapełnienia przez ziarna drobniejsze.
Rozróżniamy dwa zasadnicze uziarnienia kruszyw: drobne i grube. Do uziarnienia drobnego zaliczamy takie kruszywo, w którym jest dużo piasku.

Kruszywo o nadmiarze ziarn grubszych zaliczamy do kruszyw grubych. Najlepsze jest takie kruszywo, w którym znajdują się ziarna wszelkich wymiarów: najdrobniejsze, średnie i grube. Granicą wielkości ziarn pomiędzy piaskiem a kruszywem grubszym, jest wielkość ziarna o średnicy dwa milimetry. Największymi ziarnami w kruszywie stosowanymi przy prefabrykowanych elementach żelbetowych są ziarna o średnicy do 40 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do elementów prefabrykowanych, jak belki DMS, płyty itp., wymaga się ziarn o średnicy przeciętnej 20 mm.
Najmniejsze natomiast ziarna w kruszywie są to pyły widoczne w drobnym piasku. Do betonów powinno się tak dobierać kruszywo, aby miało ziarna o różnych średnicach.

Sortowanie kruszywa

Jest to niezbędne do uzyskania właściwego i dobrego betonu, który będzie wówczas wytrzymały na obciążenia i będzie szczelny. W betonie z takiego kruszywa wszystkie wolne przestrzenie (próżnie) są zapełnione (uprawnienia budowlane). Spoiwo cementowe zmieszane z takim kruszywem oblepi całkowicie każde ziarnko kruszywa. Otrzymamy wówczas beton o dużej wytrzymałości i prawie pozbawiony próżni.

Gdybyśmy jednak do betonu użyli kruszywa, w którym ilość ziarn grubych byłaby w porównaniu z ilością piasku za duża, wówczas otrzymalibyśmy beton słaby i nieszczelny, bardzo porowaty, czyli beton o dużej ilości próżni, które powinny być w tym przypadku wypełnione spoiwem cementowym (program egzamin ustny). Okoliczność ta spowodowałaby nadmierne i nieekonomiczne zużycie cementu.
Inaczej przedstawia się sprawa z betonem mającym kruszywo zbyt drobne. Spoiwo musiałoby oblepić ogromne ilości drobnych ziarn piasku i nie starczyłoby spoiwa na dokładne oblepienie
wszystkich ziarn. Beton z takiego kruszywa będzie tak samo słaby jak poprzedni, z tą tylko różnicą, że nie będzie tak porowaty (opinie o programie).

Należy więc przyjąć jako zasadę, że chcąc otrzymać dobry beton musimy użyć do niego tak dobrane kruszywo, aby ziarna grube jak i drobne znajdowały się we właściwym stosunku.
Sortowanie kruszywa polega na podzieleniu materiału na grupy o jednakowej średnicy ziarn. Wskutek tego przy dodawaniu kruszywa do betonu można tak dobierać poszczególne grupy uziarnienia (czyli tzw. frakcje), aby otrzymać beton o właściwym zagęszczeniu (segregator aktów prawnych).

Sortowanie kruszywa odbywa się za pomocą specjalnych maszyn sortowniczych typu bębnowego lub bardziej wydajnych sit wibracyjnych. W małych zakładach prefabrykacji nie mających urządzeń mechanicznych do sortowania kruszyw często stosuje się sita ręczne (rafki) do przesiewania kruszywa nie sortowanego. W niektórych wypadkach sortowanie połączone jest z płukaniem. Płukanie kruszywa odbywa się na mechanicznych sortownicach płuczkarkach lub w razie ich braku może się odbywać ręcznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

04.11.2024
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany?

Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…

22.10.2024
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 5
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 8 Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 9 Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 10
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 11
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 12 Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 13 Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 14
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Łączenie elementów przez sprężenie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami