Blog

29.01.2021

Rozwiązania określonych zagadnień

W artykule znajdziesz:

Rozwiązania określonych zagadnień

Rozwiązania określonych zagadnień

Standardy są to wskaźniki oparte na przesłankach społeczno-ekonomicznych służące do ustalania wielkości elementów potrzebnych dla rozwiązania określonych zagadnień.
Normatywy są to przepisy organizacyjne, techniczne itp. określające, jak w sposób najbardziej celowy zastosować w praktyce dane wynikające ze standardu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Różnice pomiędzy standardem i normatywem możemy zilustrować na przykładzie budownictwa mieszkaniowego, przy czym stwierdzimy, że standard budownictwa mieszkaniowego określa minimalne bądź maksymalne powierzchnie itp. w odniesieniu do potrzeb bytowych człowieka, natomiast normatyw dotyczący tego samego zagadnienia jest pojęciem ściśle technicznym, określającym jedynie warunki projektowania m. in. typizacji budynków mieszkalnych lub ich sekcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ustalone dla potrzeb typizacji budownictwa przemysłowego podstawowe pojęcia i ogólnie obowiązujące określenia stawiają na pierwszym miejscu pojęcia rzeczowe, tj. takie, które mają ścisłe znaczenie i umiejscowienie w przeciwieństwie do pojęć względnych, tj. wieloznacznych, mających różny sens w zależności od roli, jaką pełnią.

Zgodnie z tym podziałem pojęciami rzeczowymi będą np.: zakład przemysłowy, budynek itp., natomiast do grupy pojęć względnych należałoby zaliczyć detal, obiekt, zespół itp.
Dla zilustrowania słuszności kwalifikowania detalu jako pojęcia względnego można przytoczyć ten argument, że nie stanowi on żadnej określonej jednostki i może mieć różne znaczenia. Często przyjmuje się, że np. okno jest detalem budynku, detalem zaś okna może być ramiak, a z kolei detalem ramiaka nazywać możemy szczegół jego połączenia bądź wrąb na osadzenie szyby (uprawnienia budowlane).
Przy bliższym określeniu pojęcia możemy przesunąć jego znaczenie z kategorii pojęć względnych do rzeczowych.

Manipulację tę można najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie pojęcia elementu.
Termin „element44, bez dokładniejszego określenia,
a) jaki element nam chodzi, jest pojęciem względnym
b) może być zaliczony do słownictwa różnych specjalności. Przez dodanie określenia „budowlany" sprowadza się go do konkretnej gałęzi techniki; tym samym przenosi się do grupy bliższej pojęciom rzeczowym. Przy zastosowaniu dodatkowej umowy, że elementem budowlanym nazywamy tylko jednostkę w budownictwie o skończonej funkcji, a także o skończonej formie, włącza się definitywnie to pojęcie do kategorii pojęć rzeczowych (program egzamin ustny).

Budownictwo przemysłowe

W budownictwie przemysłowym przyjęto szereg kolejnych ugrupowań ustalając następujące określenia dla podstawowych pojęć:
a) Element budowlany,
b) Ustrój budowlany,
c) Segment budynku,
d) Sekcja budynku,
e) Budowla i budynek,
f) Zakład przemysłowy (opinie o programie).

W tym zestawieniu wprowadzone zostały pojęcia segmentu i sekcji budynku, jako formy pośrednie między ustrojem budowlanym a budynkiem, w celu wyodrębnienia z większej całości - części powtarzających się, co może ułatwić ich typizowanie.
Poniżej podano bliższe określenia poszczególnych pojęć.
Element budowlany jest to jednostka w budownictwie o skończonej formie i funkcji (segregator aktów prawnych).

Elementy budowlane dzielimy na:
a) Elementy o formie architektonicznej i funkcji architektonicznej, np. attyki balustradowe, pinakle, sterczyny itd.
b) Elementy o formie architektonicznej i funkcji konstrukcyjnej, np. części przekryć dachowych, ścian, stropów, schodów, balkonów, daszków nadrampowych itd.
c) Elementy o formie konstrukcyjnej i funkcji konstrukcyjnej, np. pale, ławy, stopy fundamentowe itd.

Większość elementów budowlanych zgrupowana jest w punkcie 2, mniej - w punktach 1 i 3. Elementy zaliczone do punktu 1 nazywamy elementami architektonicznymi, zaliczone do punktu 3 - konstrukcyjnymi, pozostałe zaś, których, jak to już zostało powiedziane, jest najwięcej, nazywamy elementami budowlanymi (promocja 3 w 1). Elementy te są zwykle zaprojektowane wspólnie przez architekta i konstruktora, są więc wynikiem kolektywnej ich współpracy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami