Blog
Rozwiązania projektowe
W artykule znajdziesz:
W świetle omawianego kryterium za technologiczne uznaje się rozwiązania projektowe zapewniające powtarzalność identycznych procesów i czynności montażowych w obrębie wszystkich kondygnacji nadziemnych budynku przy zastosowaniu identycznych maszyn oraz urządzeń montażowych i niezmiennym składzie brygady montażowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Przyjmuje się następującą skalę ocen rozwiązań projektowych:
4° - istnieje powtarzalność w pionie i poziomie, z tym że dwa skrajne segmenty budynku różnią się od pozostałych (w stosunku do siebie są identyczne - odbicie zwierciadlane),
3° - istnieje powtarzalność w pionie oraz częściowa rytmiczna powtarzalność w poziomie w sekcjach montażowych w obrębie poszczególnych kondygnacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
2° - brak powtarzalności w poziomie w sekcjach, lecz jest zachowana powtarzalność w pionie, tj. powtarzalność w poszczególnych przekrojach budynku (uprawnienia budowlane),
1° - brak powtarzalności operacji i czynności roboczych, zarówno w poziomie jak i w pionie (przy montażu elementów, wykonywaniu izolacji złączy, zbrojeniu i betonowaniu), ewentualnie brak powtarzalności w składzie i specjalnościach brygady lub w zastosowanych urządzeniach i sprzęcie montażowym.
Ilość zużytych materiałów wpływa przede wszystkim na:
- liczbę koniecznych środków transportowych,
- wielkość nakładów robocizny,
- racjonalność wykorzystania maszyn,
- wielkość zużycia energii (program egzamin ustny).
W świetle omawianego kryterium za technologiczne uważa się rozwiązania projektowe zapewniające racjonalną ilość podstawowych materiałów koniecznych do wzniesienia budynku. Ilość ta jest w dużym stopniu uzależniona od rodzaju budownictwa, przyjętych normatywów powierzchniowych, struktury budowli, rodzajów konstrukcji itd. Do właściwej oceny poziomu technologiczności jest niezbędne zatem odpowiednie zróżnicowanie postępowania i dobranie właściwej skali ocen (opinie o programie).
Elementy betonowe
Z reguły ocenę technologiczności rozwiązań budynków z betonowych i żelbetowych elementów prefabrykowanych uzależniało się dotychczas od ilości betonu w prefabrykatach i poza prefabrykatami, z pominięciem fundamentów. Wydaje się, że w przyszłości będzie celowe branie również pod uwagę ilości betonu zużywanego na fundamenty oraz materiałów zastępujących elementy betonowe (segregator aktów prawnych).
Uszeregowanie wszystkich kryteriów według stopnia ich ważności ma podstawowe znaczenie dla dokonania w miarę prawidłowej oceny danego rozwiązania systemowego i podjęcia słusznych decyzji technicznych i gospodarczych. Błędne uszeregowanie poszczególnych grup kryteriów lub kryteriów cząstkowych może doprowadzić do błędnych ocen, a co za tym idzie do niesłusznych decyzji, szczególnie w przypadku kryteriów przeciwstawnych.
Hierarchizację kryteriów można rozpatrywać z wielu różnych punktów widzenia, np.:
- wielkości ponoszonych nakładów rzeczowych,
- długości cykli realizacji procesów roboczych,
- poziomu niezbędnych kwalifikacji roboczych pracowników,
- wielkości kosztów wykonania robót (promocja 3 w 1).
Hierarchizację tę można również rozpatrywać ze wszystkich możliwych w danych warunkach punktów widzenia, stosując odpowiednie współczynniki do poszczególnych składników analizy. Wydaje się jednak, że ten sposób aczkolwiek zbliżony do doskonałego - jest trudny do zrealizowania w przeciętnych warunkach zarówno w pracy jednostek projektowych, jak i wykonawstwa budowlanego.
W każdych warunkach społeczno-gospodarczych występują zarówno czynniki pobudzające rozwój ilościowy i jakościowy danej gałęzi produkcji w danym okresie, jak również czynniki ograniczające ten rozwój. Odpowiednia hierarchizacja kryteriów powinna być zatem narzędziem, które może pomóc w przeciwdziałaniu trudnościom i pokonaniu zaistniałych ograniczeń. W chwili obecnej w budownictwie ogólnym podstawowymi progami, których pokonanie jest konieczne ze względu na stale wzrastające potrzeby są:
- nakłady robocizny,
- nakłady materiałowe,
- transport materiałów,
- kwalifikacje zawodowe robotników.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32