Blog

06.05.2020

Rusztowania drewniane

W artykule znajdziesz:

Rusztowania drewniane

Rusztowania drewniane

Rusztowania drewniane można łatwiej niż stalowe wykonywać pod gołym niebem, gdyż praca przy nich wymaga prostszych narzędzi i mniej robocizny warsztatowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykonanie rusztowań drewnianych może być zlecane temu samemu przedsiębiorstwu, które podejmuje budowę mostu betonowego, podczas gdy wykonanie rusztowań stalowych wymaga często powołania innego wyspecjalizowanego przedsiębiorcy.

Stal używana jest do budowy rusztowań w postaci elementów, które nie są obrabiane na miejscu budowy, lecz są układane i łączone zawsze w ten sam sposób bez względu na rodzaj konstrukcyj mostowych, nie wymagają robocizny wyspecjalizowanej w konstrukcjach metalowych oraz nadają się do rozebrania bez zniszczenia i uszkodzeń. Stal jest przeto stosowana do budowy rusztowań w postaci elementów inwentarzowych, które mają kształty umożliwiające wprowadzenie ich do wielu rodzajów rusztowań, są mało wrażliwe na wielokrotny montaż i demontaż, na przewożenie, ustawianie i użytkowanie w warunkach wykonywania robót budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zmniejszenie trwałych odkształceń rusztowań. Wykonanie konstrukcji betonowej wymaga, jak to już powiedziano, dokładnej znajomości odkształceń rusztowań. Stwierdzenie to jest równoważne z żądaniem wyeliminowania wszelkich odkształceń nieprzewidzianych wynikających z niedokładności budowy rusztowań lub też z wadliwości połączeń ich elementów.

Odkształcenia trwałe powstają w złączach wadliwie wykonanych, bez względu na to, czy są to złącza elementów drewnianych czy stalowych i bez względu na technikę łączenia. Dobra konstrukcja rusztowań polega przeto na dobrym łączeniu ich elementów.
W rusztowaniach drewnianych główną przyczyną trwałych odkształceń złączy jest trudność dokładnej obróbki powierzchni łączonych elementów (uprawnienia budowlane). Trwale odkształcenia słupów rusztowań występują w stykach przekrojów ich części wskutek nierównomiernego docisku i wgniatania powierzchni jednego elementu w powierzchnię drugiego. Dla zabezpieczenia od tych uszkodzeń należy unikać zbyt wielkich docisków i wyrównywać powierzchnię złączy za pomocą przekładek z zaprawy betonowej uzbrojonej siatką drucianą.

Odkształcenia trwałe rusztowań

Odkształcenia trwałe rusztowań mają też swe źródło w docisku słupów i zastrzałów do oczepów stanowiących ich oparcie lub do belek utrzymywanych przez nie. Dlatego też dla zabezpieczenia się od powstawania tych odkształceń należy unikać nadmiernie wielkich docisków prostopadłych do włókien drewna (program egzamin ustny).
Innym źródłem trwałych odkształceń rusztowań jest opieranie słupów lub belek na głowicach pali uszkodzonych wskutek uderzeń młotów kafarów albo też podkładanie na podporach pod belki desek lub odcinków belek dla wyrównania docisków lub poziomów. Odkształcenia trwałe mogą występować w podkładkach pod piasecznicami, klinami i lewarami. Na podkładki należy używać wyłącznie materiałów twardych. Dawniej stosowano twarde odmiany drewna. Ze względów oszczędnościowych należy używać zamiast nich przygotowane zawczasu przekładki z betonu uzbrojonego i z blach.

Przyczyną osiadań rusztowań jest też osiadanie ich podpór (opinie o programie). Należy pilnować, aby pale w podporach rusztowań były wbijane na dostateczną głębokość, do odboju odpowiadającego ich obciążeniom. Słupy rusztowań powinny być ustawiane na gruncie dostatecznie zwartym, po usunięciu jego wierzchnich luźnych warstw. Obciążenia na grunt powinny być dostosowane do jego nośności i odkształcalności przez wprowadzenie pod słupy podkładów a w miarę potrzeby dodatkowych króciaków i przez zabezpieczenie podłoża od zbierania się pod tymi elementami wody, od pęcznienia gruntów gliniastych i od wysadzin wywołanych przez zamarzanie.

Zabezpieczenie stateczności rusztowań. Dążenie do zmniejszenia kosztu rusztowań, wpływającego w wielu przypadkach w sposób istotny na koszty budowy mostów, prowadzi do projektowania konstrukcyj lekkich i wiotkich wymagających szczególnie starannego stężenia dla zabezpieczenia ich od utraty stateczności przez obsunięcie, wywrócenie lub wyboczenie. Większość katastrof w budowie mostów była wywołana przez niedostateczne stężenie rusztowań (segregator aktów prawnych).
Stężenia rusztowań nie powinny wpływać na zmianę ich schematu statycznego przez wywoływanie sił zależnych od odkształceń rusztowań.

Należy więc tak rozmieszczać stężenia, aby odkształcenia rusztowań pod obciążeniem betonem nie wpływały na siły w nich i odwrotnie, aby siły w stężeniach nie wpływały na siły w płaszczyznach głównych rusztowań.
Układ stężeń powinien całkowicie zabezpieczać stateczność rusztowań dając im niezmienność kinematyczną pod działaniem sił dodatkowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami