Blog

Izolacje papowe zdjęcie nr 2
07.12.2020

Rygiel ramy poprzecznej

W artykule znajdziesz:

Rygiel ramy poprzecznej

Izolacje papowe zdjęcie nr 3
Rygiel ramy poprzecznej

Oba momenty wyjściowe powodują ściskanie wewnętrznych powierzchni belek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rygiel ramy poprzecznej II-II można traktować jako ogrzany z obu stron równomiernie (z jednej strony przez turbinę, z drugiej przez generator). Przyjmując, że rygiel ten jest dodatkowo równomiernie ogrzany o +20 °C, należy przekazać jego wydłużenie na belki podłużne I-II-III.

Wydłużenie to spowoduje rozpychanie na zewnątrz obu belek podłużnych w miejscu połączenia z ryglem II-II. Obliczenie również i tego wpływu nie przedstawia żadnych trudności. Otrzymane momenty dodajemy do momentów wyjściowych obliczonych poprzednio i rozrzucamy metodą Crossa. Należy również obliczyć momenty wyjściowe dla otworu ograniczonego ramami poprzecznymi II-II i III-III, tj. dla otworu generatora (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Trzeba tu jeszcze raz wspomnieć, że momenty od wpływu temperatury, szczególnie w fundamentach wysoko strojonych, z reguły dominują nad wszystkimi pozostałymi obciążeniami.
Dalsze obliczenia i wymiarowanie wykonuje się jak dla zwykłych konstrukcji żelbetowych (uprawnienia budowlane).

Należy jednak pamiętać, że siły zastępcze od obciążeń dynamicznych powinny być przykładane w obie strony (a więc zarówno w górę, jak i w dół, w prawo jak i w lewo). Stąd należy dążyć do symetrycznego, a jeśli nie jest to ekonomiczne - przynajmniej do obustronnego zbrojenia wszystkich przekrojów żelbetowych. Szczególnie dotyczy to zbrojenia na ścinanie. W ryglach ram pręty ukośne należy dawać w obu kierunkach.

Jak wynika z przytoczonego przykładu, celem dynamicznych obliczeń fundamentów ramowych jest znalezienie wartości zastępczych obciążeń statycznych, które przyjmuje się za podstawę do obliczeń wytrzymałościowych i wymiarowania (program egzamin ustny). Stąd duża waga tych obliczeń, stąd też pożądana w nich stosunkowo duża staranność i możliwie dokładne zbadanie wszystkich wpływów. Zazwyczaj - szczególnie dla niezbyt dużych maszyn - wykonujemy tylko część obliczeń, ograniczając się do wyznaczania drgań ram płaskich i stosując wzory uproszczone, podawane np. przez Lipińskiego w pracy. Nie wydaje się celowe zalecać tego rodzaju uproszczenia przy projektowaniu dużych fundamentów.

Przykłady wykonanych fundamentów ramowych

Fundament pod turbozespół o mocy 25 MW, wykonany w Polsce, Ciężary maszyn: turbina i generator - 140,3 T, kondensator - 40 T, pompy - 6 T. Ciężary wirników: turbina 7,2 + 5,6 = 12,8 T, generator - 16 T, wzbudnica - 0,58 T. Moment zwarcia (podany przez dostawcę maszyny) Mz = 190 Tm; ssanie kondensatora nie występuje (opinie o programie).

Liczba obrotów maszyny - 3000 min-1.
Fundament ustawiono na gruncie (glina piaszczysta) o dopuszczalnym nacisku 2,5 kG/cm2. Poziom wody gruntowej wynosił 5 m poniżej poziomu posadowienia.
Materiały: beton marki 170, cement portlandzki marki 350, stal zwykła oQr = = 2500 kG/cm2. Przyjęto współczynnik sprężystości betonu Ej, = 2,6 • 16® T/m2.
Płytę dolną zaprojektowano o grubości 2 m, uzupełniając niedomiar ciężaru chudym betonem ułożonym na płycie. Grubość warstwy chudego betonu wynosi 2 m, jego ciężar objętościowy 1,8 T/m3. Poziom betonu stanowi równocześnie poziom posadzki piwnicy  (segregator aktów prawnych).

W wyniku obliczenia drgań stwierdzono, że fundament znajduje się w strefie rezonansu; amplitudy wypadły jednak niezbyt znaczne (nie przekraczały 0,015 mm). Obliczeń statycznych dokonano z uwzględnieniem skręcania rygli ram. Kształt fundamentu i rozmieszczenie zbrojenia.

Fundament pod turbozespół o mocy 50 MW na palach, wykonany w Niemczech, Ciężary maszyn: turbina i generator - 296 T, kondensator - 192 T, zbiornik oleju - 12 T, pompy i chłodnica powietrzna - 15,5 T. Ciężary wirników: turbina (razem niskie i wysokie ciśnienie) - 19,8 T, generator - 30 T, wzbudnica - 1,2 T. Moment zwarcia Mz = 242 Tm, ssanie kondensatora S = 92 T. Liczba obrotów maszyny - 3000 min-1 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Izolacje papowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Izolacje papowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Izolacje papowe zdjęcie nr 8 Izolacje papowe zdjęcie nr 9 Izolacje papowe zdjęcie nr 10
Izolacje papowe zdjęcie nr 11
Izolacje papowe zdjęcie nr 12 Izolacje papowe zdjęcie nr 13 Izolacje papowe zdjęcie nr 14
Izolacje papowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Izolacje papowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Izolacje papowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami