Blog

03.02.2022

Rygle poziome

W artykule znajdziesz:

Rygle poziome
Rygle poziome

Rygle poziome w miarę zagłębiania się pod wodą rozstawione są coraz to bliżej siebie, odpowiednio do wzrostu parcia wody. Aby znaleźć oparcie przeciw dużym siłom poziomym wbudowane są w skałę mocne wkładki stalowe. Trzeba odróżnić dwa podstawowe typy tych grodzy. Mogą one w planie składać się z odcinków kołowych powiązanych odcinkami prostymi lub z grodzy kołowych powiązanych odcinkami kołowymi (program uprawnienia budowlane na komputer). W obydwu typach zasypuje się wnętrza komór gruntem oraz dodaje zwykle od zewnątrz nasyp wzmacniający.

Do wytworzenia ścianek grodzy używa się blachy typu Lacka profile Larsena itp. mogłyby ulegać odgięciom dążącym do wyprostowania kształtowników i wobec tego nie można ich używać. Zauważono w praktyce, że większe naprężenia w stali powstają w typie grodzy5 i były wypadki, że następowało zerwanie blach w zamkach; w tych razach cała komora traci wartość konstrukcyjną. W jednym z takich wypadków rozerwaną komorę zastąpiono przez dwie mniejsze umieszczone wewnątrz niej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powiązania węzłowe potrzebne są dodatkowe specjalne profile stalowe.

Stalowe grodze komorowe stosowane były różnych wymiarów, a więc o średnicy od 5 do 15 m, wysokość grodzy wynosiła od 7 do 12 m (przy małych głębokościach ten typ grodzy byłby zbyt kłopotliwy) z użyciem blach stalowych niekiedy do 30 m długości (uprawnienia budowlane). Przy wbijaniu blach nieraz są bardzo korzystne odpowiednio mocne pływające krążyny, które służą jako konstrukcje pomocnicze do uzyskania należytego kierunku kołowego przy wbijaniu blach.

Silny sprzęt

Praktyka wykazała, że grodze kołowe typu, są korzystniejsze niż grodze typu. Pomimo nieco większego zapotrzebowania stali wykonanie ich jest prostsze pod względem organizacyjnym; każda gotowa komora może być niezwłocznie zasypana gruntem, po czym służy, jako użytkowy plac roboczy przy wykonaniu następnej komory. Ważną jest rzeczą, że rozbiórka grodzy kołowych jest łatwiejsza niż złożonych z odcinków kołowych (program egzamin ustny). Do rozmontowania tych ostatnich potrzebny jest niezwykle silny sprzęt, a w szczególności do wyciągnięcia pierwszej blachy z każdej komory; w pewnym opisie robót tego typu (White i Prentis) podano, że w tym celu trzeba było wprowadzić podnośnik o udźwigu do 300 T.

Jak można spostrzec z poprzednich opisów, typy grodzy są bardzo różnorodne i można nieraz wprowadzać miejscowe zmiany w ich budowie w celu lepszego dostosowania do napotkanych warunków. Ze względu na duży koszt i prowizoryczny charakter budowa grodzy należy do zagadnień, które stanowią pole do przejawienia się twórczej myśli inżynierskiej (opinie o programie).

Wspomnimy tu dodatkowo jeszcze o innych rodzajach grodzy:

  • z 3 ściankami szczelnymi jako rozwinięcie typu. Stosuje się je w razie potrzeby przeciwstawienia się większemu parciu wody;
  • betonowych, gdzie za ochronę od wody służą ściany betonowe, które następnie albo włączane są do stałej konstrukcji budowli (filar mostu obrotowego w Hamburgu), albo niszczone za pomocą środków wybuchowych (segregator aktów prawnych).

Palowania należą do najdawniejszych, a obecnie do najczęściej używanych rodzajów sztucznego fundamentowania. Pomimo to sposób zespolenia pali z gruntem, właściwe cechy poszczególnych typów pali i możliwość zastosowania tych czy innych typów w poszczególnych wypadkach często nie są należycie rozumiane. Literatura fachowa o palach, pomimo pozornej obfitości, daje dość rzadko, a przy tym zwykle urywkowo wskazówki na ten temat (promocja 3 w 1).

Pale można podzielić według materiału, z którego są wykonywane, na: drewniane, betonowe i żelbetowe, stalowe. Według sposobu wykonania rozróżniamy pale wbijane w stanie gotowym lub z dobetonowaniem na miejscu, oraz wiercone, zawiercane, wtłaczane. Do pali wbijanych w stanie gotowym należą drewniane, żelbetowe, których trzon stwardniał przed wbiciem, i stalowe.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami