Blog
Schody terenowe
W artykule znajdziesz:
Schody terenowe
Schody terenowe stosuje się powszechnie w parkach, zieleńcach osiedlowych itp. na drogach dla pieszych usytuowanych na pochyłym terenie. W budownictwie wodnym wykonuje się je zwłaszcza na skarpach wykopów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na stopnie (podnóżki) i podstopnice (przednóżki) stosuje się klinkier drogowy, kamień naturalny, płyty betonowe, krawężniki uliczne i kostki kamienne, na fundamencie lub podbudowie. Fundament z betonu lub żelbetu wykonuje się tylko w schodach. W innych typach schodów stosuje się podbudowę ze żwiru, pospółki, tłucznia kamiennego, a nawet żużla.
Ponieważ schody zewnętrzne są narażone na działanie dużych różnic temperatur, osiadanie i przemarzanie gruntu, biegi ich nie mogą być zbyt długie z uwagi na odkształcenia. Biegi składają się najczęściej z 7 - 9 stopni o wysokości 12-15 cm i szerokości 32 - 49 cm, z wykonaną między nimi szczeliną dylatacyjną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy znacznej różnicy poziomów terenu co 7 - 9 stopni wykonuje się spoczniki. Policzki schodów przy niewielkiej różnicy poziomów terenu mogą być wykonane z klinkieru drogowego, kamienia naturalnego lub z krawężników, przy większej różnicy poziomów - z prefabrykatów betonowych lub żelbetowych.
W spocznikach wykonuje się szczeliny dylatacyjne, które dzielą je na odcinki nie dłuższe niż 10 m.
Na skarpach ziemnych budowli wodnych i na nasypach stosuje się schody prefabrykowani typowe. Wymiary stopni wynoszą: szerokość s = 28 - 35 cm, wysokość h = 16 - 18 cm i długość l = 96 - 136 cm (uprawnienia budowlane).
Nasyp powinien być zleżały albo ubity, a pod stopnie przygotowane podłoże. Przy wysokich nasypach należy wykonywać spoczniki.
Schody te nie wymagają dylatacji.
W schodach terenowych na skarpie, a szczególnie na nasypie, niezbędne jest odwodnienie. W biegach o szerokości do 6 m odwodnienie wykonuje się z jednej strony schodów, a w szerszych - z obydwu stron. Odwodnienie może być wykonane w postaci rowu obudowanego kamieniami lub klinkierem na zaprawie cementowej albo ze specjalnych prefabrykatów betonowych (program egzamin ustny). W niektórych wypadkach odwodnienie wykonuje się z jednej strony przekroju z rur kamionkowych perforowanych w postaci płytkiego rurociągu ułożonego obok schodów.
Schody na przyczółkach
Schody na przyczółkach, murach oporowych, zaporach i innych budowlach inżynierskich wykonuje się w większości jako monolityczne płytowe i policzkowe lub jako wspornikowe związane z masywem budowli. Schody policzkowe prowadzące na koronę zapory przelewowej (opinie o programie).
Schody zewnętrzne są narażone na działanie wpływów atmosferycznych: nagrzewanie przez słońce, zamarzanie, opady, wiatr.
Dlatego projektuje się je i wykonuje inaczej niż wewnętrzne. Długie biegi schodów powinny być dylatowane w odległościach nie przekraczających 20 m, a szczególnie narażone na nagrzewanie w odległościach do 10 m. Biegom i spocznikom należy nadać taki kształt, aby łatwe było usuwanie śniegu i oblodzenia. Dlatego od strony spływu wody nie można stosować cokołów i balustrad żelbetowych.
Biegi i spoczniki powinny być zabezpieczone przed ścieraniem i nasiąkaniem. Najlepsze zabezpieczenie stanowią wykładziny z płyt kamiennych z granitu, sejnitu, porfiru itp.
Nie stosuje się wykładzin ze skał nasiąkliwych, jak piaskowce i wapienie, ponieważ szybko ulegną zniszczeniu (segregator aktów prawnych).
Wykładziny kamienne są drogie i z tego względu rzadko stosowane. Dlatego schody i spoczniki powinny być wykonane z betonu nienasiąkliwego i odpornego na ścieranie.
Beton taki uzuskuje się przez: odpowiednie dobranie proporcji kruszywa, staranne przygotowanie masy betonowej, odpowiedni transport, układanie i zagęszczanie betonu (zalecone wibrowanie) i staranne pielęgnowanie świeżego betonu przez zabezpieczenie przeciw wstrząsom, utrzymanie w stanie wilgotnym (polewanie wodą) przez okres co najmniej 14 dni oraz dodawanie środków uszczelniających (np. silikonu) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32