Blog

Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 2
26.11.2021

Ścianki szczelne

W artykule znajdziesz:

Ścianki szczelne

Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 3
Ścianki szczelne

Wykopy stosowane przy robotach odwodnienia budowli nie przedstawiają odrębnej kategorii robót ziemnych w budownictwie, z tym tylko zastrzeżeniem, że wymagają bardziej starannego wykonania zabezpieczeń, zresztą jak przy wykonaniu wykopów kanalizacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
W budynkach nowo wznoszonych drenaż prowadzi się najczęściej na obwodzie ścian zewnętrznych i ta okoliczność sprzyja wyzyskaniu wykopu budowlanego dla celów drenowania.

Ułożenie drenażu opaskowego w wykopach szerokoprzestrzennych nie wymaga żadnych dodatkowych robót ziemnych, jeżeli podczas wykonywania robót uwzględni się założenia projektu odwodnienia i izolacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli ma się do czynienia z wąskimi wykopami wymagającymi zabezpieczenia przed usuwaniem się gruntu, przestrzeń za obudową musi być dostosowana do tego rodzaju robót. Szerokość wykopu nie powinna być mniejsza niż 0,75 m, jeżeli w wykopie mają pracować ludzie. Przestrzeń za obudową może być również potrzebna dla ułożenia pionowej warstwy izolacyjnej. Warunki takie można uzyskać umacniając wykop pionową ścianą z wbitych w grunt pali drewnianych lub stalowych z luźnym deskowaniem.
Ogólnie można powiedzieć, że przestrzeń poza ścianą powinna mieć szerokość 15-20 cm.

Ścianki szczelne są wyłącznie przeznaczone do robót związanych z fundamentowaniem. Drenowanie prawie nie wymaga stosowania ścianek szczelnych. Na ogół można obniżyć zwierciadło wód gruntowych studniami depresyjnymi, a wykopy drenarskie wykonywać nawet bez specjalnego umocnienia (uprawnienia budowlane).
W przypadkach, kiedy wykopy są blisko wyżej posadowionych budynków, a studnie depresyjne nie są możliwe do zainstalowania, ścianki szczelne stają się czasem jedynym możliwym sposobem umocowania wykopów w gruntach nawodnionych.
Do takich przypadków należy zaliczyć roboty drenarskie niżej położonych pomieszczeń w budynkach istniejących oraz wykonywanie małych obiektów wyjątkowo nisko położonych, dla których obniżenie zwierciadła wód gruntowych jest nieopłacalne lub trudne do wykonania (program egzamin ustny).

Do wykonania robót drenarskich używa się prawie wyłącznie bali drewnianych. Ścianki szczelne wykonuje się przez wbicie w grunt pionowych bali, odpowiednio przygotowanych w celu uszczelnienia. Grubość bali zależy od głębokości wbijania do 3 m głębokości - grubość bali wynosi 75 mm; do 5 m głębokości - grubość bali wynosi 100 mm.

Pompy przeponowe

Dalsze pogrubianie ścianki zależne jest od głębokości wbijania i rodzaju gruntu. W praktyce robót drenarskich zdarzają się przypadki, że bale drewniane na pewnej głębokości zatrzymują się i dalsze wbijanie prowadzi tylko do zniszczenia bała. izolacyjnych. Na wypadek awarii (dla utrzymania ciągłości pompowania) należy mieć na budowie komplet pomp zapasowych (opinie o programie).
Są to pompy rozpowszechnione w wykonawstwie budowlanym. Proste w eksploatacji nadają się do pompowania wód zanieczyszczonych (ścieków), a nawet wody z zawiesiną piaskową.
Pompa przeponowa zasysa wodę do 6 m. Wydajność pompy przy wsysaniu na wysokość 4 m i średnicy rury ssącej 75 mm wynosi 9 m3 na godz, a przy średnicy 100 mm 18 m3 na godzinę. Pompę przeponową można połączyć z urządzeniem napędowym na benzynę (segregator aktów prawnych).

Pompy przeponowe mają małą wydajność i z tego powodu przy dużych instalacjach odwadniających zastępowane są pompami tłokowymi i wirowymi.
Pompy te, jak również omawiane wyżej pompy przeponowe, należą do rodzaju pomp wyporowych i przetłaczają ciecz dawkami. Pozwalają one na uzyskanie wysokiego ciśnienia, którego wielkość jest ograniczona konstrukcyjną wytrzymałością pompy i mocą napędu.

Pompa tłokowa ręczna ma średnią wysokość ssania około 6,5 m, a wysokość tłoczenia 20 m (promocja 3 w 1)..
W przypadku obniżenia zwierciadła wody niżej niż na to pozwala zdolność ssania pompy, można cylider tłoczny odpowiednio opuścić głębiej do studni.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 8 Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 9 Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 10
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 11
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 12 Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 13 Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 14
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odprowadzanie substancji budulcowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami