Blog

24.02.2023

Ściany działowe

W artykule znajdziesz:

Ściany działowe

Ściany działowe w budynkach mieszkalnych, obustronnie wyłożone suchym tynkiem wykazywały niewystarczającą izolację akustyczną, jeżeli spoiny ich nie były szczelnie wypełnione. Materiały budowlane z gipsu narażone na stałe i silne działanie wilgoci pęcznieją i tracą w końcu wytrzymałość, ponieważ gips rozpuszcza się w wodzie. Tynków gipsowych (także suchych) nie powinno się stosować w w pomieszczeniach stale wilgotnych i mokrych (np. w kąpieliskach publicznych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Impregnowanie i gruntowanie płyt gipsowo-kartonowych może obniżyć ich wodochłonność. Fabrycznie impregnowane płyty, zagruntowane po ich wbudowaniu roztworem żywicy syntetycznej, mogą znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych, ale tylko w przypadku nieznacznego, przejściowego zagrożenia wilgocią, jakie występuje np. w budownictwie mieszkaniowym. Również szpachlówka używana do uszczelniania spoin pomiędzy płytami nie powinna pęcznieć i tracić wytrzymałości przy chwilowym działaniu wilgoci, powinna więc zawierać np. sztuczne żywice jako środek wiążący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy zbyt dużych odstępach między elementami konstrukcji i podkładu elementy odkształcają się, powodując odrywanie się okładzin, zwłaszcza sztywnych (np. płytek ściennych). Wiele rodzajów pokryć i tapet, szeroko rozpowszechnionych w budownictwie, może być zastosowanych na płytach gipsowo-kartonowych bez ryzyka rys tylko wtedy, gdy styki płyt będą przykryte taśmą. Tylko w ten sposób można wyrównać różnice ruchów płyt na skutek odkształceń podłoża lub uderzeń (uprawnienia budowlane).

Wartość izolacji dźwiękowej

Ściany zewnętrzne muszą być wiatroszczelne. Przy dwuwarstwowych konstrukcjach ściany z przewietrzaną przestrzenią pod okładziną, funkcję izolacji przeciwwiatrowej musi pełnić przekrój wewnętrznej części ściany. Zastosowanie od wewnątrz tynku umożliwia uszczelnienie od wewnątrz niewypełnionych spoin w ścianach murowanych lub montowanych na sucho. Ponieważ w celu uzyskania przewietrzania płyty gipsowo-karfonowe powinny być ustawione z odpowiednim odstępem od ściany (utrzymanym przez placki z zaprawy), ze szczelinę szerokości 20 mm przy podłodze oraz 5 mm przy suficie, pozostaje za warstwę suchego tynku pustka połączona z wnętrzem pomieszczenia. Wskutek tego okładzina z suchego tynku nie może przejęć funkcji izolacji przeciwwiatrowej (program egzamin ustny).

Nawet obustronna okładzina ściany, wykonana z miejscowo przyklejanych zaprawę płyt gipsowo-kartonowych, nie zamyka pustych (otwartych) spoin, co zmniejsza wartość izolacji dźwiękowej, ponieważ tego rodzaju usterki maję ujemny wpływ na tłumienie dźwięków. W zależności od rodzaju muru to pogorszenie się izolacji może wynosić od 3 do 6 dB. Jeżeli jednak jedna z warstw płyt gipsowo-kartonowych będzie naklejona na paskach włókniny mineralnej, to taka ściana dwupowłokowa może wykazywać lepszą izolacyjność akustyczną niż ściany z tynkiem mokrym (opinie o programie).

Płyt gipsowo-kartonowych (suchego tynku) nie powinno się stosować w często użytkowanych pomieszczeniach wilgotnych. W pomieszczeniach takich znajdujących się w budynkach mieszkalnych (kuchnie, łazienki) płyty należy zaimpregnować i zagruntować odpowiednim roztworem żywicy syntetycznej.

Po ułożeniu suchego tynku podłużne i poprzeczne spoiny między płytami należy zakryć taśmę i zaszpachlować masę o spoiwie z żywicy syntetycznej. Rozmieszczenie i wymiarowanie elementów podkładu płyt, jak również środki mocujące i sposób ułożenia płyt gipsowo-kartonowych powinny być zgodne z normami (płyty gipsowo-karfonowe jako podkład pod płytki okładzinowe) (segregator aktów prawnych).

Szczególnie przy zastosowaniu płyt gipsowych na zewnętrznych ścianach murowanych z prze- puszczającę wiatr wykładzinę oraz na ścianach murowanych, które maję spełniać wysokie wymagania akustyczne (np. ściany działowe między mieszkaniami), należy zwrócić uwagę, czy w ścianie nie występuję puste spoiny. Spoiny takie należy uszczelnić w odpowiedni sposób (np. jednostronnie otynkować lub obustronnie skrupulatnie spoinować). Izolacją dźwiękową ściany murowanej można polepszyć przyklejając płyty na paskach z włókniny mineralnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami