Blog
Ściany działowe
W artykule znajdziesz:
Ściany działowe w budynkach mieszkalnych, obustronnie wyłożone suchym tynkiem wykazywały niewystarczającą izolację akustyczną, jeżeli spoiny ich nie były szczelnie wypełnione. Materiały budowlane z gipsu narażone na stałe i silne działanie wilgoci pęcznieją i tracą w końcu wytrzymałość, ponieważ gips rozpuszcza się w wodzie. Tynków gipsowych (także suchych) nie powinno się stosować w w pomieszczeniach stale wilgotnych i mokrych (np. w kąpieliskach publicznych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Impregnowanie i gruntowanie płyt gipsowo-kartonowych może obniżyć ich wodochłonność. Fabrycznie impregnowane płyty, zagruntowane po ich wbudowaniu roztworem żywicy syntetycznej, mogą znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych, ale tylko w przypadku nieznacznego, przejściowego zagrożenia wilgocią, jakie występuje np. w budownictwie mieszkaniowym. Również szpachlówka używana do uszczelniania spoin pomiędzy płytami nie powinna pęcznieć i tracić wytrzymałości przy chwilowym działaniu wilgoci, powinna więc zawierać np. sztuczne żywice jako środek wiążący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy zbyt dużych odstępach między elementami konstrukcji i podkładu elementy odkształcają się, powodując odrywanie się okładzin, zwłaszcza sztywnych (np. płytek ściennych). Wiele rodzajów pokryć i tapet, szeroko rozpowszechnionych w budownictwie, może być zastosowanych na płytach gipsowo-kartonowych bez ryzyka rys tylko wtedy, gdy styki płyt będą przykryte taśmą. Tylko w ten sposób można wyrównać różnice ruchów płyt na skutek odkształceń podłoża lub uderzeń (uprawnienia budowlane).
Wartość izolacji dźwiękowej
Ściany zewnętrzne muszą być wiatroszczelne. Przy dwuwarstwowych konstrukcjach ściany z przewietrzaną przestrzenią pod okładziną, funkcję izolacji przeciwwiatrowej musi pełnić przekrój wewnętrznej części ściany. Zastosowanie od wewnątrz tynku umożliwia uszczelnienie od wewnątrz niewypełnionych spoin w ścianach murowanych lub montowanych na sucho. Ponieważ w celu uzyskania przewietrzania płyty gipsowo-karfonowe powinny być ustawione z odpowiednim odstępem od ściany (utrzymanym przez placki z zaprawy), ze szczelinę szerokości 20 mm przy podłodze oraz 5 mm przy suficie, pozostaje za warstwę suchego tynku pustka połączona z wnętrzem pomieszczenia. Wskutek tego okładzina z suchego tynku nie może przejęć funkcji izolacji przeciwwiatrowej (program egzamin ustny).
Nawet obustronna okładzina ściany, wykonana z miejscowo przyklejanych zaprawę płyt gipsowo-kartonowych, nie zamyka pustych (otwartych) spoin, co zmniejsza wartość izolacji dźwiękowej, ponieważ tego rodzaju usterki maję ujemny wpływ na tłumienie dźwięków. W zależności od rodzaju muru to pogorszenie się izolacji może wynosić od 3 do 6 dB. Jeżeli jednak jedna z warstw płyt gipsowo-kartonowych będzie naklejona na paskach włókniny mineralnej, to taka ściana dwupowłokowa może wykazywać lepszą izolacyjność akustyczną niż ściany z tynkiem mokrym (opinie o programie).
Płyt gipsowo-kartonowych (suchego tynku) nie powinno się stosować w często użytkowanych pomieszczeniach wilgotnych. W pomieszczeniach takich znajdujących się w budynkach mieszkalnych (kuchnie, łazienki) płyty należy zaimpregnować i zagruntować odpowiednim roztworem żywicy syntetycznej.
Po ułożeniu suchego tynku podłużne i poprzeczne spoiny między płytami należy zakryć taśmę i zaszpachlować masę o spoiwie z żywicy syntetycznej. Rozmieszczenie i wymiarowanie elementów podkładu płyt, jak również środki mocujące i sposób ułożenia płyt gipsowo-kartonowych powinny być zgodne z normami (płyty gipsowo-karfonowe jako podkład pod płytki okładzinowe) (segregator aktów prawnych).
Szczególnie przy zastosowaniu płyt gipsowych na zewnętrznych ścianach murowanych z prze- puszczającę wiatr wykładzinę oraz na ścianach murowanych, które maję spełniać wysokie wymagania akustyczne (np. ściany działowe między mieszkaniami), należy zwrócić uwagę, czy w ścianie nie występuję puste spoiny. Spoiny takie należy uszczelnić w odpowiedni sposób (np. jednostronnie otynkować lub obustronnie skrupulatnie spoinować). Izolacją dźwiękową ściany murowanej można polepszyć przyklejając płyty na paskach z włókniny mineralnej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32