Blog

Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 2
31.08.2022

Sektor gospodarki

W artykule znajdziesz:

Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 3
Sektor gospodarki

Wysoki poziom gospodarczego rozwoju Europy znajduje wyraz m.in. w fakcie, iż ok. 65% czynnej zawodowo ludności związanej jest z sektorem handlowo-usługowym. Ten sektor gospodarki notuje począwszy od lat 60. XX w. bardzo szybkie tempo zmian, wyrażających się silnym wzrostem udziału w strukturze ekonomicznej wszystkich państw lej części świata. Europejskimi liderami pozostają tu: Monako (87%), Andora (78%), Wielka Brytania (75%) i Holandia (74,1%), natomiast najniższymi odsetkami zatrudnienia legitymują się Albania (20%), Rumunia (50,5’’/..), Bośnia i Hercegowina oraz Mołdawia (po 40%) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Charakterystyczną cechą większości państw europejskich jest silny stopień tzw. spójności lub jednolitości etnicznej, znajdujący wyraz w relatywnie wysokie h wskaźnikach udziału w ogólnej liczbie ich mieszkańców pojedynczej grupy etniczno-narodowościowej. Skrajnym przykładem służyć tu może Portugalia, gdzie Portugalczycy stanowią 99,4% ogółu mieszkańców kraju. Tuż za nią znajduje się Polska ze wskaźnikiem spójności etnicznej 98,7%. Najniższy stopień spójności etnicznej notują kraje powstałe po rozpadzie byłej Jugosławii oraz Andora i Monako (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku państw bałkańskich tak charakterystyczna wieloetniczność oraz towarzysząca temu żłożoność struktury wyznaniowej pozostaje do etniczno-religijnym. Tego typu antagonizmy są praktycznie obce wieloetnicznym krajom powstałym po rozpadzie ZSRR, będącym dawniej republikami radzieckimi (np. Łotwie, gdzie Łotysze stanowią zaledwie 55,3% populacji kraju) (uprawnienia budowlane). Pamiętać należy, że w strukturze etnicznej większości krajów europejskie h charakterystyczna jest obecność robotników cudzoziemskich i ich rodzin jako efekt trwałego procesu imigracji zarobkowej (patrz podrozdział „Migracje i robotnicy cudzoziemscy"). Abstrahując w tym miejscu od ich strukturalnego udziału, stosownym będzie wspomnieć, iż najliczniejszą pośród nich zbiorowość (program egzamin ustny).

Przeszłość historyczna

Przeszłość historyczna oraz związany z nią mniej lub bardziej złożony obraz etniczno- narodowościowy mieszkańców poszczególnych państw leży u podstaw dość dużej mozaiki językowej zarówno Europy, jak i poszczególnych krajów. W takich okolicznościach problem komunikacji językowej regulowany bywa w ramach funkcjonowania jednego bądź kilku języków urzędowych. Najbardziej typowymi wielojęzykowymi państwami są Szwajcaria i Belgia. W przypadku Szwajcarii w oficjalnym użyciu są aż 4 języki: niemiecki, francuski, włoski i retoromański (opinie o programie). Posługuje się nimi odpowiednio 63,7%, 19,2%, 7,6% i 0,6% ogółu mieszkańców. Belgia z kolei to kraj 3 urzędowych języków: flamandzkiego (używanego przez 60,3% ludności), francuskiego (33,2%) i niemieckiego (0,9%).

W skali globalnej językiem o największej liczbie użytkowników jest w Europie rosyjski (ponad 1 30 min osób) - prócz Rosjan posługuje się nim np. 32,8% mieszkańców Ukrainy i 31,9% obywatel i Białorusi. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki (ok. 90 min użytkowników), który poza Niemcami najliczniej używany jest w Austrii oraz Szwajcarii. Do grupy języków o względnie dużej liczbie użytkowników należy zaliczyć francuski, angielski i włoski (każdym mówi ponad 60 min osób), ukraiński (ok. 50 min) oraz polski (ok. 40 min) (segregator aktów prawnych).

Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją lingwistyczną, Europa jest obszarem, gdzie w użyciu znajduje się łącznie ponad 80 języków. W szeregu przypadków mają one wręcz symboliczną liczbę użytkowników (np. retoromański w Szwajcarii - 40 tys. osób, gaelicki w Szkocji 80 tys., lapoński - 36 tys., tabasaran czy lak w Rosji - po ok. 100 tys. osób). W strukturze wyznaniowej Europy zdecydowanie dominuje chrześcijaństwo, którego wyznawcy stanowi ą 76,6% ogółu ludności tej części świata (9 5,4% ogółu wierzących). Spośród religii niechrześcijańskich wyraźniej zaznacza się jedynie obecność islamu, wyznawanego przez 4,3% Europejczyków (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 8 Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 9 Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 10
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 11
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 12 Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 13 Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 14
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projekt konstrukcyjny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami