Blog

Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 2
02.03.2022

Siły poprzeczne belek głównych

W artykule znajdziesz:

Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 3
Siły poprzeczne belek głównych

Belki główne wolnopodparte oblicza się na momenty i siły poprzeczne, wywołane obciążeniem najniekorzystniejszym. Wartości momentów i sił poprzecznych belek wolnopodpartych mostów drogowych oznacza się szybko przy pomocy zestawień tabelarycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chcąc przy pomocy zestawień wyznaczyć największe momenty i siły poprzeczne w poszczególnych punktach w odstępach x od podpory lub e od środka rozpiętości belki, należy odnośne wartości, odczytane w zestawieniach, pomnożyć przez współczynnik klasy mostu i współczynnik szerokości mostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Momenty i siły poprzeczne belek głównych wolnopodpartych mostów kolejowych oblicza się według stosownych norm obciążenia i schematów ustawienia pociągu, pewną wygodę w obliczaniu zapewniają odpowiednio zestawione tablice liczbowe (uprawnienia budowlane).

Belki główne ciągłe dadzą się obliczyć najwygodniej przy zastosowaniu linii wpływowych momentów i sił poprzecznych. Kreślenie linii wpływowych odbywa się najczęściej przy pomocy liczbowych zestawień tabelarycznych (program egzamin ustny). Zestawienia liczbowe, służące do kreślenia linii wpływowych momentów, sił poprzecznych i oddziaływań belek ciągłych dwu- i trój- przęsłowych o przęsłach równych dla przyjęcia przekroju stałego, co bez większego błędu dopuszczalne jest dla mostów o niezbyt znacznych rozpiętościach przęseł. Gdy przęsła mają rozpiętości kilkunastu metrów, a obciążenia są znaczne, opłaca się uwzględnienie w obliczeniu przekroju zmiennego (opinie o programie).

Przyczółki żelbetowe

Belki główne ramowe wymagają obliczenia żmudnego; jednak ustroje niezbyt skomplikowane obliczyć można stosunkowo mniejszym nakładem pracy, posługując się gotowymi wzorami i tablicami liczbowymi do obliczania momentów z obciążenia stałego i do kreślenia linii wypływowych (segregator aktów prawnych).

Obliczanie przyczółków i filarów mostów belkowych odbywa się według ogólnie znanych zasad z uwzględnieniem ustroju. Przyczółki żelbetowe, stosowane rzadko, składają się najczęściej z zasadniczych elementów tj. z płyt (dolnej i pionowej) i żeber. Płyta dolna, przenosząca obciążenie na grunt, posiada zwykle wkładki obustronne, a to głównie z powodu niepewnych warunków obciążenia, które może działać w kierunku z dołu do góry i (w razie częściowego poddawania się gruntu) odwrotnie.

Najczęściej wykonywa się je jako łuki bezprzegubowe, trójprzegubowe i dwuprzegubowe ze ścięgnem. Wkładki żelazne łuków bez- przegubowych dają się wyzyskać przy rozpiętościach niewielkich lub bardzo wielkich. Dla rozpiętości średnich (/ - 40 do 60 m), zwłaszcza przy niezbyt małym można ustalić taki kształt osi łuku, że ciągnienia nie występują lub są nieznaczne, a stosowane wkładki służą wtedy raczej do zwiększenia pewności budowli i zabezpieczenia jej przed szkodliwymi następstwami ewentualnych ciągnień, wywołanych wpływami nieprzewidzianemu (promocja 3 w 1).

Aby na typach najbardziej zasadniczych okazać sposób konstruowania mostów łukowych, przyjmiemy ich podział na:

1) Mosty z pełną nad- sypką.

2) Mosty z pomostem opartym na słupach.

3) Mosty ustroju szkieletowym.

4) Mosty z pomostem zawieszonym.

5) Mosty o wkładkach z kratownic żelaznych.

Rozpiętości mostów łukowych w porównaniu z belkowymi mogą być bardzo znaczne; zależnie od ustroju i obciążenia dochodzić mogą do 180 m wyżej. Zasypanie żwirem do wysokości niwelety wskazane jest najczęściej dla mostów o rozpiętościach niewielkich, gdy nadmierne obciążenie ustroju i gruntu budowlanego nie wchodzi pod uwagę. Zamknięcie boczne nadsypki stanowią silne mury betonowe lub ścianki żelbetowe, ewentualnie z żebrami. Nadsypką mostów, o rozpiętościach większych a strzałce niewielkiej, może być, w celu zmniejszenia ciężaru własnego konstrukcji, np. beton żużlowy. Most na Strwiążu pod Ustrzykami, wykonany podług planów, opracowanych w biurze drogowym Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych we Lwowie (proj. Inż. Frey), jest typowym mostem o niewielkiej rozpiętości z pełną nadsypką wyrównawczą. Łuk wzmacniają obustronne

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 8 Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 9 Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 10
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 11
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 12 Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 13 Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 14
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pomiar składowych poziomych drgań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami