Blog
Składowe drgań
W artykule znajdziesz:
Do oceny uciążliwości drgań dla ludzi obrano stanowisko pomiarowe na posadzce 6 piętra, gdzie umieszczono 3 akcelerometry mierzące 3 składowe przyspieszeń drgań (program uprawnienia budowlane na komputer). Dwa akcelerometry mierzące składowe poziome drgań mocowano do ścian nośnych (bezpośrednio nad posadzką), a akcelerometr mierzący składowe pionowe drgań w środku rozpiętości stropu 5 piętra (posadzki 6 piętra). Łącznie wykonano 41 rejestracji od przejazdu pojedynczych pojazdów, ale głównie od fali (strumienia) pojazdów. Do pomiarów zastosowano akcelerometry typu 8318 firmy Briiel-Kjaer (BK), rejestrator magnetyczny typu 7006 BK, oscyloskop z pamięcią cyfrową typu 2214 firmy Tektronix, filtry dolno- i górno-przepustowe typu KF102. W analizie drgań wykorzystano komputer IBM PC i plotter HC 100 firmy Tektronix (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Składowe drgań prostopadłe do osi ulicy oznaczono jako odpowiadające kierunkowi x, równoległe do osi ulicy jako y i składowe pionowe drgań jako z.
Spośród 41 zarejestrowanych trój składowych przebiegów drgań do analizy wyników pomiarów przyjęto 4 trój składowe przebiegi reprezentujące najintensywniejsze drgania. Przykładowe przebiegi przyspieszeń drgań, które zostały wykorzystane do oceny uciążliwości drgań dla ludzi. Analizę wyników pomiarów przeprowadza się zgodnie z procedurą (uprawnienia budowlane).
Pokazane przebiegi składowych poziomych drgań charakteryzują się tym, że ich dominujące częstotliwości są niskie (ok. 2,5 Hz). W związku z tym wartości przyspieszeń drgań składowych poziomych drgań są małe. Przebiegi drgań zostały wzbudzone odpowiednio przejazdem:
- traktora z przyczepą, samochodu ciężarowego “star" oraz samochodu
ciężarowego “liaz" z naczepą,
- dwu samochodów ciężarowych “berliet" (program egzamin ustny).
Więźba dachowa drewniana
Wyniki analizy w/w przebiegów drgań pod kątem oceny uciążliwości dla ludzi (zgodnie z wymogami PN-88/B-02171). Jak widać z tych rysunków poziom pomierzonych drgań w budynku przy al. K. jest niższy od progu odczuwalności drgań przez ludzi i traktuje się te drgania jako nieuciążliwe dla mieszkańców budynku (opinie o programie).
Budynek jest wykonany z cegły ze schodami żelbetowymi i drewnianymi stropami. Obiekt ma 4 kondygnacje, strych i piwnice. Budynek posadowiony jest na ławach fundamentowych. Wysokość kondygnacji jest zmienna i wynosi 2,9 - 3,45 m. Całkowita wysokość budynku -17,5 m. Wymiary w rzucie: 18,95 (wzdłuż al. M.) x 13,5 m. Obiekt został wzniesiony w drugiej połowie lat 30. Odległość budynku od jezdni wynosi 3,25 m (segregator aktów prawnych).
Mając na względzie ocenę szkodliwości drgań na budynek przyjęto stanowisko pomiarowe w budynku w poziomie terenu (w płaszczyźnie ściany nośnej). Do pomiaru drgań na tym stanowisku wykorzystano 3 sejsmografy WEGIK wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem. Z kolei mając na względzie ocenę uciążliwości drgań dla ludzi przyjęto stanowisko pomiarowe na posadzce 2 piętra (na stropie 1 piętra) na środku stropu o największej rozpiętości, gdzie umieszczono 3 akcelerometry mierzące 3 składowe przyspieszeń drgań oraz sejsmograf WEGIK mierzący składową pionową przemieszczeń drgań. Do pomiarów drgań i ich analizy użyto aparatury o której jest mowa w p. 9.7.2. Oznaczenia kierunków x, y, z przyjęto jak poprzednio (promocja 3 w 1).
Łącznie wykonano 33 rejestracje od przejazdu pojedynczych samochodów oraz fali tych pojazdów. Są pokazane przebiegi przyspieszeń drgań ilustrujące charakter drgań pomierzonych w poziomie posadzki 2 piętra. Są to najintensywniejsze przebiegi drgań jakie zarejestrowano w ciągu 33 pomiarów. Przedstawiają trójskładowe przebiegi drgań wzbudzone odpowiednio:
- autobusem przegubowym “ikarus",
- autobusem przegubowym “ikarus" oraz samochodem ciężarowym “star".
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32