Blog
Sondowania sondami wbijanymi
W artykule znajdziesz:
W czasie wierceń w nawodnionych gruntach sypkich lub małospoistych i namułach bardzo łatwo może dojść do ich rozluźnienia bądź upłynnienia w dnie otworu. W celu przeciwdziałania temu niezbędne jest albo wypełnianie otworu wodą (ew. zawiesiną tiksotropową), albo pobieranie prób gruntu cienkościennym długim cylindrem > 60 cm) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sondowania sondami wbijanymi lub wciskanymi stosuje się przed wykonaniem wiercenia w odległości ok. 0,5 m od przewidzianego otworu wiertniczego; sondowania po wywierceniu otworu należy wykonywać w odległości ok. 10 średnic otworu wiertniczego w grunach nawodnionych i ok. 5 średnic w gruntach nienawodnionych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sondowania wbijaną sondą cylindryczną (SPT) wykonuje się w dnie otworu podczas wierceń z odpowiednim zabezpieczeniem gruntu przed rozluźnieniem lub upłynnieniem. Wbijane sondy stożkowe lub krzyżakowe ITB-ZW należy stosować przed wierceniem; można ich użyć i w otworze wiertniczym, ale biorąc pod uwagę tylko wyniki sondowań od głębokości ok. 0,6 m poniżej dna otworu (uprawnienia budowlane). Miarą oporu gruntu podczas sondowań sondami wbijanymi jest liczba uderzeń, potrzebnych do wbicia końcówki na ustalony wpęd: Ni0, N2o, N30, gdzie liczba w indeksie oznacza wpęd w cm. Obrót sondy krzyżakowej pozwala ustalić opory ścinania gruntu: maksymalny (rezydualny). Wciskane sondy pozwalają określić opór gruntu pod stożkiem qe i opór tarcia f, na pobocznicy sondy (program egzamin ustny).
Podczas sondowań sondami wbijanymi SL, SC i ITB-ZW w gruncie jednorodnie zagęszczonym obserwuje się wzrost liczby uderzeń od zera na powierzchni terenu do liczby nominalnej N„ na głębokości nominalnej z„; głębiej przyrost oporu jest znacznie mniejszy i stanowi ok. 3% N„ na każdy metr głębokości. Interpretacja wyników sondowań polega na obliczaniu N„ na podstawie uzyskanej liczby uderzeń Nz na danej głębokości z, a następnie na ustaleniu lub na bezpośrednim wyznaczaniu ID z nomogramu (opinie o programie).
- metryki otworów badawczych (z wypełnionymi wszystkimi rubrykami),
- przekroje geotechniczne z zaznaczonymi warstwami gruntów, poziomami wody gruntowej i cechami gruntów,
- zestawienie wyników laboratoryjnych badań gruntów, wyniki sondowań i próbnych obciążeń,
- zestawienie wyników badań składu chemicznego wody,
- opisową charakterystykę terenu budowy łącznie z opisem warunków wodno-gruntowych i stanu istniejących budowli.
Grunty jednorodne
Grunty jednorodne obciąża się w poziomie projektowanego posadowienia budowli, co najmniej jednak w trzech miejscach w planie. Jeżeli grunty są niejednorodne, to należy wykonać próbne obciążenia każdej warstwy do głębokości równej dwu szerokościom fundamentów poniżej poziomu posadowienia (segregator aktów prawnych).
Próbne obciążenia wykonuje się w wykopie lub w otworze wiertniczym. Pod blok obciążeniowy w dole próbnym należy zabetonować poduszkę, zagłębioną w gruncie ok. 15 cm w celu przeciwdziałania wypieraniu gruntu. W otworach wiertniczych stosuje się świder talerzowy, wkręcany na głębokość około dwóch średnic otworu wiertniczego poniżej dna.
W wyniku przeprowadzonych wierceń, sondować ewentualnie próbnych obciążeń i badań laboratoryjnych należy opracować dokumentację geotechniczną, która powinna zawierać plan sytuacyjny terenu w skali 1:1000 (12:000) z zaznaczonymi warstwicami terenu, istniejącymi i projektowanymi budowlami, drogami oraz z wykonanymi otworami badawczymi (promocja 3 w 1).
Zadania geodezji jako nauki i techniki obejmują: pomiary i badania rozmiarów i kształtu całej powierzchni kuli ziemskiej lub jej części, sporządzanie map i planów, jak również zastosowanie metod geodezyjnych oraz pomiarów terenowych i ich wyników, a przede wszystkim map do rozwiązywania zagadnień projektowych, realizacyjnych i badawczych występujących w poszczególnych dziedzinach topografii wojskowej, techniki inżynieryjno-budowlanej i życia gospodarczego. Geodezyjne pomiary terenowe dzielą się na pomiary poziome (sytuacyjne) i pionowe (wysokościowe, niwelacyjne).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32