Blog

Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 2
08.02.2022

Sondowanie standardowe

W artykule znajdziesz:

Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 3
Sondowanie standardowe

Najpowszechniej stosowane jest sondowanie standardowe, które polega na wbijaniu w ziemię łyżki, za pomocą młota o ciężarze 64 kG spadającego z wysokości 76 cm. Opór przy wbijaniu wyraża się liczbą uderzeń młota, potrzebną do zagłębienia łyżki na głębokość 30,5 cm. Zależności oporu sondowania standardowego dla piasku i dla iłu przy nieograniczonej rozszerzalności bocznej (program uprawnienia budowlane na komputer). Sondowanie standardowe jest bardzo użyteczne do badań gruntów. Jednakże powinno się go używać jedynie jako pewnego wskaźnika właściwości gruntu, ponieważ istnieje wiele dowodów świadczących, że wyniki otrzymane tą metodą są tylko przybliżone. Na rysunku 7-5 przedstawiono wyniki kilku sondowań wykonanych w dużym pojemniku w laboratorium. Dane z tych prób świadczą o tym, że opór sondowania zależy od innych czynników niż stopień zagęszczenia. Jak widać, opór sondowania zależy od naprężeń granicznych i od rodzaju piasku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wpływ rodzaju piasku na opór sondowania jest szczególnie duży przy małych zagęszczeniach, a więc w przypadkach o dużym praktycznym znaczeniu. Innym czynnikiem mogącym mieć znaczny wpływ na opór sondowania w piasku jest ciśnienie wody w porach, panujące podczas wykonywania pomiaru. Jeśli poziom wody w otworze wiertniczym na krótko przed pomiarem oporu obniży się, może wywołać zmniejszenie oporu sondowania (uprawnienia budowlane).

Z praktyki wynika, że określenie wytrzymałości iłu na ścinanie, na podstawie wyników sondowania, może być bardzo niepewne (program egzamin ustny). Dlatego też sondowanie standardowe należy stosować jedynie jako metodę przybliżoną albo uzupełniającą inne metody badań. W niektórych krajach, jak np. w Holandii, warunki gruntowe są takie, że sondowanie okazało się stosunkowo dokładną metodą badania. Również bardziej skomplikowane (złożone) metody, jak np. stożek tarcia (Begemann, 1953) są w powszechnym użyciu. Sonda krzyżakowa okazała się bardzo użyteczna do określania oporu na ścinanie miękkich glin i pyłów (opinie o programie). Różnego rodzaju krzyżaki używane do badań gruntów w terenie. Sondę krzyżakową wbija się w grunt i następnie określa się moment obrotowy potrzebny do obrócenia krzyżaka. Opór na ścinanie wyznacza się z wartości momentu obrotowego wywołującego ścinanie gruntu wzdłuż pionowych i poziomych krawędzi krzyżaka.

Ciśnienie wody

W następnych rozdziałach wykaże się, że właściwe badania podłoża powinny zawierać pomiary ciśnienia wody na różnych głębokościach. W części IV omówiono metody wyznaczania ciśnienia wody w porach oraz określania przepuszczalności podłoża za pomocą próbnych pompowań. W ważnych zagadnieniach geotechnicznych pożądane jest przeprowadzenie w terenie próbnych obciążeń i zagęszczenia gruntu (segregator aktów prawnych). W tego rodzaju próbie mała część podłoża pod odpowiednim obciążeniem poddana jest naprężeniom odpowiadającym w przybliżeniu naprężeniom, jakie powstaną po wzniesieniu budowli. Otrzymane wyniki z prób ekstrapoluje się, aby przewidzieć zachowanie się konstrukcji.

Przedstawienie tych przekrojów ma na celu:

  • wykazanie, w jaki sposób pochodzenie geologiczne wpływa na właściwości gruntu,
  • podanie typowych wartości liczbowych charakteryzujących właściwości gruntu,
  • dobitne wykazanie dużej zmienności właściwości gruntu w zależności od głębokości,
  • pokazanie sposobu przedstawiania danych dotyczących gruntów.

Przy wyborze przedstawionych przekrojów gruntu kierowano się następującymi trzema względami: po pierwsze - przytoczone przykłady są zróżnicowane pod względem pochodzenia geologicznego, po drugie, dla większości podanych przekrojów istnieją doskonałe dane szczegółowe o właściwościach oraz warunków geotechnicznych związanych z poszczególnymi przekrojami, wreszcie większość z wybranych przekrojów wykonano dla projektów interesujących i ważnych budowli inżynierskich (promocja 3 w 1). Niektóre właściwości gruntów przedstawionych na przekrojach omówiono już w tej książce: są to: wilgotność, ciężar objętościowy, wskaźnik porowatości, porowatość, granice Atterberga, wymiary cząstek. Natomiast inne właściwości szczególnie związane z wytrzymałością i ściśliwością będą omówione dokładnie w dalszej części książki z odwoływaniem się do tych przekrojów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 8 Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 9 Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 10
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 11
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 12 Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 13 Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 14
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Relatywny spadek zatrudnienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami