Blog

Specjalność architektoniczna – wymagane wykształcenie i praktyka
W artykule znajdziesz:
Specjalność architektoniczna – wymagane wykształcenie i praktyka
Specjalność budowlaną architektoniczną do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń mogą otrzymać osoby, które skończyły studia drugiego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka (https://uprawnienia-budowlane.pl). Do egzaminu można przystąpić po odbyciu rocznej praktyki w biurze projektowym oraz półtorarocznej praktyki na budowie.

Aby móc starać się o uprawnienia do projektowania bez ograniczeń, trzeba ukończyć studia drugiego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz odbyć roczną praktykę na budowie i roczną praktykę przy sporządzaniu projektów (program na komputer). Uprawnienia w tej specjalności do kierowania robotami bez ograniczeń są dostępne dla osób, które ukończyły studia drugiego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz odbyły półtoraroczną praktykę na budowie (program na telefon). Mogą je zdobyć także osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz odbyły trzyletnią praktykę na budowie.
Do egzaminu na uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń mogą przystąpić osoby, które skończyły studia pierwszego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz odbyły roczną praktykę przy projektach i półtoraroczną na budowie (promocja 3 w 1). O tego typu uprawnienia mogą starać się też absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku budownictwo, które odbyły półtoraroczną praktykę na budowie i roczną przy projektach (opinie o programie).
Przepisy dotyczące uprawnień
Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie są dostępne dla absolwentów studiów I stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistka oraz studiów II stopnia na kierunku budownictwo, pod warunkiem odbycia rocznych praktyk na budowie i rocznych praktyk przy projektach (program egzamin ustny).
Specjalność architektoniczną do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie można uzyskać po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku budownictwo lub studiów I stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka oraz odbyciu półtorarocznej praktyki na budowie (segregator aktów prawnych). W przypadku studiów I stopnia na kierunku budownictwo wymaga jest 3-letnia praktyka, a osoby z tytułem technika muszą odbyć 4-letnią praktykę na budowie.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32